Darmowa dostawa od 150,00 zł

Kołdra letnia i wiosenna – jaką wybrać?

2020-02-24
Kołdra letnia i wiosenna – jaką wybrać?

Nadchodzi wiosna – czyli czas na zmianę kołdry! Pora zrezygnować z ciężkiej i grubej kołdry zimowej i wyjąć z szafy lżejszą wiosenną. Jeśli jesteś dopiero przed jej zakupem, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby zapewnić sobie odpowiedni komfort.

Kołdra na lato i wiosnę – najważniejsze cechy

Kołdra na lato oraz wiosnę powinna być lekka, miękka i przewiewna, czyli zapewniać odpowiednią termoregulację. Dzięki temu sen będzie komfortowy, a my poczujemy się rano wypoczęci. Do wyboru są rozmaite modele – z poszyciem wykonanym z różnych materiałów (jak bawełna, mikrofibra, lyocell itd.) oraz z odmiennym wypełnieniem (pierze, puch, praktyczne i hipoalergiczne syntetyki itp.).

Wybierając kołdrę, warto zwrócić uwagę na jej gramaturę, czyli wagę i wypełnienie. Musi ona zapewnić ciepło w chłodne noce, a także chłodzić w gorące. Jako alternatywę masz też kołdry całoroczne, ale warto wiedzieć, że coraz więcej osób decyduje się na dwa osobne komplety.

Dlaczego warto zmieniać kołdrę na letnią?

Zaletami kołdry na lato i wiosnę jest niewielka waga i grubość, co ma znaczenie, gdy temperatura powietrza rośnie. W nocy wydzielamy podczas snu więcej potu, dlatego warto pamiętać o zmianie nie tylko pościeli, ale też kołdry na lżejszą. W ten sposób poprawi się cyrkulacja wilgotnego powietrza, a dzięki temu komfort snu.

Dobrze dopasowana kołdra na lato będzie idealna, gdyż nie obudzimy się z uczuciem chłodu – nieprzerwany sen gwarantuje prawdziwy i regenerujący wypoczynek. Poza tym latem pocimy się mocniej, również w nocy, dlatego warto zadbać o higienę. To najlepszy sposób, aby zadbać o właściwą wentylację podczas snu w gorących miesiącach.

Jaką kołdrę na wiosnę i lato wybrać?

Jeśli nie potrzebujesz spać pod ciepłą kołdrą, wybierz kołdrę ultralekką, czyli o obniżonej ilości wypełnienia. Najczęściej jednak decydujemy się na standardowe modele, gdyż odpowiadają one naszym warunkom pogodowym. Biorąc jednak pod uwagę, że polskie lata są coraz bardziej upalne, warto wiedzieć o takiej alternatywie.

Kołdra na lato może mieć różne rodzaje wypełnienia – np. materiał naturalny jak puch lub pierze – albo wypełnienie syntetyczne. Kołdry z granulatów syntetycznych są polecane dla alergików, gdyż nie wywołują alergii.

Najważniejsza jest mimo wszystko waga wypełnienia – optymalne wartości zależą jednak od indywidualnych upodobań, gdyż każdy ma inne odczucie ciepła. Modele o bardzo niskiej gramaturze, mimo kuszącej ceny, mogą nie spełniać swojej roli.

Zobacz także:
Kołdra letnia 160x200 cm – TOP 3 modne wzory
Kołdra letnia 160x200 cm – TOP 3 modele
Kołdra dla wysokich osób – porady dotyczące wymiarów
Kołdra antyalergiczna – kiedy warto?
Kołdra 4 pory roku – plusy i minusy

pixel