Kołdry i pościele dla dzieci – jak wybrać? Praktyczny poradnik
Wiesz, że dorośli niemal 30 proc. życia przeznaczają na sen? To sporo, ale dzieci śpią jeszcze więcej. Na komfort odpoczynku wpływa jednak nie tylko czas poświęcany na sen, ale także jakość i rozmiar materaca, kołdry, poduszki, prześcieradła itd. Komplet pościeli może też być ozdobą dziecięcego pokoju. Podpowiadamy, jak wybrać poszczególne elementy, aby pełniły swoje role.
Im mniejsze dziecko, tym więcej odpoczywa i potrzebuje snu. Zapewnij mu jak najwyższy komfort, aby budziło się wypoczęte i zadowolone. Rozmiar kołderki należy dobrać do wielkości łóżeczka i wieku malucha, a wraz z jego rozwojem i wzrostem dopasowywać je odpowiednio do bieżących potrzeb.
Dla najmłodszych dzieci
Rożki niemowlęce – od pierwszego dnia życia
Dla maluszków odpowiednie będą praktyczne i stylowe rożki niemowlęce oraz beciki wykonane z wysokiej jakości bawełny płaskiej, ew. z dodatkiem przyjemnej tkaniny Minky. Służą one do bezpiecznego owijania maluszków – noworodków i niemowlaków, a rozłożone sprawdzą się także w roli kocyka lub maty do wspólnej zabawy.
Układ odpornościowy maleńkiego człowieka dopiero się kształtuje, dlatego dziecko należy starannie otulić, zapewniając mu w ten sposób warunki zbliżone do tych w brzuchu mamy. Tak owinięty maluszek będzie odczuwał spokój i bezpieczeństwo, co jest podstawą do regenerującego snu.
Ważny element wyprawki do szpitala
Rożek dziecięcy powinien być także elementem wyprawki do szpitala, gdyż maluchy marzną szybciej i mogą się łatwo przeziębić. W dzień porodu będzie to praktyczny i cenny gadżet, w który będzie można owinąć noworodka i zapewnić mu odpowiednią temperaturę ciała. Po powrocie do domu warto go wyprać, aby zlikwidować bakterie.
W naszym sklepie dostępne są rożki w różnych kolorach i wzorach, aby można było dopasować wybrany model odpowiednio do płci pociechy i wystroju jej pokoju. Wszystkie produkty w naszym sklepie posiadają też certyfikat Oeko-Tex – to gwarancja bezpieczeństwa dla zdrowia dziecka.
Rozmiary kołder i pościeli dla dzieci
Rozmiary poszczególnych elementów zestawu pościelowego spędzają sen z powiek wielu użytkownikom, ale trzeba je znać, aby dobrać odpowiednie poszewki do kołdry i poduszek. Wymiary – szerokość oraz długość – podawane są w centymetrach. Rozmiar kompletu pościeli powinien być taki sam jak kołdry. Polecamy też zmierzyć materac – długość pościeli powinna zgadzać się z jego rozmiarem, z kolei szerokość może być nieco większa, aby w pełni zakrywać jego powierzchnię.
Dla dzieci do 5. roku życia. Dla niemowlaków i dzieci do 5. roku życia odpowiednia będzie kołdra w rozmiarze 60x120 cm (60x100 cm) lub 100x135 (100x140 cm) cm oraz niewielka poduszka 40x60 cm. Taki zestaw w pełni zaspokoi podstawowe potrzeby dziecka.
Dla dzieci od 5. do 10. roku życia. Dla troszkę starszych dzieci odpowiednia będzie kołdra 140x200 cm oraz poduszka 70x80 cm.
Dla dzieci od 10. roku życia (m.in. dla młodzieży). Dzieci w wieku powyżej 10. roku życia potrzebują kompletu w większym rozmiarze – odpowiednia będzie dla nich kołdra 160x200 cm oraz dwie poduszki o wymiarach 70x80 cm. Warto też kierować się budową dziecka, np. jego wzrostem. Młodzież powyżej 160 cm może potrzebować kołdry o długości nawet 200 cm. Większe łóżko i komplet pościeli mogą posłużyć przez kilka lat.
