Darmowa dostawa od 150,00 zł

Czym powinien się cechować dobry ręcznik do twarzy?

2022-08-20
Czym powinien się cechować dobry ręcznik do twarzy?

Stosujesz starannie dobrane kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ale wciąż nie odczuwasz zadowolenia z kondycji swojej cery? Zastanawiasz się, jak jeszcze możesz wspomóc jej naturalne zdolności obronne i ograniczyć powstawanie niedoskonałości i podrażnień? Poza dopasowaniem produktów oczyszczających i pielęgnacyjnych przyjrzyj się pozostałym nawykom, które mogą wpływać na pogorszenie jej wyglądu. Poznaj kilka uniwersalnych zasad, dzięki którym zadbasz o kondycję skóry twarzy i zabezpieczysz ją przed wnikaniem szkodliwych drobnoustrojów. Dowiedz się, jaką rolę odgrywa właściwy dobór ręcznika!

Który ręcznik wybrać do skóry podrażnionej?

Jeśli zmagasz się z nadwrażliwością cery i każde tarcie powoduje u Ciebie zaczerwienienie lub pieczenie – wybierz tkaniny przeznaczone do kontaktu z delikatną cerą. Najlepiej w tej roli sprawdzą się materiały syntetyczne o wysokiej jakości oraz naturalne, które nie wykazują skłonności do gromadzenia drobnoustrojów chorobotwórczych. Bardzo ważna jest odpowiednia miękkość i delikatność. Jeśli wiesz, że drażniąco na Twój naskórek działa bawełna, mikrofibra, poliester lub jakiekolwiek inne włókna – nie kupuj produktu, który jedynie pogarsza kondycję Twojej skóry. Ręcznik do twarzy wrażliwej nie może być szorstki!

Jakie ręczniki do twarzy możesz wybrać?

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się ręczniki bawełniane. To miękki i puszysty materiał, który zachowuje swoje właściwości, nawet przy wielokrotnym praniu w pralce automatycznej. Bawełniana tkanina zachowuje swoją elastyczność na długo. Doskonale radzi sobie z wchłanianiem wody i szybko wysycha. Dzięki temu zmniejsza ryzyko rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, które lubią wilgotne środowisko. Ręczniki bawełniane można prasować w wysokiej temperaturze i tym samym likwidować bytujące na nim bakterie.

Bawełna jest naturalną tkaniną, która nie gniecie się i nie mechaci podczas prania. Co więcej, zachowuje głębię swojego koloru. Dzięki temu możesz cieszyć się nie tylko miękkością i elastycznością ręcznika, ale także jego wyrazistym odcieniem. Materiały bawełniane można prać w temperaturze przekraczającej 40°C. Dzięki temu zyskasz gwarancję, że zlikwidowane zostały wszystkie bakterie, które mogą wywoływać nieprawidłowe reakcje i stany zapalne na Twojej skórze.

Czy ręczniki do twarzy z mikrofibry to odpowiedni wybór?

Równie dużą popularnością, jak bawełna, cieszy się mikrofibra. To typ mikrowłókna, który składa się z cienkich włókien poliamidowych i poliestrowych. Ma gładką powierzchnię i jest wyjątkowo delikatna dla skóry. Nie wywołuje podrażnień. Delikatny ręcznik do twarzy z mikrofibry jest chętnie używany ze względu na wysoką chłonność. Jednak chcąc uzyskać wysoki poziom jego higroskopijnych właściwości, należy uprzednio uprać go przed użyciem. Wówczas będzie chłonąć wodę jeszcze chętniej! To dlatego najczęściej wybieramy go po kąpieli lub na plażę, gdyż doskonale radzi sobie z pochłanianiem nadmiaru wilgoci.

Dokuczają Ci problemy dermatologiczne? Wybierz tkaninę, która zapewni Ci bezpieczeństwo!

