Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jak optycznie powiększyć sypialnie - kilka prostych porad

2021-06-07
Jak optycznie powiększyć sypialnie - kilka prostych porad

Bez wątpienia większość z nas chciałaby mieć do dyspozycji wielką królewskiej sypialnię w swoim domu czy mieszkaniu, zwłaszcza taką, którą z dumą możemy pochwalić się naszym znajomym czy rodzinie i zabrylować naszymi umiejętnościami dekoratorskimi. Rozmiar nie zawsze jednak ma znaczenie. Metraż sypialni większości z nas daje jednak dużo do życzenia. Nie znaczy to jednak, że nie możemy być z niej dumni, a kilka prostych i ciekawych tricków w magiczny sposób pozwoli nam wywrzeć wrażenie, że jest o wiele „większa w środku” przy jednoczesnym zachowaniu naszej ulubionej stylistyki i akcesoriów.

Kolorystyka potrafi zdziałać cuda  

Kolor ścian twojej „świątyni drzemania” może mieć olbrzymie znaczenie jeśli chodzi o postrzeganie jej rozmiarów. Pomalowane w ciemne barwy ściany w dużym stopniu potrafią pochłaniać światło, co sprawia, że przestrzeń wydaje się węższa niż w rzeczywistości. Przemalowanie pomieszczenia w jasne barwy takie jak ponadczasowa biel, beże czy ciepłe szarości dają światłu niezłe pole do popisu. Bardzo ciekawym life hackiem może być również pomalowanie sufitu na ciemno. Na pewno przykuje to uwagę naszych gości. Jeszcze lepszym rozwiązaniem byłby ciemnoniebieski sufit przedstawiający przejrzyste nocne niebo od którego nie da się oderwać wzroku.

Nie każdy jednak musi przepadać za klasycznymi odmianami bieli, i jest to jak najbardziej ok. Dla takich osób i dla osób kochających żywsze barwy polecamy kolory jasnoniebieskie czy jasnozielone. Są to zawsze świetne opcje, żywsze kolory dodają pomieszczeniu niedoścignionej głębi. Należy się jednak wystrzegać dużych kontrastów. Wyjątkiem może być pomalowanie tylko jednej ze ścian na inny, kontrastujący kolor aby sprawić, że pokój wydawać się będzie dłuższy niż jest w rzeczywistości.

Magia luster

Nie od dziś wiadomo, że powieszenie na ścianie lustra wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni. Odbija ono światło i sprawia wrażenie głębi. Dobrze jest powiesić je na drzwiach lub w pobliżu okien. Lustra nadają wnętrzom niesamowitej wręcz przestrzeni. Duże, które zajmują znaczną część ściany, sprawiają, że sypialnia podwaja swoją wielkość. Małe doskonale odbijają światło i delikatnie powiększają wnętrze. Mocnym akcentem w sypialni może być lustro zawieszone na suficie tuż nad łóżkiem. Aby nadać wnętrzu jeszcze ciekawszego charakteru, owe lustro można podświetlić od spodu. 

Najpopularniejszym sposobem na lustro w sypialni, jest szafa z drzwiami przesuwnymi. To praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu od razu po nałożeniu ubrania, będziemy mogli się przejrzeć. Nietypowym pomysłem będzie również oparcie dużego lustra w dekoracyjnej ramie, o ścianę. Wcale nie trzeba go wieszać, postawione na podłodze, także będzie prezentować się ciekawie. Nie bez powodu lustra cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród magików.

Meble i dekoracje

Podczas chęci optymalnego zwiększenia objętości naszych przestrzeni ważnym elementem będą również przeróżnego rodzaju dekoracje ścian jak i omeblowanie samego pomieszczenia. Posiadanie jak najmniejszej ilości mebli na małej przestrzeni, to jeden z głównych fundamentów poszerzenia jej. Chcąc zaoszczędzić jak najwięcej miejsca ważne będzie unikanie niezgrabnych przedmiotów w sypialni. Warto wykorzystać każdą dostępną przestrzeń aby uniknąć zapychania pomieszczenia zbędnymi przedmiotami. Pufa czy ławka w pokoju świetnie sprawdzą się podczas przechowywania pościeli czy koców, super trickiem jest również wykorzystanie wolnej przestrzeni pod łóżkiem.

Meble z odsłoniętymi nogami mogą sprawić, że każde pomieszczenie będzie wyglądać na większe. Dzieje się tak, ponieważ meble, które nie stykają się bezpośrednio z podłogą, tworzą nam oczekiwaną przestrzeń.

Zasłony

Powiększyć naszą przestrzeń optycznie możemy również za pośrednictwem zasłon. Są one bardzo ważnym elementem dekoracji większości wnętrz. Ważne jest jednak aby wiedzieć jaki typ zasłon powinniśmy wybrać. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą długie zasłony sięgające do samej podłogi. Wydłużą one zdecydowanie nasze ściany, a w przypadku gdy w naszej sypialni znajdują się niewielkie okna, to i one na tym skorzystają. Przy długich od sufitu do podłogi zasłonach niewielkie okna wydadzą się optycznie większe, a ich walory zostaną uwydatnione. Uważać trzeba jednak na schematy kolorystyczne. Na pewno najlepiej sprawdzą się barwy jasne, tak jak w przypadku kolorów ścian. Beże, jasne szarości, pastele czy też zasłony przezroczyste nie pochłaniające naturalnego światła.

Podsumowanie

Każda przestrzeń, nawet ta najmniejsza może być naszym prywatnym sanktuarium, w którym będziemy czuć się bardzo komfortowo. Wystarczy jedynie odrobina wyobraźni, sprytu i prostych sztuczek, które nam to umożliwią. Ogranicza nas w tym naprawdę niewiele. Należy pamiętać tylko o prostych podstawach: jasne kolory ścian, to zawsze dobry i uniwersalny pomysł, który sprawdzi się praktycznie wszędzie, ograniczenie bałaganu i sprytne wykorzystanie wszelkiej zazwyczaj nieużywanej przestrzeni do przechowywania różnej maści przedmiotów czy pościeli, wykorzystanie dużych elementów dekoracyjnych to również ważna sprawa. Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, abyśmy to my byli zadowoleni i czuli się dobrze w naszych czterech kątach, w których spędzamy bardzo duży procent naszego życia. 

Zobacz także:
Jak optycznie powiększyć łazienkę? Rola dodatków
Jak kupować prześcieradła?
Jak idealnie posłać łóżko? Efekt jak w hotelu!
Jak dopasować kolor zasłon?
Jak dodać uroku łazience?

pixel