Rozmiar prześcieradła
Wymiary materaca i pościeli w pewnym stopniu zależą od producenta – mogą się różnić, dlatego należy je sprawdzić przed decyzją o zakupie. Prześcieradło na pewno musi być większe niż materac, gdyż powinno go swobodnie zakrywać. Odpowiednio dopasowane nie będzie się zsuwać ani spadać, nie powstają na nim żadne pofałdowania obniżające jakość snu.
Dobrym wyborem dla dziecka będzie prześcieradło z gumkę dobrane do wymiarów materaca. Dzięki niemu maluch będzie wygodnie spał, gdyż model ten można łatwo założyć w taki sposób, aby nie przesuwał się na łóżku podczas snu.
Wypełnienie kołder dla dzieci
Szukając najlepszej kołdry dla dziecka, najpierw zwróć uwagę na jej rozmiar oraz wypełnienie. Możliwości jest kilka – poniżej omówimy te najpopularniejsze i godne polecenia rodzaje wypełnień oraz ich parametry.
Wybór właściwego wypełnienia ma duże znaczenie z powodów zarówno zdrowotnych, jak i praktycznych. Które z nich będą idealne szczególnie na lato, a które sprawdzą się jako całoroczne? Które są łatwe w utrzymaniu w czystości, a które będą odpowiadać na szczególne potrzeby alergików? Praktyczne porady znajdziesz poniżej.
Kołdra kołdrze nierówna
Kołdra puchowa. Jest w 100 proc. naturalna, wyróżnia się dobrymi właściwościami grzewczymi, jest przyjemna dla skóry i warta rozważenia. Kołdry wypełnione naturalnym puchem kaczym lub gęsim cieszą się od lat dużą popularnością, gdyż są lekkie i sprężyste, a także wyróżniają się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Oznacza to, że pozwalają skórze oddychać, a poza tym chronią dziecko przed zimnem i dobrze odprowadzają wilgoć. Wybierając taką kołdrę, warto zamówić ją w sprawdzonym sklepie lub sprawdzić własnoręcznie, czy wypełnienie jest odpowiednio rozłożone.
W sprzedaży są różne modele kołder puchowych – np. letnie, zimowe, ale też praktyczne modele całoroczne. Są godne polecenia dla dorosłych i dla dzieci, ale z wyjątkami – nie będą odpowiednie dla alergików, gdyż mogą wywołać reakcje uczuleniowe.
Kołdra z pierzem. Pierze to jeden z naturalnych materiałów – to połączenie ptasich piór z puchem. Takie kołdry nie zapewnią jednak odpowiedniej izolacji cieplnej i gorzej chronią przed chłodem, nie będą najlepszym wyborem dla najmłodszych.
Mają słabsze właściwości termoizolacyjne, czyli nie zapewnią maksymalnego komfortu termicznego, są też stosunkowo ciężkie i mniej sprężyste, co może być szczególnie niekomfortowe właśnie dla dziecka. Jedną z ich zalet jest też przystępna cena – niższa niż np. kołder z wypełnieniem z puchu. Ponadto zarówno puch, jak i pierze to znakomite środowisko dla drobnoustrojów, dlatego takie kołdry nie sprawdzą się dla dzieci, których skóra jest wyjątkowo wrażliwa.
Dostępne są też kołdry półpuchowe, ale są one gorszej jakości – wypełnienie zwykle zawiera przewagę pierza, a jedynie ok. 15% puchu. Warto unikać takich modeli i zawsze sprawdzać ich producentów oraz jakość, aby nie kupić kołdry wypełnionej puchem i watą.
Kołdra wełniana. Kołdra wełniana z wypełnieniem z wełny merynosów australijskich lub wełny owczej albo wielbłądziej jest przyjemna w dotyku, puszysta i odporna na odkształcenia. Będzie to dobry wybór jako model służący przez cały rok, gdyż gwarantuje właściwą cyrkulację powietrza. Jej zaletą jest też higroskopijność, dzięki której pościel wchłania nadmiar wilgotności (np. w razie silnego pocenia się dziecka podczas snu). Dobrej jakości kołdra wełniana zapewni zdrowy sen i regenerację organizmu, będzie też odpowiednia dla dzieci cierpiących z powodu alergii na roztocza. Nie jest wskazana dla dzieci uczulonych na produkty wełniane.
