Darmowa dostawa od 140,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrze wybrać kołdrę puchową?

2018-08-01
Jak dobrze wybrać kołdrę puchową?

Jak dobrze wybrać kołdrę puchową? Właściwa kołdra zapewnia najlepszy odpoczynek i jest w stanie w znaczący sposób wpłynąć na jakość snu. Miękkie, luksusowe i puszyste okrycia są nie tylko przytulne, ale także przepięknie wyglądają. Dobrze dobrana kołdra puchowa z powodzeniem wytrzyma w niezmienionym stanie się przez wiele lat, więc sprawdź, jak dobrać właściwy model do swoich potrzeb.

Odpowiedni rozmiar

Zanim zaczniesz przeglądać kołdry, dowiedz się, jakiego rodzaju pościel potrzebujesz. Jeśli śpisz w łóżku „king size”, to nie przyda Ci się okrycie wielkości metr na metr. Pamiętaj również o tym, że kołdra puchowa może być cięższa od swoich innych odpowiedników, dlatego nie może być zbyt duża – jeśli będzie znacznie wystawać poza ramy łóżka, to zapewne łatwo się zsunie, co może być w dłuższej perspektywie być bardzo irytujące.

Wypełnienie

Etykieta na kołdrze puchowej zawiera zazwyczaj informację o wypełnieniu. Liczba ta odnosi się do jakości puchu i wbrew pozorom wcale nie oznacza tego, jak mocno pierze jest zbite. Im wyższy jest ten wskaźnik, tym kołdra może być bardziej puszysta, lżejsza, cieplejsza i przepuszczająca powietrze.

Jakość puchu

Materiały syntetyczne, choć są bardzo podobne do naturalnych składników, to jednak nadal nie odzwierciedlają ich w 100%. Puch ma trójwymiarową strukturę, która zatrzymuje powietrze i utrzymuje ciepło. Pierze wysokiej jakości zbierane jest z podbrzusza dojrzałej kaczki lub gęsi. Pióra młodych ptaków mają słabą siłę wypełnienia i łatwo się łamią. Kolory piór nie mają wpływu na jakość. Szary i biały puch z kaczki lub gęsi przekłada się na podobną jakość.

Przeszycia

Sploty zapobiega zsuwaniu się puchu w kołdrze. Uważa się, że im jest ich więcej, tym łatwiej utrzymać okrycie w niezmienionym stanie. Dodatkowe przeszycia wyciszają także dźwięk poruszających się piór, jednak z drugiej strony zmniejszają elastyczność kołdry – przestaje być ona tak przyjemnie otulająca.





Konserwacja

Częste mycie kołdry puchowej powoduje rozdzielenie się puchu wewnątrz pokrycia. I chociaż każdy może wyprać ją samodzielnie w domu, to jednak bezpieczniej jest oddać ją do profesjonalnego czyszczenia. Warto więc przy zakupie kołdry puchowej od razu zaopatrzyć się w pasujący komplet pościeli, by zmniejszyć ryzyko zabrudzenia pierzyny.

Alergie

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że kołdry puchowe nie są dla każdego, a szczególnie powinny ich unikać osoby cierpiące na alergie. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ to nie pierze, a kurz jest zazwyczaj odpowiedzialny za powstawanie stanów zapalnych. Reakcja alergiczna jest często objawem brudu i alergenów ukrytych w pościeli. Wysokiej jakości kołdra puchowa jest wypełniona piórami, które zostały kilka razy przemyte, opłukane i wysuszone. Nie zmienia to jednak faktu, że dłużej utrzymują się w niej pyłki, dlatego jeśli cierpisz na alergię, rozważ zakup kołdry z wypełnieniem syntetycznym.

Zobacz także:
Jak dbać o poszewki – porady pielęgnacyjne
Jak dbać o pościel z satyny bawełnianej?
Jak często zmieniać pościel?
Idealna pościel młodzieżowa na upały - co wybrać?
Idealna kołdra i pościel – co wybrać na lato?

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
pixel