Jak prać koce?
Koce bawełniane, z poliestru, mikrofibry oraz piknikowe – każdy z nich doskonale sprawdza się w roli okrycia i zabezpieczenia przed wilgocią podczas pikniku. Czy zastanawiałeś się, jak często prać koce, żeby zachowały miękkość, a jednocześnie zyskać gwarancję czystości i właściwego poziomu higieny? Jak prać koc w pralce? Który program będzie odpowiedni? A może warto poświęcić nieco więcej czasu i wybrać pranie ręczne w celu zachowania właściwości koca na dłużej? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i jak dbać o różne rodzaje tkanin.
Na co zwrócić uwagę przed pierwszym praniem koca?
Jeśli chcesz, aby Twój koc był miękki i puszysty przez wiele kolejnych miesięcy, dokładnie zapoznaj się z oznaczeniami, które producent umieścił na metce. Gdy informacja jest nieczytelna lub masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz zasięgnąć porady sprzedawcy, dopytać za pomocą formularza kontaktowego, jeśli robiłeś zakupy przez internet lub skontaktować się z producentem.
Zakup koca nie odbywa się codziennie, więc warto dowiedzieć się szczegółów na temat dbania o materiał, z którego został wykonany. Przyczynia się to do lepszego utrzymania ciepła, zachowania trwałości tkaniny, zapobiega mechaceniu i rozciąganiu materiału. Najważniejsze jest pranie koca w odpowiedniej temperaturze i z zastosowaniem środków dedykowanych do konkretnych włókien.
Jak prać koc, by zachować jego właściwości?
Większość materiałów nadaje się do prania w pralce automatycznej, a wręcz jest to dla nich wskazane. Wystarczy, że wybierzesz program, który nie uszkodzi włókien. Jeśli producent nie zalecił inaczej, wybierz delikatne pranie w niskiej temperaturze. Decydując się na takie ustawienia, zyskasz pewność, że Twój koc jest bezpieczny i nie ulegnie uszkodzeniu podczas prania. Zadbaj o właściwe jego odwirowanie, a następnie wysusz według wskazówek producenta. Niektóre rodzaje tkanin możesz wysuszyć w automatycznej suszarce bębnowej, a dla innych lepszym wyborem będzie rozwieszenie ich w pionowej pozycji i osuszenie na świeżym powietrzu lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Kiedy nie zalecamy prania koca w pralce? Gdy jego waga po namoczeniu może przekroczyć maksymalną dopuszczalną ładowność bębna. Mokry koc może ważyć nawet ponad 4-5 kg, co nie pozostaje bez znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania pralki. Zbyt duży ciężar może doprowadzić do uszkodzeń, których nie da się naprawić lub usterek, których usunięcie będzie kosztowne.
Jak prać koc z mikrofibry?
Jeśli zależy Ci na zachowaniu długiej żywotności koca z mikrofibry? Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem miękkiego, puszystego okrycia właśnie z tego materiału, unikaj prania go w wysokiej temperaturze. Zdecydowanie lepiej działają na niego niższe wartości, które pomogą zachować jego właściwości na dłużej. Zrezygnuj z używania agresywnego proszku oraz innych detergentów o silnym działaniu. To ważne, ponieważ ich używanie może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń oraz przyczynić się do szybkiego mechacenia tkanin, co wpłynie na obniżenie ich walorów wizualnych. Odpowiednio zadbane koce z mikrofibry będą służyć Ci przez wiele lat!
Jak prać koc z poliestru?
Poliester jest wytrzymałym materiałem, odpornym na działanie wszelkich czynników i środków, które mogłyby doprowadzić do jego uszkodzeń. To tkanina syntetyczna, odporna na rozciąganie i przetarcia. Koc z poliestru możesz prać w pralce automatycznej, bez obaw o zniszczenie, a co więcej – suszyć w automatycznej suszarce bębnowej. Zastanawiasz się, jak prać koc akrylowy? W tym przypadku obowiązują dokładnie takie same zasady, jak podczas czyszczenia tkanin poliestrowych. W jakiej temperaturze prać koc z poliestru? To odporny materiał, dla którego temperatura zazwyczaj waha się pomiędzy 30, a 60°C. Odpowiedni będzie program delikatnego prania i płukanie w niskiej temperaturze.
Jak prać koc z naturalnych materiałów?
Wśród naturalnych tkanin popularnością cieszą się koce wełniane, które zapewniają gwarancję izolacji cieplnej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, w jaki sposób należy o nie dbać. Z pewnością nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem stwierdzenie, że przed praniem koca (niezależnie od materiału) należy bezwzględnie zapoznać się z informacjami, które umieścił na metce producent. Pozwoli Ci to uniknąć nieodwracalnych uszkodzeń.
Przede wszystkim koc z naturalnej wełny trzeba prać ręcznie w ciepłej wodzie. Konieczny jest do tego celu zakup detergentu dedykowanego temu materiałowi. Dobrym pomysłem może okazać się czyszczenie na sucho. Jednak jeśli chcesz zrobić to skutecznie – oddaj koc wełniany do pralni, w której wyszkolona obsługa zadba o niego odpowiednio, z zastosowaniem właściwych środków czyszczących.
Jak prać koc – co powinieneś wiedzieć?
Zanim przystąpisz do prania nowo zakupionego koca, upewnij się, że nadaje się on do prania w pralce automatycznej. Kluczową rolę odgrywa materiał, z którego koc został wykonany. Mikrofibra, poliester, wełna – to najpopularniejsze tkaniny. Istotną rolę odgrywa także waga koca po jego zmoczeniu. Jeśli materiał nadaje się prania w pralce, ale jego waga przekracza maksymalną ładowność bębna – nie ryzykuj awarią urządzenia. Bardziej opłacalne będzie oddanie koca do pralni, w której zabrudzenia zostaną usunięte w profesjonalny sposób.
Równie ważna jest intensywność zanieczyszczeń. Usunięcie niektórych plam może okazać się niemożliwe podczas prania delikatnego w 30°C. Inaczej należy dbać o koc, który służy Ci co dzień, jako podstawowe nocne okrycie, a inny rodzaj zabrudzeń pojawi się na kocu, pełniącym rolę narzuty na kanapę w salonie. Warto dodawać także środków zmiękczających do prania, które pomogą Ci zachować puszystość tkaniny na dłużej.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jak prać koc, jakich środków używać do jego pielęgnacji – zwróć się do naszych ekspertów, a uzyskasz niezbędną pomoc! Podpowiemy Ci, które materiały nadają się do częstego prania, a które są delikatne i takie działanie może zakończyć się dla nich negatywnie. Zanim zakupisz konkretny rodzaj tkaniny, upewnij się, że odpowiada on Twoim oczekiwaniom, oraz że nie będziesz mieć trudności podczas prania i dbania o materiał.
Zobacz także:
Jak dobrać rozmiar narzuty na łóżko?
Który koc na prezent będzie najlepszy?
Czym powinien się cechować dobry ręcznik do twarzy?
Jak dobrać rozmiar poszewki do poduszki? Przewodnik po rozmiarach
Jak udekorować salon poduszkami?
Jaki koc wybrać ?