Kołdra antyalergiczna. Kołdra syntetyczna antyalergiczna to rozwiązanie polecane dla dzieci o wyjątkowej wrażliwości na alergeny lub z problemami dermatologicznymi. Takie modele, w 100 proc. ekologiczne, zyskują popularność. Gwarantują odpowiednią wentylację, gdyż dobrze przepuszczają powietrze, mają właściwości termoregulujące i są przyjemne w dotyku. Polecamy ją maluchom cierpiącym z powodu uczuleń. Na rynku dostępne są m.in. kołdry silikonowe, kukurydziane, bambusowe, jedwabne itd. – więcej na ten temat znajdziesz w części „Duży wybór kołder dla alergików”.
Podsumowując, warto też zwrócić uwagę, czy wybrany komplet posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Będzie on gwarancją, że produkt jest wolny od substancji szkodliwych i potencjalnie szkodliwych. Dla dzieci szczególnie polecamy kołdry z wypełnieniem bawełnianym, puchowym lub specjalne kołdry antyalergiczne.
Duży wybór kołder dla alergików
Dla dziecka warto wziąć pod uwagę także kołdrę antyalergiczną. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, np. kukurydziana, bambusowa itd. Są bezpieczne, nie wywołują podrażnień, pozwalają skórze oddychać, zapewniają prawidłową termoregulację i będą dobrym wyborem nie tylko dla małych alergików, ale też zdrowych pociech. Poniżej ich najpopularniejsze rodzaje.
Kołdry kukurydziane. Warto zwrócić uwagę m.in. na lekkie kołdry kukurydziane, które zapewnią odpowiednią termoregulację – są bardziej przewiewne niż bawełna! Są też łatwe w pielęgnacji i można je prać w pralce, co znacznie ułatwi utrzymanie ich w czystości.
Kołdry bambusowe, czyli kołdry z wypełnieniem z włókien celulozowych bambusa pochodzenia organicznego z dodatkiem włókien syntetycznych HCS zapewniają aż czterokrotnie większy stopień absorpcji wilgoci niż bawełna. Sprawdzą się jako kołdry całoroczne, gdyż latem są przewiewne, a zimą zapewniają ciepło. Doskonale regulują temperaturę i zapewniają niemal idealne odprowadzanie wilgoci i pary wodnej podczas snu dziecka. Są też polecane maluchom z nadpotliwością. Występują modele odpowiednie na lato, ale także całoroczne. Bambus jest uprawiany bez pestycydów, a jego włókna mają właściwości higroskopijne, antygrzybiczne i antystatyczne.
Kołdry z wypełnieniem jedwabnym polecane są głównie dla dzieci i osób ze skłonnościami do alergii. Nie uczulają, gdyż nie przyciągają kurzu, ale są droższe od wymienionych wyżej rodzajów i wymagają zakupu specjalnych środków piorących i wyboru odpowiedniego programu prania. Słyną głównie z delikatności, ale zalet mają więcej – jedwab to materiał naturalny, pozwalający na świetną cyrkulację powietrza, trwały i niepowodujący podrażnień skóry. Kołdra jedwabna może służyć przez cały rok i przez wiele lat, będzie też ozdobą dziecięcego pokoju.
Kołdra antyalergiczna silikonowa. Nie przyciąga roztoczy, jest przewiewna, ale i ciepła, łatwa w pielęgnacji. Można ją prać w pralce, gdyż jest wytrzymała i schnie wyjątkowo szybko, a dla alergika ważna jest dbałość o odpowiednią higienę, czyli m.in. regularna zmiana i pranie pościeli.
Kołdra poliestrowa. Jednym z wypełnień mogą być także włókna poliestrowe. Taka kołdra jest lekka i elastyczna, ale polecana głównie latem i dla osób odpornych na chłód. Dla dzieci raczej nie będzie najlepszym wyborem. Modele poliestrowe i silikonowe nie zbijają się i nie tracą sprężystości po praniu i wyschnięciu – takie sytuacje zdarzają się w przypadku kołdry z wypełnieniem naturalnym, ale zwykle słabszej jakości.
Kołdry całoroczne czy osobne modele na lato i na zimę?
