Darmowa dostawa od 150,00 zł

Zasłony

( ilość produktów: 1117 )
Zasłony stanowią niezwykle ważny element dekoracji każdego domu i mieszkania. Niezależnie od panujących trendów, zasłony i firanki to wciąż najpopularniejsza forma oprawy okiennej. Rozwiązanie to pasuje zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Dzięki swojej uniwersalności zasłony pozwalają na kreatywną zabawę z wystrojem, a szeroka gama dostępnych w naszej ofercie produktów pomoże udekorować każde pomieszczenie. Zróżnicowana paleta barw zapewni nieopisane możliwości aranżacyjne. To do Ciebie należy decyzja o tym, jak będzie wyglądała przestrzeń, w której żyjesz.

Zalety posiadania zasłon


Obecnie coraz rzadziej spotyka się tradycyjne zasłony w domach, a także w biurach czy sklepach, . Zwykle zastępowane są przez żaluzje czy rolety. Wiele osób zapomina, że zasłony nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Największą zaletą zasłon, o ile zostaną odpowiednio dobrane do koloru podłóg, ścian i mebli, jest to, że stanowią niezwykle ozdobny element wystroju wnętrza. Pełnią także wiele praktycznych funkcji. Nie tylko zasłaniają dom przed słońcem w ciągu dnia oraz przed wzrokiem przechodniów w nocy, ale także ocieplają i wyciszają wnętrze. Dzięki zasłonom do naszego domu przenika mniej zimnego powietrza i wiatru, nawet gdy mamy nieszczelne okna. Także dźwięki są świetnie izolowane w pokoju z zasłonami w oknach. Część osób uważa, że zasłony wymagają wiele pracy, prania i prasowania, aby utrzymać je w dobrym stanie. Pamiętajmy jednak, że zasłon nie należy prać zbyt często. Wystarczy, że zrobimy to kilka razy w roku. Ponadto można wybrać zasłony z materiałów, które wcale nie wymagają prasowania i szybko schną. Dodatkowo zdecydowanie łatwiej jest raz na jakiś czas wyprać zasłony w pralce niż wyczyścić z kurzu i brudu żaluzje lub rolety.

Jak wybrać odpowiednie zasłony?


Nie jest tajemnicą, że udana aranżacja wnętrz w dużej mierze zależy od trafnego doboru tkanin. Poduszki, dywany, narzuty, firany i zasłony mogą ocieplić przestrzeń, nadać jej elegancki charakter lub a nawet całkowicie odmienić wystrój Twojego domu. Zasłony mają jeszcze jedną, niezwykle istotną rolę - tworzą oprawę dla okien, przez co w decydująco wpływają na stopień dopływu naturalnego światła do wnętrza. Dowiedz się jakie zasłony będą najlepsze i jakie kolory oraz upięcia materiałów są aktualnie na topie.

Określ, jak długie muszą być


Gdy wybierasz zasłony, długość jest jednym z najważniejszych czynników, które należy rozważyć. To jak długie powinny być zasłony zależy od wysokości okien i sufitów oraz efektu, który chcesz osiągnąć. Wysokość mierzymy od miejsca, w którym zamontowany jest karnisz lub szyna aż do miejsca, do którego chcemy, by sięgała zasłona. Jeśli zasłony mają sięgać do okolic parapetu najlepiej zdecydować się na takie, które kończą się 1,5 cm powyżej lub 10 cm poniżej niego. Na tę długość powinno się zdecydować, w przypadku zabudowanej przestrzeni pod oknem. Z kolei, jeśli chcesz, aby zasłony sięgały do podłogi możesz wybrać jedną z dwóch opcji. Wariant tradycyjny to zasłony kończące się 2 cm nad podłogą. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Natomiast w wariancie eleganckim zasłony lekko opadają na podłogę, należy więc dodać 5 cm do długości materiału. Wykorzystanie tego rozwiązania wprowadzi do wnętrza elegancję i zapewni zachowanie proporcji pomieszczenia. Drugim ważnym wymiarem, który należy zmierzyć przed zakupem zasłon jest ich szerokość. Powinna ona stanowić co najmniej 1,5 szerokości okna, aby mogło swobodnie się układać i dobrze zakrywać okno.

Wybierz tkaninę na zasłony


Materiał odgrywa bardzo istotną rolę w wyglądzie zasłon, a co za tym idzie, całego pokoju. Od delikatnej koronki do lekkiej bawełny, średniej wagi brokatów czy ciężkiego aksamitu – masz niesamowicie wiele opcji. Dwa czynniki, które przede wszystkim powinno wziąć się pod uwagę podczas wybierania tkaniny na zasłony to:

• funkcja, jaką zasłona ma pełnić oraz ilość przepuszczanego światła słonecznego - zwróć uwagę na gramaturę materiału. Im wyższa, tym grubszy i cięższy jest materiał. Jeśli szukamy zasłon zaciemniających wybierzmy materiał z wyższą gramaturą niż w przypadku takich, które mają spełniać tylko funkcję dekoracyjną,
• wystrój pokoju - cięższe tkaniny pasują do bardziej tradycyjnych pomieszczeń, podczas gdy te bardziej delikatne tkaniny lepiej sprawdzą się w bardziej minimalistycznych pokojach.

