Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jak dobrać rozmiar narzuty na łóżko?

2022-08-18
Jak dobrać rozmiar narzuty na łóżko?

Stoisz przed zakupem narzuty na łóżko, ale okazało się, że trudno Ci ocenić, jaki jej rozmiar jest odpowiedni? Przyjrzyj się nieco bliżej dostępnym tekstyliom i poznaj uniwersalne zasady, które zdecydowanie ułatwią Ci to zadanie. Wybierz taką narzutę, która zakryje łóżko w wybrany przez Ciebie sposób, a jednocześnie stanie się pięknym elementem dekoracyjnym Twojej sypialni.

Rola, jaką spełnia narzuta w każdej sypialni

Narzuta jest jednym z funkcjonalnych dodatków w mieszkaniu, który pozwoli Ci zabezpieczyć pościel przed osiadaniem kurzu i różnego rodzaju zabrudzeniami. Zanieczyszczenia pojawiają się na kołdrze, poduszkach i ramie łóżka nawet jeśli nie udajesz się na popołudniową drzemkę w ciągu dnia. Powodem tego jest głównie kurz, który krąży w pomieszczeniu. 

Drugą, niemniej ważną rolą, jaką spełnia narzuta w sypialni, jest funkcja dekoracyjna. Producenci oferują nam różnorodny wybór wzorów, kolorów i rozmiarów, które podkreślą wyjątkowy charakter każdej sypialni. O ile dopasowanie rodzaju tkaniny do indywidualnego stylu aranżacji pomieszczenia zależy wyłącznie od Twoich upodobań, o tyle nad tym, jak dobrać rozmiar narzuty na łóżko – warto pochylić się nieco dłużej. To ważne, ponieważ niewłaściwe wymiary nie sprawdzą się w swojej użytkowej roli i nie staną się gwarancją ochrony dla całej pościeli, ale również nie będą prezentować się elegancko. Będziesz zmuszony oddać lub wymienić produkt, bądź dokonać koniecznych przeróbek, jeśli materiał na to pozwoli. Jaki zatem rozmiar powinna mieć odpowiednia narzuta na łóżko 160x200 cm, a która zakryje 180x200?

Narzuta na łóżko – jakie wymiary są najlepsze?

Być może nie zdawałeś sobie sprawy, ale dobór rozmiaru narzuty w dużej mierze także zależy od Twoich własnych preferencji! Oczywiście podczas zakupu nie możesz pominąć rozmiarów łóżka i materaca, ale o ostatecznym wyglądzie sypialni decydujesz wyłącznie Ty. 

Najprostszym sposobem będzie położenie narzuty na pościeli w taki sposób, aby leżała ona na całej długości i szerokości materaca, zakrywając poduszki i kołdrę. Taki rodzaj najczęściej wybierają osoby, które chcą pozostawić widoczne dekoracyjne nogi łóżka. Jaki rozmiar narzuty na łóżko 160x200 będzie odpowiedni w tym przypadku? Okazuje się, że już 170x210 jest zupełnie wystarczający. Jeśli chcesz, aby narzuta zakrywała także ramę łóżka – zdecyduj się na nieco większą tkaninę 180x220

Jak dobrać narzutę na łóżko, aby mogła swobodnie opadać po jego bokach?

Najchętniej wybieranym rodzajem okrycia pościeli jest narzuta, która luźno opada po jego bokach, ale nie dotyka podłogi. Jeśli chcesz, aby i Twoje łóżko zyskało taki dodatek, sprawdź wymiary, takie jak długość, szerokość i wysokość łóżka. Do długości dodaj jedną wysokość, a do szerokości podwójną jego wartość. Dzięki temu uzyskasz dokładne wymiary narzuty, która ukryje pod swoim materiałem nie tylko pościel, ale wszystkie elementy łóżka, pozostawiając jedynie odkryte wezgłowie. Wyjątkiem będzie dekoracyjne wykończenie mebla w jego przedniej części. Jeśli nie chcesz, aby narzuta je zakryła – dodaj dodatkowe centymetry wyłącznie do jej szerokości. 

Nie obawiaj się, jeśli zakupiona narzuta będzie zbyt długa (niektórzy specjalnie decydują się na wybór większej), ponieważ możesz wywinąć ją elegancko przy wezgłowiu, co dodatkowo podniesie jej walory wizualne. Jeśli wolisz narzutę, która nie będzie zakrywać boków łóżka 180x200, wybierz tę o wymiarach 200x240.

Jak jeszcze możesz dobrać rozmiar narzuty na łóżko?

Istnieje jeszcze jeden sposób wyboru właściwego wymiary narzuty na łóżko. Chodzi o możliwość zawinięcia narzuty pod materac. Dzięki tej metodzie zyskasz minimalny, schludny wystrój w sypialni. W tym przypadku, poza długością i szerokością, istotna jest także grubość materaca. Zgodnie z tą zasadą: jaki rozmiar narzuty na materac 140x200 o grubości 30 cm jest najlepszy? Do każdej z podanych wartości dodaj 10 cm, na wykonanie zakładki, co da Ci narzutę 210x270. Pierwsza wartość 210 to 140 plus 2x30 plus 10, a druga 270 to 200 plus 2x30 plus 10 cm.

Jeśli Twoje łóżko ma niestandardowe wymiary lub masz wątpliwości, czy dokonane przez Ciebie pomiary są właściwe – skorzystaj z pomocy profesjonalistów w naszym sklepie! Z chęcią doradzimy Ci rozmiar tkaniny, która wypełni przestrzeń Twojej sypialni.

Zobacz także:
Który koc na prezent będzie najlepszy?
Czym powinien się cechować dobry ręcznik do twarzy?
Jak prać koce?
Jak dobrać rozmiar poszewki do poduszki? Przewodnik po rozmiarach
Jak udekorować salon poduszkami?
Jaki koc wybrać ?

pixel