Na rynku dostępne są modele całoroczne, które sprawdzą się niezależnie od pory roku i warunków – można ich używać zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. W ciepłe dni będą przewiewne, a w zimie zapewnią ciepło. Ich zaletą jest dobra cyrkulacja powietrza, która zapobiegnie ew. przegrzaniu się ciała.
Które produkty polecamy jako całoroczne? Kołdry z naturalnym wypełnieniem z puchu gęsiego lub kaczego mogą być używane przez cały rok, jeśli dziecko nie cierpi z powodu alergii. Dobrym wyborem będzie też wypełnienie z wełny merynosa, gdyż takie włókna dobrze dopasowują się do temperatury.
Spośród kołder dla alergików polecamy modele z włóknem bambusowym ze względu na ich parametry. Mają dobre właściwości antybakteryjne i przeciwalergiczne, świetnie chłoną wilgoć, będą właściwe dla alergików oraz dzieci z problemami dermatologicznymi.
Dostępne są też tzw. kołdry „cztery pory roku” składające się z dwóch elementów – są to dwie cieńsze kołdry połączone napami. Latem maluch może spać pod jedną z nich, zapewniając sobie komfort i przewiewność. Podwójny model lato-zima może też składać się z różnych kołder – cieńszej letniej i grubszej, które mogą być używane zależnie od temperatury i potrzeb dziecka. W ten sposób można podwójnie zyskać – zarówno na komforcie, jak i żywotności kompletu.
Dlaczego warto zmienić pościel na lato?
Można też zmieniać pościel zgodnie z porami roku, głównie ze względu na komfort snu, ale także higienę. Kołdra letnia to najlepsza wentylacja podczas snu w najcieplejszych miesiącach roku, dostosowanie temperatury ciała do warunków pogodowych i duża wygoda w użytkowaniu.
Jaką pościel wybrać na lato? Na przykład pierze jest dość ciężkie i nie zapewni dziecku komfortu w letnie noce, gdyż może sprawić, że maluch będzie się pocił. Z kolei satyna bawełniana będzie przyjemnie chłodzić. Przede wszystkim w sezonie letnim najlepsza będzie pościel lekka, gdyż maluch pod wpływem wyższej temperatury będzie wydzielał więcej potu (wilgoci). Na rynku występują także ultralekkie modele, odpowiednie na naprawdę gorące noce.
Wymiana kołdry na cieńszą złagodzi zmianę temperatury na zewnątrz. Dzięki temu poprawi się też cyrkulacja powietrza i podniesie komfort snu. Dziecko nie obudzi się w środku nocy z uczuciem chłodu, lecz będzie miało zapewnioną ciągłość snu.
Wydatek wiążący się z zakupem dwóch modeli (na lato i na zimę) jest większy niż inwestycja w model całoroczny, ale nie jest to wygórowana cena za lepszy komfort snu oraz higienę. Warto jednak unikać zakupu kołder zbyt tanich, gdyż nie będą one dobrą inwestycją. Modele o bardzo niskiej gramaturze i niskiej jakości wypełnieniu nie posłużą długo – ich żywotność może nie przekroczyć nawet jednego sezonu.
Kiedy zmienić pościel? O tym, kiedy zmienić dziecku kołdrę na lekką, cieńszą i przewiewną, każdy rodzic musi sam zdecydować, biorąc pod uwagę temperaturę powietrza na zewnątrz oraz wewnątrz dziecięcej sypialni, a także własne odczucie ciepła. Zwykle jest to środek lub koniec maja, ale przez zmienność klimatu w Polsce trudno to jednoznacznie określić. O zmianie kołdry na zimową lub całoroczną warto pomyśleć wraz nadejściem pierwszych dni chłodu, zwykle pod koniec sierpnia.
Jaką pościel wybrać dla dziecka?
Pościel bawełniana
To od wielu dziesięcioleci najpopularniejszy rodzaj pościeli – nie tylko dla dzieci. Ma wiele zalet, m.in. jest łatwo dostępna i ma stosunkowo atrakcyjną cenę. Bawełna to materiał naturalny, o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, jest wytrzymała na uszkodzenia i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co ważne, nie wywołuje podrażnień i alergii, a także zapewnia najlepszą wentylację, co ma duże znaczenie dla wrażliwej skóry dziecka.
