Darmowa dostawa od 140,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prać obrusy? 

2018-09-13
Jak prać obrusy? 

Jak prać obrusy? Życie jest o wiele łatwiejsze, gdy obrusy, bieżniki, serwetki i maty stołowe są od razu gotowe do użycia. Jednak aby tak się stało, trzeba je najpierw odpowiednio przygotować, by wyciągnąć z szafy piękne, pachnące i czyste tkaniny. Jedną z najbardziej odstręczających rzeczy, z jakimi można się spotkać podczas jedzenia, jest niepokojąca plama na obrusie, więc dowiedź się, jak się ich pozbyć.



Jak prać bieliznę stołową?


Nie wszystkie obrusy są obecnie bawełniane lub lniane. Nowsze produkty mają metkę z instrukcją, która w dokładny sposób pokazuje, jak można je prać. W przypadku starszych obrusów lub tych bez etykiet, zawsze warto wybierać najbezpieczniejszy i najdelikatniejszy cykl prania. Możesz zdecydować się na opcję w zimnej wodzie (do 30 stopni C) przy maksymalnie 600 obrotach wirowania lub też pranie ręczne. Staraj się dokładnie wypłukać tkaninę, szczególnie jeśli myjesz ją ręcznie, aby usunąć cały detergent. Pamiętaj też o tym, aby nigdy nie używać płynu do płukania tkanin, który może powodować odbarwienia podczas przechowywania. Ważne jest, aby dbać o konkretny rodzaj tkaniny, w tym te z koralikami i fantazyjnymi lamówkami. Materiały, z których robi się obrusy, to:


  • bawełna
  • len,
  • bambus,
  • jedwab,
  • wiskoza,
  • poliester,
  • poliamid,
  • adamaszek,
  • koronka.


Usuwanie plam


Bielizna stołowa łapie wszystkie kropelki i plamy z pokarmów. Zawsze sprawdzaj tkaninę pod kątem plam, zanim włożysz ją do szafy. Najlepiej robić to w świetle dziennym lub wystawiając materiał na słońce, ponieważ plamki mogą być na pierwszy rzut okna niewidoczne, a podczas przechowywania obrusa zapewnią pokarm dla pleśni lub owadów. Plamy po winie, sosach, kawie i inne, które są trudne do usunięcia, najgorzej schodzą z grubych obrusów wykonanych z naturalnych materiałów. Jednak przy odrobinie cierpliwości można się ich pozbyć. Proces ten będzie o wiele szybszy, jeśli zamoczysz materiał od razu po tym, jak powstanie na nim plama – nie pozwolisz jej zaschnąć. Przeważnie w takim wypadku nawet plama z czerwonego wina zejdzie przy standardowym praniu. Jeśli jest ona jednak zaschła, to warto sięgnąć po dedykowane detergenty, szczególnie w przypadku kolorowych tkanin. Nowoczesne środki działają niezwykle efektownie, więc mogą uratować nawet najbardziej zaplamiony obrus.





Jak odświeżyć obrus?


Jeśli masz biały obrus, który staje się pożółkły i obskurny lub kolorowy, który z kolei wymaga rozjaśnienia, wykonaj następujące kroki, aby zaradzić sytuacji, zanim zaczniesz prasować lub składować bieliznę stołową. Do miski wlej ciepłą wodę, dodaj do niej ocet i sodę oczyszczoną (proporcje zależą od wielkości im miski, ale zasada jest taka, że im więcej octu i sody, tym lepiej). W tej mieszaninie zanurz obrus i zostaw go przynajmniej na noc. Następnie wypierz go jak zwykle. Ta metoda jest bezpieczna w użyciu na włóknach bawełnianych, lnianych i syntetycznych. W przypadku delikatnych tkanin lub malowania ręcznego można użyć namaczania w wodzie utlenionej.

pixel