Darmowa dostawa od 150,00 zł

Historia Pościeli - długa droga do komfortu

2021-06-07
Historia Pościeli - długa droga do komfortu

Dziś pościel to nieodłączny element naszego życia, a na pewno nieodłączny element naszych sypialni. Stanowi ona nie tylko okrycie naszych poduszek czy kołder, ale również stanowią o oryginalności i niepowtarzalności każdego wnętrze prawdziwego Łóżkoholika. Zapewnia oczekiwany poziom komfortu podczas wyczekiwanych przez cały dzień drzemek i nocnego snu, daje nam poczucie bezpieczeństwa, odprężenia, a przy tym zapewnia również odpowiedni poziom higieny i chroni nasze zdrowie. Nie zawsze jednak tak było.

Mimo, że człowiek snu potrzebuje od zawsze, to nie zawsze jednak dostępne dla niego były aktualne udogodnienia. Wygoda i ciepło często były nieosiągalne. Pościel jaką dziś znamy ma bardzo ciekawą historię i drogę ewolucji na przestrzeni tysięcy lat. Jej geneza bowiem sięga czasów starożytności. Pierwotną - prymitywną rolę pościeli pełniły oczywiście zwierzęce skóry. Ludzie od zawsze polowali na dziką zwierzynę, nie tylko dla pożywienia. Zwierzęce skóry pozwalały im się ogrzać podczas chłodnych nocy.

Rozwój

Wraz z postępem ewolucyjnym człowieka zmieniały się również jego zwyczaje sypialniane. Tak ze skór przechodziliśmy na nieco bardziej higieniczne i cywilizowane zamienniki skór bizonów, niedźwiedzi czy innych dzikich zwierząt. Z czasem zaczęto odczuwać potrzebę odizolowywania się od zimnej i często mokrej ziemi. Zaczęto więc wytwarzać różnej maści maty, między innymi w starożytnym Egipcie, a nieco później wynaleziono odpowiedniki dzisiejszych materaców, tak zwane sienniki. Były to płócienne worki wypełniane najczęściej sianem, słomą, a później również wełną czy pierzem. Pierze oddzielano od puchu i sztywnych gałązek. Takiej typu pościel najczęściej wykonywana była przez kobiety, które wówczas pełniły przeważnie rolę gospodyń domowych. Często przygotowywanie tego typu pościeli i materaców było długim i pracochłonnym przedsięwzięciem, ale i również wymówką do spotkań w szerszym gronie i urządzania sobie ploteczkowych spotkań chłodnymi jesiennymi wieczorami.

Coraz to większy rozwój technologiczny i kulturalny naturalnie pozwalał na ciągłe ulepszanie znanych koncepcji i eksperymenty z nowym i nie znanym. W ten sposób ulepszano dotychczasowe rozwiązania. Powstawały podwyższane łóżka, osadzone nie tak blisko ziemi, co z resztą bardzo często stanowiło wyznacznik statusu społecznego. Im wyższe łóżko, tym ważniejszy właściciel. Sienniki z czasem zaczęły być podszywane skórą aby zwiększyć ich wytrzymałość, a na podłogach pojawiały się miłe w dotyku i cieplutkie futerka, które miały zadbać o komfort naszych stóp. Zaczęły powstawać pierwsze kołdry z lżejszych i bardziej praktycznych futer oraz puchowe poduchy.

Mariez Goretebe - pościelowa rewolucja

Wiek XVI na pewno nie należy do najlepszego okresu dla ludzkości. Problemy z higieną osobistą ludności w większości przypadków doprowadzały do rozmaitych chorób czy epidemii. Ludzie w znikomym stopniu dbali o swoją higienę osobistą, a używane przez nich pościele i materace bywały wręcz siedliskiem wszelakich bakterii czy wirusów, w szczególności jeśli mówimy o pościeli hotelowej, która używana była przez wiele osób bez żadnego zabezpieczenia, czy nawet prania. Bardzo niechętnie stosowano się do zasad higieny, co niosło za sobą olbrzymie ryzyko.

Podczas epidemii tyfusa w tamtych latach belgijski doktor Mariez Goretebe, lekarz epidemiolog, jako pierwszy nakazał stosowanie materiałowych okryć dla kołder czy koców oraz ich dezynfekcję, poprzez pranie w wysokich temperaturach.