Warto wiedzieć, że są różne rodzaje bawełny, m.in.:
– bawełna satynowa – elegancka i błyszcząca pościel wysokiej jakości. Dzięki domieszce satynowego splotu charakteryzują ją nie tylko zalety bawełny, ale też elegancki połysk. Jeden z najlepszych wyborów, zapewni komfortowy i regenerujący sen, głównie w letnie noce, gdyż jest lekka, przyjemna i delikatna, a także odpowiednio chłodzi. Jej waga i przewiewność sprawiają, że dziecko nie obudzi się w środku nocy w spoconej koszulce.
– kora – nie posiada jednolitej struktury, lecz karbowaną; to jeden z najtańszych rodzajów bawełny, ale przyjazny dla ciała i nie wymaga prasowania, co ma duże znaczenie dla pracujących mam;
– bawełna flanelowa – przyjemna i miękka, sprawdza się jako pościel dziecięca, głównie na zimę, gdyż jest nieco grubsza od tradycyjnej bawełny. Mimo to dobrze przepuszcza powietrze i pozwala skórze oddychać. Trzeba jednak sprawdzić skład materiału, aby na pewno kupić komplet z prawdziwej flaneli, czyli z naturalnych surowców. Dobrej jakości flanelę można prać w pralce, nie obawiając się o jej jakość.
– bawełna egipska – specjalnie tkana, luksusowa, wytrzymała, ale droga. Pościel dla rodziców poszukujących dla swoich pociech kompletu najwyższej jakości. Jest cienka, miękka i delikatna, ale wytrzymała, zapewnia dobrą cyrkulację powietrza podczas snu, dzięki czemu sprawdzi się też jako pościel całoroczna. Słynie jako produkt na lata, kolory nie tracą intensywności nawet po kilkudziesięciu praniach.
Pościel z mikrofibry
Nowoczesne technologie wykorzystywane w produkcji tkanin pozwalają na mieszanie różnych rodzajów włókien. W efekcie można uzyskać produkty wyjątkowo przyjemne i bezpieczne dla wrażliwej skóry dzieci.
Mikrofibra jest mieszanką włókien poliestrowych i poliamidowych, aż 10-krotnie cieńszych od delikatnego jedwabiu. Pościel oraz koce z tego materiału są chętnie wybierane dla małych dzieci, gdyż są miękkie, przewiewne i wykazują odpowiednią chłonność.
Pościel Minky
Tkanina minky to najnowszej generacji włókna poliestrowe, jest niezwykle przyjemna w dotyku i miękka, wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami. Popularne są pościele, ale też kocyki Minky dla dzieci. Tkanina ta jest bardzo dobrym izolatorem termicznym, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać.
Ponadto Minky jest łatwa w pielęgnacji i wytrzymała. Sprawdzi się w dziecięcym wózku lub łóżeczku – już od pierwszych dni przyjścia maluszka na świat. Zwraca uwagę także jej design – pięknie prezentują się oryginalne wytłoczenia (kropki, serduszka, gwiazdki itd.) oraz tasiemki, które zdobią produkty z niej wykonane.
Designerska pościel dla dzieci – czyli jakie kolory i wzory wybrać?
Przekonanie dziecka, aby poszło spać, nie jest prostą czynnością – często wymaga to spokoju i cierpliwości rodziców. Może w tym pomóc odpowiedni komplet, który spodoba się maluchowi! Bez względu na tkaninę, do wyboru jest wiele modeli w różnych kolorach i wzorach.
Dzieciom podobają się pościele m.in. z ich ulubionymi bohaterami bajek, znanymi sportowcami, symbolami klubów sportowych, samochodami, a także zwierzakami. Pościel pełni przede wszystkim funkcję praktyczną, ale jest też ważnym elementem dekoracyjnym dziecięcego królestwa.
Jaką pościel dla dziewczynki wybrać?
Pościel Disney – z bohaterami popularnych bajek. Poszewki z ulubionymi bohaterami bajek, m.in. Disneya, spodobają się każdemu dziecku. Dziewczynki ucieszą się kołderki z Frozen z Krainy Lodu, Kubusiem Puchatkiem, Minnie Mouse, Eleną, Hello Kitty, My Little Pony itd.
