Darmowa dostawa od 99,00 zł

Jak odświeżyć poduszki z pierza?

2018-12-14
Jak odświeżyć poduszki z pierza?

Pościel z pierza trudno uprać bez obaw przed jej zniszczeniem. Wymaga jednak regularnego odświeżenia, aby pozbyć się z niej kurzu, potu i brudu. Podpowiadamy, jak to zrobić.



Pościel z pierza i puchu jest od dawna używana i cieszy się wielką popularnością. Ma wiele zalet, przede wszystkim jest bardzo ciepła, sprężysta, a przy tym lekka. Co więcej, wykazuje właściwości odprowadzania wilgoci z ludzkiego ciała. Może posłużyć przez kilka lat, ale trzeba odpowiednio o nią zadbać – kołdra wymaga dokładnego prania co 2-3 lata, a poduszki raz w roku.

Oferta wyrobów pościelowych jest niezwykle szeroka, ale warto wybierać produkty z jak najlepszej jakości wypełnieniem. Dobra kołdra i poduszka jest miękka, nie ma twardych, ubitych grudek. Te jednak mogą powstawać, gdy komplet wymaga odświeżenia – czyszczenie można wykonać samodzielnie albo oddać komplet do profesjonalnej pralni.


Pościel z pierza w pralce


Jednym ze sposobów na odświeżenie pościeli z pierza jest pranie – warto włożyć ją do bębna i ustawić program do delikatnych tkanin. Metoda ta sprawdzi się zwykle w upalne dni, gdyż możemy wysuszyć pościel na zewnątrz, np. na balkonie. Warto w tym czasie strzepywać pierze, aby nie dopuścić do powstania grudek. Ewentualnie można też przełożyć pierze do worka i uprać tylko powłokę.

Zalecane jest pranie wodne z użyciem delikatnych środków. Bardzo ważny jest proces suszenia, ponieważ puch może się sfilcować. Aby tego uniknąć, pościel należy jak najszybciej wysuszyć, nie dopuszczając do długiego pozostania mokrego, zbrylonego puchu bez wysuszenia. Najlepiej w dużej suszarce bębnowej. Mimo sugestii wielu producentów puchu nie powinno się prać chemicznie. Takie pranie może zniszczyć delikatną strukturę biologiczną puchu, przesuszyć go, spowodować kruszenie i utratę puchoszczelności.


Regularne wietrzenie pościeli z pierza


Trzeba też zapewnić pościeli regularne, częste i jak najdłuższe wietrzenie. To jedna z prostszych czynności pielęgnacyjnych – warto wykorzystywać sprzyjającą pogodę, gdy to tylko możliwe. Wbrew powszechnej opinii nadmierne słońce też nie jest jednak wskazane, bo powoduje wykruszanie lub skłębianie się pierza.

Jeśli jest sucho, dość chłodno i wietrznie, dobrze jest rozwiesić kołdrę oraz poduszki na balkonie lub w ogrodzie. Wietrzyć można także w zimie – warto pamiętać, że mróz to prawdziwy wróg roztoczy kurzu. W temperaturze poniżej 15°C przestają się one rozmnażać, a w –18°C giną. Trzeba też unikać dni, w których jest wysoka wilgotność, a także wyjątkowo słonecznych, aby pierze się nie wykruszało.


Zadanie dla specjalistycznej firmy


Pierze można też oddać do odświeżenia specjalistycznej firmie – koszt wynosi zwykle około 20 zł/kg. Masz wtedy pewność, że pościel nie ulegnie uszkodzeniu i nie zostanie pozbawiona swoich cennych właściwości, np. puchoszczelności. Suszenie to również bardzo ważny etap, ale powinien trwać jak najkrócej. Dobry efekt zapewniają duże suszarki bębnowe, dlatego warto oddać pościel do profesjonalnej pralni i suszarni mającej doświadczenie w tej kwestii.

pixel