Pościel w Polsce

Do Polski jako taka pościel sprowadzona została zza oceanu przez znanego podróżnika Vasco Da Gamę, który to obdarował nią króla Augusta i jego żonę z okazji ich ślubu. Uroczy i na pewno ponadczasowy prezent, nie da się ukryć. Gest ten zapoczątkował tradycję utrzymaną aż do czasu rozbiorów Polski. Pościel do polski najczęściej na statkach i stała się symbolem polskości oraz stanowiła o szczerych wartościach rodzinnych.

Równolegle z rozwojem kulturowym oraz technologicznym wszelakie metamorfozy przez lata przechodziły same łóżka i dekoracje sypialniane, a co za tym idzie, również właśnie sama pościel. Na przestrzeni tysięcy lat ludzie praktycznie od samego początku mieli styczność z jako taką pościelą, nowe doświadczenia oraz potrzeby pozwalały nam ewoluować razem z nią. W dzisiejszych czasach nikt nie może obejść się bez niej, my nauczyliśmy się o nią dbać, a ona obdarowuje nas zdrowiem, komfortem i byciem wyśmienitym dodatkiem do wnętrza każdej sypialni czy salonu.

Materiały

Z roku na rok odkrywano coraz trwalsze, zdrowsze i przyjemniejsze dla nas materiały. Tkanina z której wykonana jest nasza pościel pełni bardzo istotną rolę przy wyborze czegoś idealnego właśnie dla siebie. Pościel ma przede wszystkim chronić przed bakteriami, powinna być miękka i przyjemna w dotyku, łatwa w utrzymaniu, estetyczna oraz przyjemna dla oka.

- Pościel bawełnian – to właśnie tkaniny z włókien roślinnych nasion bawełny dały początek znanej nam obecnie pościeli. Już od czasów starożytnych wydobywanie bawełny było jednym z podstawowych filarów gospodarki Egiptu. To również tam zbierana jest mako-bawełna, która jest uważana za jedną z najlepszych tkanin na świecie. Jest gruba, niezwykle wytrzymała, doskonale absorbuje wilgoć oraz nie wymaga prasowania. Obecnie można spotkać wiele rodzajów pościeli bawełnianej, m.in. pościel flanelowa, pościel satynowa, pościel atłasowa, pościel z adamaszku bawełnianego itp.

- Pościel jedwabna – luksusowy i najbardziej ceniony materiał na świecie. Ma właściwości wentylacyjne, jest wyjątkowo przyjemna w dotyku oraz posiada szereg pozytywnych cech, wpływających na kondycję skóry. To idealny wybór dla alergików i astmatyków, gdyż nie przyciąga kurzu. Pościel jedwabna to między innymi również pościel żakardowa.

- Pościel wełniana – polecana głównie zimą, podczas długich i chłodnych nocy, ze względu na wyjątkowo skuteczną termoizolacje. Ekskluzywną odmianę stanowi pościel z wełny merynosów i wełny wielbłąda, które dopasowują się do temperatury ciała. Najpopularniejszą, a zarazem najdroższą tkaniną wełnianą jest znany na całym świecie kaszmir.

 - Pościel lniana – ta z kolei będzie doskonałym wyborem na letnie noce, dzięki doskonałej wentylacji. Tkanina pozwala oddychać skórze, jest antyalergiczna i antystatyczna. Prasowanie jednak lnianej pościeli jest bardzo czasochłonne i uciążliwe.

- Pościel bambusowa – bambus stał się ostatnio bardzo popularny, gdyż zaczęto szczegółowo badać jego niesamowite właściwości. Sprawdza się również w sypialni, gdyż posiada zdolności bakteriobójcze, doskonale odprowadza wilgoć i jest wdzięczny nawet dla wrażliwej skóry dziecka.

- Pościel syntetyczna – zdecydowanie najtańszy rodzaj pościeli. Szyte głównie z poliestru, który nie przepuszcza powietrza i jest mało przyjazna dla skóry.

W dzisiejszych czasach wybór idealnej pościeli dla siebie czy swoich bliskich może spędzać sen z powiek nie jednemu amatorowi drzemek, znajomość jej historii na pewno pomoże nam w wyszukaniu czegoś idealnego, a na pewno w tym nie zaszkodzi.

Zobacz także:
Gotowanie z dzieckiem
Elegancki komplet pościeli – TOP 3 modele
Elegancka pościel satynowa – świetny stosunek jakości do ceny
Elegancka i tania pościel – TOP 4
Ekskluzywna pościel – polecane modele

pixel