Pościel z pupilem. Dużą popularnością cieszą się także komplety pościeli ze szczeniaczkami, kotkami itd. Taki zestaw pościeli, poszewka na kołdrę i poduszką z dwustronną grafiką w urocze psiaki, ułatwi i uprzyjemni zasypianie.
Pościel 3D. Niezwykły trójwymiarowy efekt na pościeli? Do wyboru są komplety z dzikimi zwierzętami, panoramami, znanymi stolicami itd. Takie modele zwykle dobrze komponują się z wystrojem pokoju nieco starszych dzieci, a także nastolatków.
Jaką pościel dla chłopca wybrać?
Pościel Spiderman lub innym superbohaterem. Dla chłopców idealny będzie komplet pościeli ze Spidermanem, Batmanem lub Supermanem, czyli z bohaterem o nadludzkiej sile i mocy, który zbawia świat przed złem. W naszej ofercie mamy piękne oryginalne komplety licencyjne dla najmłodszych.
Pościel futbolowa. Równie popularne, również wśród nieco starszych dzieci, są komplety z najlepszymi piłkarzami lub z logo danego klubu. Mały piłkarz oszaleje z radości, gdy otrzyma pościel Real Madryt, FC Barcelona, CWKS Legia, Bayern Monachium itd.
Pościel bajkowa. Również chłopcom spodoba się pościel z bohaterami znanych bajek, np. ze Strażakiem Samem, Transformersami, Tomkiem i Przyjaciółmi, Bobem Budowniczym itd. Bardzo popularna jest także pościel Minecraft czy Avengers – w naszym sklepie znajdziesz wysokiej jakości komplety licencyjne.
Pościel dla małego miłośnika motoryzacji. A może komplet z modelem sportowego samochodu? Maluch jeszcze nie wie, co oznacza 300 koni mechanicznym pod stopami, ale już kocha szybkie auta? Możesz zaaranżować pokój dziecięcy tematycznie, inspirując się m.in. motoryzacją – pościel będzie jedną z najważniejszych dekoracji.
Jak prać pościel dla dziecka?
Pierwsze pranie pościeli po zakupie. Warto wyprać pościel tuż po zakupie, gdyż skóra niemowlaka jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa na podrażnienia. Pościel dziecięcą powinno prać się w 90 stopniach, ale wystarczy 60 stopni, aby zlikwidować bakterie, wirusy oraz pleśnie. Po wypraniu warto ją także wyprasować, aby usunąć z niej roztocza oraz jaja pasożytów.
Należy pamiętać, że nieodpowiedni proszek do prania czy materiał mogą wywołać reakcje uczuleniowe. Zaleca się stosowanie hipoalergicznych proszków do prania i unikanie produktów zawierających m.in. fosforany, barwniki, substancje zapachowe i dodatkowe środki zmiękczające, gdyż mogą one silnie uczulać i wywołać reakcje alergiczne lub atopowe zapalenie skóry. Dobrze jest też dwukrotnie ją wypłukać, aby usunąć resztki detergentu.
Podczas produkcji pościeli wykorzystywane są też barwniki – komplety ciemne powinno wyprać się przed pierwszym założeniem nawet dwa razy. Dzięki temu nadmiar farby i środków zabezpieczających zostanie usunięty. Dobrym wyborem będzie też pościel z certyfikatem Oeko-Tex, gdyż nie zawiera toksycznych składników.
Podsumowanie
Wybór najlepszej kołdry oraz kompletu pościeli dla dziecka, które spełnią wszystkie wymagania, nie musi być skomplikowany. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby znaleźć model o odpowiednich parametrach. Ważne jest jednak nie tylko wypełnienie i materiał poszycia, ale także design. Dopasowanie stylistyczne do dziecięcego pokoju oraz gustu malucha są równie istotne.
Zobacz także:
Kołdra letnia – modne wzory pościeli na lato
Kołdra letnia i wiosenna – jaką wybrać?
Kołdra letnia 160x200 cm – TOP 3 modne wzory
Kołdra letnia 160x200 cm – TOP 3 modele
Kołdra dla wysokich osób – porady dotyczące wymiarów