Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jak przechowywać pościel?

2020-12-10
Jak przechowywać pościel?

Pranie i prasowanie pościeli to jedne z niezbędnych czynności, aby prawidłowo o nią zadbać. Znaczenie ma jednak także sposób i miejsce przechowywania – pozwala zachować ją w perfekcyjnym stanie, wpływa także na nasze zdrowie. Jak zatem przechowywać pościel? Poznaj praktyczne zasady – przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Przechowywanie kompletów pościeli

Kompletów pościeli zwykle mamy kilka, ale wymagają one odpowiedniego przechowywania. Aktualnie używany jest po prostu ładnie rozłożony na łóżku – wystarczy poprawić jego wygląd i gotowe. Jest jednak pewien minus składowania pościeli w ten sposób – sprzyja on roztoczom.

Pościel codziennie przez nas używaną można nakryć stylową narzutą, która nie tylko ją ochroni, ale też posłuży jako dekoracja. Narzutę można prać częściej, w powietrzu a na noc przykryć się pachnącą i świeżą pościelą.

Dlaczego to takie ważne?

Zarówno kołdry, jak i poszwy są wymarzonym siedliskiem dla bakterii i roztoczy. Nieodpowiednio zabezpieczona lub przechowywana pościel nie pozwala utrzymać właściwej higieny, ale też szybciej traci jakość i właściwości termiczne, a także źle wpływa na nasze zdrowie – kurz i roztocza sprzyjają m.in. rozwojowi alergii.

Dodatkowe komplety pościeli

Inne komplety pościeli zwykle przechowujemy w szafie lub komodzie, co jest o tyle dobre, że zabezpiecza je przed kurzem. Jednak powinno zapewnić się jej świeże powietrze, aby nie zaczęła nieprzyjemnie pachnieć – wysuwane kosze pozwolą tkaninie oddychać i zapewnią jej świeżość.

Poszczególne komplety nie powinny też być ułożone ciasno na sobie. Kompletuj całe zestawy razem, a zadbasz zarówno o porządek, jak i zapewnisz swoją wygodę – na przykład poszewki na kołdrę i poduszki oraz prześcieradło.

Jak przechowywać kołdrę?

Niektórzy używają kołdry całorocznej, inni preferują dwa lub trzy modele wymieniane zależnie od pory roku. Gdzie jednak je przechowywać? Warto zainwestować m.in. w pokrowce na suwak lub worki próżniowe, jeśli mamy niewiele wolnej przestrzeni. Podobne zadanie pełnią też szczelne pojemniki, skrzynie czy kufry.

Warto z nich korzystać, gdyż zapewnią komfortowy sen i zdrowie. Wybór jest duży i można dopasować coś idealnie do swojego wnętrza – np. pojemniki pełniące równocześnie funkcję siedziska sprawdzą się w małym mieszkaniu.

Wiosną i latem niektóre kołdry – z pierza i puchu przede wszystkim – należy wietrzyć. Jednak na deszczu lub na zimnym powietrzu dostanie się do nich wilgoć, gdyż szybko chłoną wodę. Takie warunki sprzyjają z kolei rozwoju grzybów i pleśni.

Zobacz także:
Jak prać koce polarowe?
Jak optycznie powiększyć sypialnie - kilka prostych porad
Jak optycznie powiększyć łazienkę? Rola dodatków
Jak kupować prześcieradła?
Jak idealnie posłać łóżko? Efekt jak w hotelu!

pixel