Podstawową zasadą, która pomoże Ci uniknąć przykrych konsekwencji wynikających z używania niewłaściwego wyboru tkaniny ręcznika, jest wybór materiału o właściwościach dostosowanych do indywidualnych potrzeb cery. Postaw na tkaninę, która nie wykazuje skłonności do gromadzenia bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów. W tej kategorii warto wyróżnić m.in. bawełnę lub bambus. Ich włókna zapobiegają wnikaniu i rozwojowi bakterii, które przyczyniają się do rozwoju stanów zapalnych. 

Posiadacze cery trądzikowej powinni zadbać także o dodatkowe względy higieniczne, ponieważ sam zakup i użytkowanie ręcznika może okazać się niewystarczający. Równie istotną rolę odgrywa także odpowiedni sposób korzystania z tekstyliów. Najważniejsze, aby ręcznik do twarzy trądzikowej nie był używany przez więcej niż jedną osobę. Jeśli będą korzystać z niego inni, znacznie zwiększa się ryzyko pogłębienia problemu trądziku i przeniesienia zanieczyszczeń. 

Sami właściciele ręczników do cery trądzikowej powinni używać ich wyłącznie do tej jednej strefy. Choć początkowo może stanowić to utrudnienie – po kąpieli należy bezwzględnie używać osobnego ręcznika do osuszenia ciała! Dzięki temu unikniesz ryzyka przenoszenia szkodliwych drobnoustrojów na delikatną skórę twarzy. Co więcej, zwróć uwagę, aby wybrany materiał nadawał się do regularnego prania w wysokich temperaturach, w których zlikwidowane zostaną bakterie wywołujące stany zapalne. Ręcznik nie powinien tracić swojej miękkości i delikatności!

Jak prawidłowo wycierać skórę ręcznikiem?

Staranny dobór kosmetyków do pielęgnacji, odpowiednio dobrany ręcznik, jego regularne pranie – a jak jeszcze możesz zadbać o kondycję swojej cery? Poznaj kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym w prosty sposób wzmocnisz jej naturalne mechanizmy obronne. Przede wszystkim unikaj tarcia naskórka na twarzy – dotyczy to zarówno posiadaczy skóry delikatnej, wrażliwej, trądzikowej, suchej i normalnej. Agresywne pocieranie cery nie służy nikomu, niezależnie od tego, z jakimi problemami skórnymi aktualnie się zmaga. Po takim zabiegu możesz zauważyć nadmierne zaczerwienienie, a nawet pękanie naczynek! 

Jak zatem poradzić sobie z osuszeniem cery po jej umyciu? Wystarczy, że delikatnie przyłożysz do niej ręcznik, który wchłonie cały nadmiar wilgoci. To właśnie dlatego zwróciliśmy Twoją uwagę na tkaniny i właściwościach higroskopijnych. Dzięki nim znacznie ułatwisz swoją rutynę pielęgnacyjną, a pierwsze efekty zauważysz już niebawem! 

Jeśli nie wiesz, która tkanina będzie odpowiednia dla potrzeb Twojej skóry, skorzystaj z porady naszych specjalistów lub udaj się na profesjonalną konsultację do dermatologa. Choć na pogłębianie problemów skórnych może wpływać niewłaściwy materiał lub błędne używanie ręcznika do twarzy – niekoniecznie jest to jedyny powód. Czasami konieczne będzie wprowadzenie konkretnych zmian w procesie pielęgnacji lub zmiana nawyków żywieniowych. Niezależnie od tego, jaki jest powód Twoich problemów skórnych – wymiana ręcznika i wykorzystywanie go wyłącznie do osuszania twarzy na pewno nie przyniesie negatywnych skutków!

Zobacz także:
Jak dobrać rozmiar narzuty na łóżko?
Który koc na prezent będzie najlepszy?
Jak prać koce?
Jak dobrać rozmiar poszewki do poduszki? Przewodnik po rozmiarach
Jak udekorować salon poduszkami?
Jaki koc wybrać ?

pixel