Bardzo popularną tkaniną zasłonową jest poliester. Mimo, że jest to materiał syntetyczny wygląda jak naturalna tkanina. Ponadto ma on lepsze właściwości: nie kurczy się podczas prania, jest wygodny w użytkowaniu oraz wygląda niezwykle efektownie. Jest to także materiał o bardzo dużej wytrzymałości. Dzięki temu w niskiej cenie możemy uzyskać nie tylko ładne, ale także solidne zasłony, które będą nam służyć przez długi czas.

Wybierz odpowiedni kolor


Podczas zakupu zasłon do domu, niezwykle ważny jest także wybór odpowiedniego koloru. Wybierając kolor zasłon, najpierw zdecyduj, czy chcesz, aby rzucały się one w oczy, czy raczej wtapiały się w tło. Po tym, spójrz na istniejącą paletę kolorów w danym pomieszczeniu i pomyśl o tym, które aspekty tej palety pomogą osiągnąć pożądany efekt.

Jeśli chcesz, aby Twoje zasłony łączyły się z wystrojem wnętrza, wybierz opcje, które mają ten sam ton kolorystyczny, co ściany. Postaw na delikatne, neutralne kolory. Zamiast koloru ścian możesz także wybrać kolor innego elementu dekoracyjnego w pomieszczeniu – np. dywanu. Zasłony będą wtedy bardziej widoczne, ale efekt ten wciąż pozostanie dosyć subtelny.

Z kolei aby zaakcentować schemat kolorów w Twoim domu użyj zasłon kontrastowych. Jeśli masz ściany w neutralnych kolorach postaw na żywe odcienie, np. czerwieni, błękitu, różu czy zieleni. Natomiast jeśli ściany są w jaskrawych barwach najlepiej będą się z nimi komponowały zasłony w neutralnych kolorach (np. białe, beżowe czy jasnoszare).

Wzorzyste czy jednolite?


Wybór koloru tkaniny na zasłony to dopiero połowa sukcesu. Teraz trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w naszym wnętrzu lepiej będą prezentowały się klasyczne, jednolite zasłony czy też takie ozdobione wyrazistym wzorem. Aby na nie odpowiedzieć, musimy przyjrzeć się pozostałym elementom wystroju. Jeśli wszystkie inne miękkie meble w pokoju są w jednolitym kolorze, dobrze będzie wybrać zasłony z nadrukiem. I odwrotnie – jeśli posiadamy wzorzystą kanapę czy fotele, lepiej będzie zdecydować się na jednolite zasłony. Jedną z rzeczy, które warto zapamiętać jest to, że wzory dodają wizualną wagę do każdego elementu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem na wzorzyste zasłony jest sparowanie ich z meblami w jednolitym kolorze, ozdobionymi wzorzystymi poduszkami, dywanikami itp. Geometryczne wzory najlepiej będą współgrać z nowoczesną aranżacją wnętrza, podczas gdy motywy roślinne sprawdzą się przy klasycznym i tradycyjnym wystroju.

Wybierz sposób wieszania zasłon


Sposób, w jaki powiesimy zasłony zależy przede wszystkim od tego, jaki jest system mocowania ich na karniszu. Przed zdecydowaniem się na jedno z dostępnych rozwiązań warto zastanowić się jaki efekt chce się uzyskać oraz który ze sposobów będzie najlepiej pasować do wystroju całego wnętrza.

Powinno się wziąć pod uwagę także to, który rodzaj mocowania będzie najbardziej komfortowy w użytkowaniu. Zasłony trzeba regularnie prać, co jest związane z ich ściąganiem i zakładaniem. Dodatkowo trzeba pamiętać, że konkretne warianty mocowań, pasują do określonych rodzajów karniszy. To, jakie karnisze są zamontowane w naszym domu, ma zasadniczy wpływ na to, jaki system mocowania powinniśmy wybrać.

W naszej ofercie dostępne są zasłony z przelotkami oraz taśmami marszczącymi. Te pierwsze to wygodne rozwiązanie, zapewniające łatwe zdejmowanie i zakładanie zasłon. Pozwala także na stworzenie atrakcyjnej dekoracji okna. Przelotki to metalowe koła, wbijane w równych odstępach w materiał zasłon. Świetnie wyglądają szczególnie w przypadku zasłon wykonanych z grubszych materiałów. Dzięki przelotkom zasłony ładnie układają się w duże fałdy, a efekt ten jest łatwy do uzyskania. Z kolei taśma marszcząca pozwala na uzyskanie niezwykle spektakularnego efektu. Taką taśmę wszywa się w tkaninę w górnej części zasłony, po jej niewidocznej stronie. Mogą one różnć się między sobą materiałem, z którego są wykonane, szerokością i wzorem marszczenia.

