Darmowa dostawa od 150,00 zł

Problemy ze snem — wybudzanie się w nocy, dlaczego i co z tym zrobić?

2022-12-15
Problemy ze snem — wybudzanie się w nocy, dlaczego i co z tym zrobić?

Problemy ze snem — wybudzanie się w nocy, dlaczego i co z tym zrobić?

Sen to podstawa codziennego funkcjonowania. Wpływa na zdrowie, samopoczucie oraz wydajność w ciągu dnia. Za mała ilość snu, jak i za duża nie działa korzystnie na człowieka. Jeszcze gorzej jest, gdy doświadczasz problemów z zasypianiem lub często wstajesz w środku nocy o różnych godzinach. Zastawiasz się, co powoduje budzenie się w nocy i jak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Komfort snu ja jego jakość

Odpowiednia ilość snu wpływa na układ nerwowy oraz pracę mózgu. To, ile odpoczynku potrzebujesz, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wiek. Dzieci śpią zwykle najdłużej, a osoby starsze, krócej. Przedszkolaki odpoczywają nawet 10 godzin, z kolei dorośli 7-8. Zauważ zatem, że spędzasz w łóżku znaczną część dnia. Dlatego higiena snu to podstawa, by budzenie się w nocy nie stało się Twoim problemem.

Jak przebudzanie się w nocy wpływa na jakość snu?

Przebudzanie się w nocy znacząco obniża jakość snu. To w końcu właśnie regenerujący wypoczynek ma sprawiać, że rano budzisz się wypoczęty i pełen energii. Gdy więc go brakuje, rano odczuwasz znaczny spadek koncentracji. Częste budzenie się w nocy w konsekwencji oddziałuje także na komfort życia. Jeśli więc zmagasz się z tym problemem, warto jak najszybciej szukać rozwiązania i przyczyny. Oczywiście powodów jest wiele, lecz gdy w grę wchodzi codzienne funkcjonowanie, zgłębienie tematu staje się naprawdę istotne. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najczęstsze powody wstawania.

Czym może być spowodowane częste budzenie się w nocy?

Budzenie się w nocy o 2, 3 czy 4 może wynikać między innymi ze złej atmosfery w sypialni. Nie od dzisiaj znane jest polskie przysłowie, jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Zawarto w nim wiele prawdy. To w końcu łóżko i materac w pierwszej kolejności wpływają na wygodę podczas odpoczynku. Jednocześnie nie bez znaczenia pozostaje wietrzenie pomieszczenia. Sypialnia powinna być pozbawiona nieprzyjemnych zapachów, jak i kurzu. Przebudzanie się w nocy może również powodować źle dobrane komplety pościeli, kołdry i poduszki. Musi on zapewniać właściwą wentylację ciała, a także optymalne ciepło w zależności od pory roku. To zatem elementy najbliższe ciału między innymi wpływają na to, czy się wyśpisz.

Warto zauważyć, że częstego budzenia się w nocy nie należy lekceważyć. Wielokrotnie okazuje się, że przyczyna jest naprawdę prozaiczna, m.in. źle dopasowane prześcieradło czy nieodpowiednia poduszka. Budzenie się w nocy może być też spowodowane np. twardym podłożem. Niekiedy wywołuje ono bóle kręgosłupa oraz problemy z układem krążeniowo-naczyniowym. Z kolei zbyt miękka część może generować nadmierne napięcie mięśni. Oba stany nie są korzystne dla zdrowia, a tym bardziej mogą prowadzić do częstego wybudzania się.

Osoby, które na co dzień zmagają się z problemami z kręgosłupem niekiedy wiedzą, co to znaczy budzenie się w nocy, nawet kilka razy. W takich sytuacjach warto sprawdzić, czy nie należy wymienić poduszki, na której się śpi. Świetnym rozwiązaniem są modele profilowane, a także dopasowujące się do postawy. Częste wstawanie może także oznaczać problemy emocjonalne. Nadmierny stres sieje spustoszenie w organizmie i utrudnia wypoczynek. Najlepiej wówczas zadbać o wyciszenie i relaks w ciągu dnia.

