Darmowa dostawa od 150,00 zł

Otulacze

( ilość produktów: 2 )

Otulacze dla niemowląt odgrywają ważną rolę w życiu małych dzieci, a także ich rodziców. Zapewniając komfort, ciepło oraz poczucie bezpieczeństwa, są istotnym elementem wyprawki każdego maluszka. Otulanie naśladuje warunki panujące w łonie matki, co sprawia, że niemowlę czuje się chronione i bezpieczne. Pomaga mu również uspokoić się i zrelaksować, co prowadzi do lepszego i spokojniejszego snu. Maluszek może bardziej skupić się na karmieniu, gdyż otulacz ogranicza jego ruchy i odciąga od bodźców zewnętrznych. Otulanie to dobry sposób na wspomaganie rozwoju sensorycznego, motorycznego i emocjonalnego dziecka.  

 

Rodzaje otulaczy dla niemowląt

Klasyczne otulacze - to najbardziej tradycyjne otulacze, zazwyczaj wykonane z elastycznych, oddychających materiałów, takich jak bawełna czy bambus. Najczęściej występują w kształcie prostokąta lub kwadratu, który można z łatwością zawinąć wokół dziecka. Wymagają od rodziców pewnej wprawy w otulaniu, ale pozwalają na większą swobodę w dopasowaniu.

Otulacze z rzepami – wyposażone są w rzepy, które ułatwiają otulanie dziecka, a także utrzymanie go w odpowiedniej pozycji. Oferują szybsze i prostsze otulanie, szczególnie dla osób, które mają mniej doświadczenia w tej dziedzinie.

Otulacze z kapturem - posiadają wbudowany kapturek, który chroni główkę niemowlęcia przed zimnem i utratą ciepła. Kaptur może również służyć jako ochrona przed słońcem, gdy jest to konieczne. Otulacze z kapturem mogą być wykonane z różnych materiałów, w zależności od potrzeb termicznych.

Otulacze z nóżkami - mają specjalne wykrojenia na nóżki dziecka, co umożliwia swobodne poruszanie się, a także ułatwia zmianę pieluchy. Są idealne dla dzieci, które wolą większą swobodę ruchów. Można je znaleźć zarówno w wersji z rękawami, jak i bez.

Otulacze z rękawami - obejmują również ramiona i ręce dziecka, zapewniając pełne otulenie ciała. Mogą pomóc w kontrolowaniu odruchu Moro, czyli odruchu przestrach u niemowląt, który może powodować nagłe przebudzenie się podczas snu. Warto pamiętać, że nie wszystkie dzieci dobrze znoszą otulanie rąk i ramion, dlatego warto obserwować reakcje dziecka i dostosować sposób otulania do jego preferencji.  

 

Wybierz materiał odpowiedni dla Twojego dziecka!

Wybór odpowiedniego materiału otulacza ma kluczowe znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa niemowlęcia. Różne materiały mają odmienne właściwości, które mogą wpłynąć na ciepłotę, oddychalność i uczucie otulenia.

Bawełna, to najczęściej stosowany materiał w produkcji otulaczy, dzięki swoim naturalnym, oddychającym właściwościom. Wykonany z niej otulacz jest przyjemnie miękki, hipoalergiczny i łatwy w pielęgnacji. Dobrze jest wybierać produkty z certyfikatem ekologicznym, który gwarantuje brak szkodliwych substancji chemicznych.

Otulacze wykonane z bambusa są miękkie, jedwabiste i wyjątkowo przyjazne dla skóry niemowląt, co sprawia, że są idealne dla dzieci z wrażliwą skórą. Bambus ma naturalne właściwości termoregulacyjne, dzięki czemu pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała dziecka. Jest również ekologiczny i odnawialny, co czyni go bardziej zrównoważonym wyborem.

Otulacze z frotte są miękkie, puszyste i chłonne, co sprawia, że są świetne do otulania dziecka po kąpieli. Mają zdolność utrzymania ciepła, a jednocześnie pozwalają na cyrkulację powietrza. Frotte może być wykonane z bawełny lub bambusa, a także z innych włókien naturalnych.

Welurowe otulacze są wyjątkowo miękkie, puszyste i ciepłe, dzięki czemu są idealne w  chłodniejsze dni lub noce. Dają dziecku poczucie luksusu i wygody, ale mogą być mniej oddychające od innych materiałów. Warto zwrócić uwagę na to, aby welurowe otulacze posiadały atest bezpieczeństwa i były wykonane z materiałów odpowiednich dla wrażliwej skóry niemowląt.  

 

Ważne wskazówki dotyczące bezpiecznego otulania

Nigdy nie otulaj dziecka zbyt ciasno, aby uniknąć problemów z oddychaniem, krążeniem czy rozwojem bioder.

Upewnij się, że głowa dziecka jest odsłonięta, aby zapobiec ryzyku duszenia się.

Zawsze kładź otulane niemowlę na plecach, gdy śpi, aby zmniejszyć ryzyko zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Monitoruj temperaturę dziecka, aby zapobiec przegrzewaniu. Jeśli zauważysz, że dziecko jest zbyt ciepłe, rozluźnij otulacz lub zmień materiał na bardziej oddychający.

Obserwuj reakcje dziecka na otulanie i dostosuj sposób oraz częstotliwość otulania do jego indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że nie wszystkie dzieci lubią być otulane. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko jest niespokojne, rozdrażnione lub płacze podczas otulania, spróbuj alternatywnych metod uspokajania.

Z czasem odruch Moro zanika, a dziecko zaczyna się przekręcać na brzuch. Wtedy otulanie może stać się niebezpieczne i powinieneś przestać otulać dziecko, aby zapobiec ryzyku związanemu z niewłaściwą pozycją snu.  

Kolor
pixel