Jak dbać o zasłony


Łatwo jest zapomnieć o zasłonach po ich powieszeniu. Jednak aby utrzymać je w dobrym stanie, trzeba włożyć trochę wysiłku. Oto wszystko, co należy wiedzieć o pielęgnacji zasłon, w tym jak i jak często należy prać zasłony oraz kilka tricków ułatwiających konserwację zasłon.

Dlaczego należy czyścić zasłony?


Zasłony ukrywają dużo kurzu i brudu w swoich fałdach. Kumuluje się w nich kurz, sierść zwierząt domowych oraz wszelkie zanieczyszczenia wirujące po całym pomieszczeniu. Zasłony również zatrzymują zapachy z całego domu, szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak kuchnia lub salon. Zasłony narażone na działanie słońca, będą bardziej podatne na zużycie lub uszkodzenie. Regularne czyszczenie zasłon utrzymuje kurz i zanieczyszczenia na minimalnym poziomie i wydłuża żywotność zasłon. Może to również pomóc złagodzić alergie i poprawić jakość powietrza w Twoim domu.

Jak często czyścić zasłony?


Na szczęście zasłony nie wymagają dużego nakładu pracy, aby utrzymać je z dobrym stanie. Poświęcenie kilku chwil w każdym tygodniu na czyszczenie punktowe i coroczne gruntowne czyszczenie zapewni Twoim zasłonom trwałość na długie lata. A zatem jak często należy czyścić oraz prać zasłony?

• Raz w tygodniu: przed odkurzeniem i wytarciem kurzu potrząśnij zasłonami, aby pozbyć się z nich kurzu i pyłu,
• Raz w miesiącu: użyj szczotki do kurzu dołączonej do odkurzacza, aby dokładniej wyczyścić zasłony,
• Raz w roku: raz do roku zasłony wymagają gruntownego czyszczenia. Zdejmij je z karniszy i usuń wszelkie metalowe elementy, a następnie wypierz zgodnie z instrukcją (szczegóły będą się różniły w zależności od rodzaju tkaniny, z której wykonane są zasłony).

Jak prać zasłony?


Sposób czyszczenia zasłon zależy od ich rodzaju i tkaniny. Niektóre rodzaje zasłon mogą być prane w pralce, podczas gdy inne będą wymagały delikatniejszej pielęgnacji. Najważniejszą zasadą, którą należy kierować się przed przystąpieniem do prania zasłon jest to, aby zacząć od przeczytania instrukcji czyszczenia. Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy zawsze zapoznać się z etykietami dotyczącymi pielęgnacji danego rodzaju zasłon. Niektóre tkaniny mogą marszczyć się, kurczyć lub odbarwiać podczas prania w pralce. Wtedy powinny być prane ręcznie lub oddawane do pralni chemicznej.

Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonywane są zasłony jest poliester. Jest on wytrzymały i łatwy w konserwacji – takie zasłony bez obaw można wyprać w pralce. Pamiętaj jednak o tym, aby nie przeciążać pralki. Zależnie od grubości tkaniny na raz pierz jedną lub dwie zasłony. Uruchom delikatny program i unikaj używania wody o zbyt wysokiej temperaturze (30 stopni zdecydowanie wystarczy). Możesz również użyć specjalnej parownicy, aby wyczyścić zasłony parą. Pamiętaj jednak, że pranie przyniesie lepsze rezultaty. Jeśli zdecydujesz się na czyszczenie parą, najpierw wykonaj test punktowy w niewidocznym miejscu, aby sprawdzić, czy para nie uszkadza tkaniny. Jeśli test wypadł pomyślnie, ostrożnie wyczyść parownicą całe zasłony, prowadząc ją z góry do dołu.

Po wypraniu zasłon rozwieś je do wyschnięcia. Jeśli masz taką możliwość najlepiej będzie zrobić to na zewnątrz. Jeśli chcesz wysuszyć zasłony w suszarce, użyj najniższego możliwego poziomu ciepła i wyjmij je szybko, aby się nie zmarszczyły. Ruch suszarki może spowodować trwałe, nieestetyczne zagniecenia.

Podsumowanie


Jeśli zapytasz dekoratorów wnętrz, jakie akcesoria najlepiej uzupełnią wystrój Twojego pokoju, większość z nich z pewnością odpowie: zasłony. Gdy są one odpowiednio dobrane zarówno pod względem stylu, jak i kolorystyki, zasłony stanowią niezwykle dekoracyjny element. Mogą one nadać wnętrzu odpowiedniego charakteru i atmosfery. Szeroka oferta wzorów i kolorów zasłon dostępna na naszej stronie sprawi, że każdy znajdzie idealne zasłony do salonu, sypialni, pokoju dziecka czy biura.
Kategoria
Rozmiar Produktu
Rodzaj zawieszenia
Kolor
Tkanina
Gramatura
Wzór Dziecięcy
Przedziały cenowe
Cena
-
Pokaż tylko
pixel