Budzenie się w nocy o 2

Budzenie się w nocy o 2, to problem, który Ciebie dotyczy? Jeśli często zdarza Ci się wstawać o tej samej porze, może to być znak, że to nieprzypadkowe. Gdy Ty odpoczywasz, organizm pracuje. Pomiędzy północą a 3 w nocy intensywnie działa wątroba, która oczyszcza organizm z zanieczyszczeń. Zatem budzenie się w nocy o 2, może być spowodowane niestrawnością lub innymi dolegliwościami układu pokarmowego. W takich sytuacjach lepiej dokładnie przyjrzeć się diecie.

Budzenie się w nocy o 3 i 4

Innych powodów możesz się doszukiwać, gdy dotyczy Cię budzenie się w nocy o 3 czy 4. Specjaliści sugerują, że przyczyną takiego stanu rzeczy niekiedy są problemy z układem oddechowym oraz problemami emocjonalnymi. Zaleca się również wykonanie badań, pozwalających stwierdzić, czy nic złego nie dzieje się w płucach. Gdy natomiast okaże się, że budzenie się w nocy o 4 jest spowodowane stresem, warto szukać jego źródła oraz sposobów radzenia sobie z nim.

Częste budzenie się w nocy — jak temu zapobiec?

Jeśli budzenie się w nocy o 4, 3 czy 2 naprawdę mocno Cię męczy, na pewno chcesz znaleźć sposób, by temu zapobiec. Warto więc zacząć od prostych kroków, takich jak unikanie niebieskiego światła tuż przed snem, unikanie używek, jak i picie napojów z kofeiną. Już zmiana takich nawyków sprawi, że odczujesz poprawę zdrowia, a częste budzenie się w nocy może przestać być problemem.

Warto nastawić się na sen, jak na coś, czego cel to regeneracja organizmu. W końcu w rzeczywistości tak właśnie jest. By dbać o higienę snu, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się swojemu trybowi życia. Istotna jest więc aktywność fizyczna, jednakowe godziny posiłków. Zdrowe nawyki to m.in. 30 minut aktywności fizycznej w ciągu dnia. Gdy budzenie się w nocy o 3 czy 4 staje się nieznośne, rozważenie zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń stanie się kluczowe. Ruch od dawna korzystnie wpływa na ciało, a tym bardziej na sen. Innym czynnikiem będzie także dbanie o jakość powietrza. Regularne wietrzenie oraz dbanie o komfort termiczny podczas odpoczynku może realnie podnieść jakość snu. Zdecydowanie lepiej odpoczywa się bowiem w pomieszczeniach, w których temperatura waha się między 18-20 stopni. Na koniec warto przyjrzeć się także kolacji. Zbyt obfite jedzenie na noc nigdy nie przynosi niczego dobrego.

O czym pamiętać, by nie przebudzać się w nocy?

Jak widzisz, jest wiele kwestii, o które warto zadbać, by wyeliminować częste budzenie się w nocy. Do wszystkich wspomnianych czynników należy także dodać wygodne posłanie. Z racji tego, że łóżku spędza się znaczną część życia, musi być ono dostosowane do Ciebie oraz Twoich predyspozycji. Za twarde posłanie może powodować problemy z układem krążenia czy kręgosłupem, z kolei za miękkie wpływa na napięcie mięśni. Istotne jest więc znalezienie idealnego łóżka, które zapewni wygodę przez całą noc. Do tego na budzenie się w nocy może wpływać źle dobrana pościel, niekiedy za ciepła lub za zimna. Z tego względu warto przyjrzeć się używany tekstyliom. Powinny wyróżniać się wysokiej jakości materiałami, właściwościami antyalergicznymi, jak i innymi cechami w zależności od oczekiwań.

Zatem wiesz już, co może powodować przebudzanie się w nocy. Są to zarówno choroby, jak i problemy z układem krążenia, oddechowym czy bóle kręgosłupa. To jednak nie wszystko, kluczowe są także: odpowiednia dieta, higiena snu, wygodne i dobrze zaścielone łóżko. W pierwszej kolejności warto zadbać o tę ostatnią kwestię. Najczęściej pozwala ona od razu dostrzec poprawę w jakości snu. Pamiętaj jednak, by w przypadku nasilania się bezsenności, koniecznie zwrócić się o pomoc do specjalisty. Niekiedy naprawdę błaha kwestia może zaburzać Twój odpoczynek.

pixel