Darmowa dostawa od 150,00 zł

Kołdra dla wysokich osób – porady dotyczące wymiarów

2019-09-25
Kołdra dla wysokich osób – porady dotyczące wymiarów

Wybór kołdry może być problematyczny – głównie dla osób wysokich. Nieodpowiedni rozmiar pościeli nie pozwoli na odpoczynek i komfortowy sen, a powinien on być relaksujący i regenerujący. Aby zapewnić sobie maksimum komfortu podczas snu, trzeba jak najlepiej dopasować materac, kołdrę i komplet pościeli. Każdy z tych czynników wpływa na jakość snu.

Kołdra 200x220 cm czy większa?

Kołdra musi przede wszystkim zapewniać komfort cieplny, a także odpowiednią przewiewność. Zwykle nie wybieramy jej na sezon czy dwa, ale na kilka lat, dlatego należy wybrać komplet zarówno z odpowiedniego materiału, jak i we właściwym rozmiarze.

Może to być kołdra 4 pory roku – 200x220 cm lub większa – lub dwa odrębne modele, jeden na sezon jesienno-zimowy oraz wiosenno-letni. Niezależnie od tego – jej rozmiar będzie kluczowy, zwłaszcza dla wysokich osób.

Nie za mała, nie za duża – jak wybrać odpowiedni rozmiar pościeli?

Za mała kołdra irytuje i może sprawić, że będziemy się w nocy budzić. Jeśli w dodatku dzielisz ją z kimś, prawdopodobnie cały czas będzie jej brakować, co zaburzy komfort snu. Zwykle kołdra 200x200 cm nie zapewni wygody, dlatego warto wybrać większą.

Kołdra 200x200 cm zazwyczaj okazuje się wystarczająca – to najczęściej wybierany rozmiar na duże łóżko małżeńskie. Alternatywnym rozwiązaniem jest też dobór dwóch modeli kołder 160x200 cm.

Wybierając rozmiar kołdry i kompletu pościeli, warto wziąć pod uwagę wymiar łóżka – szerokość powinna być podobna. Standardowa długość z kolei to ok. 2 m, ale są też kołdry o niestandardowych wymiarach dedykowane wyjątkowo wysokim osobom – jak np. komplety pościeli w rozmiarze 220x240 cm. Zwykle takie modele są jednak szyte na specjalne zamówienie.

Materiał też ma znaczenie

Na komfort snu wpływa nie tylko wymiar kołdry, ale także jej wypełnienie – może to być m.in. kołdra puchowa 200x200 cm, wełniana, z pierza, syntetyczna itd. Puch gęsi to jeden z najdelikatniejszych materiałów, zapewnia dobrą izolację cieplną, odpowiednią przewiewność i poczucie pełnego komfortu – również dla dwojga. Poza tym kołdry puchowe sprawdzą się też jako całoroczne.

Warto starannie wybrać materac, kołdrę oraz pościel, aby całość zapewniła jak najwyższy komfort wypoczynku i snu. Jego jakość w dużym stopniu wpływa na nasze samopoczucie następnego dnia, a także naszą efektywność – zarówno podczas wykonywania obowiązków zawodowych, jak i domowych.

Zobacz także:
Kołdra antyalergiczna – kiedy warto?
Kołdra 4 pory roku – plusy i minusy
Kołdra 200x220 cm – popularny wybór do sypialni dla pary
Koce piknikowe i na plażę – praktyczne zastosowanie
Koc polarowy czy akrylowy – jaki wybrać?

pixel