Jak często zmieniać pościel?
Jak często powinieneś zmieniać swoją pościel? To świetne pytanie, które warto sobie zadać. Pościel jest czymś, w czym spędzamy dużo czasu. Ma ona również bezpośredni kontakt ze skórą. Jeśli pościel (czyli: prześcieradła, poszewki na poduszki i kołdra) nie jest regularnie zmieniana, mogą rozwijać się bakterie, grzyby i zarazki. Dzieje się tak dlatego, że w nocy ludzie pocą się bardziej niż w ciągu dnia. Pot z kolei jest środowiskiem przyjaznym dla rozwoju mikroustrojów. Regularna zmiana pościeli pomaga jednak skutecznie z nimi walczyć. Przeczytaj ten artykuł jeżeli chcesz wiedzieć, jak często zmieniać pościel, aby spać w higienicznych warunkach.
Jak często powinno się zmieniać pościel
Nie ma jednego właściwego harmonogramu prania pościeli. Na to, że czynność ta wykonywana jest za rzadko, mogą wskazywać częste problemy z układem oddechowym, zmiany skórne, a nawet obniżone samopoczucie. Nie wszyscy zdają sobie także sprawę z tego, że brudna poduszka może podrażniać skórę twarzy, powodując trądzik i wypryski. Najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć takich sytuacji, jest częsta zmiana pościeli.
O tym jak często zmieniać pościel nie raz wypowiadali się lekarze, mikrobiolodzy i kosmetycy. Za standardowo przyjętą normę dotyczącą prania pościeli uznaje się zasadę: raz na osiem dni. Pewne jest, że większość ludzi pierze ją jednak zdecydowanie rzadziej. Cotygodniowa wymiana pościeli może wydawać się pracochłonna, jednak należy wdrożyć ją do harmonogramu prania, ponieważ zalety, jakie niesie za sobą ta czynność, są nieocenione.
Warto tutaj także pamiętać o tym, że czysta pościel to nie tylko higiena, ale także ogromny komfort. Kto z nas nie lubi zapachu świeżej kołdry, czy poszewki na poduszkę. Zasypanie w pachnącej, czystej pościeli pozwala się zrelaksować i zregenerować po ciężkim dniu.
Pamiętaj także, że brudna pościel może powodować przetłuszczanie się włosów. Zadaj sobie pytanie, czy jest sens często myć włosy, a potem kłaść się w nieświeżej pościeli? Raz na osiem dni (czyli tak, jak często należy zmieniać pościel) na pewno zdążysz umyć włosy — z tego powodu warto również w tym samym okresie wyprać swój komplet pościeli.
Jak często zmieniać pościel przy AZS
Zasada, że pościel należy zmieniać co 8 dni, dotyczy oczywiście standardowych przypadków. Trochę inaczej będzie to wyglądać u osób mających problemy zdrowotne i skórne. Dbanie o odpowiednią higienę u osób z AZS jest kluczowe, aby nie powodować bolących podrażnień.
W przypadku osób z AZS pościel powinna być prana minimum raz w tygodniu, chociaż zaleca się zmieniać ją co ok. 5 dni. Tutaj trzeba zaznaczyć, że ważne jest nie tylko regularne zmienianie pościeli, ale również cały proces jej prania, do którego należy używać specjalistycznych środków piorących. Osobom z AZS może także pomóc korzystanie z antyalergicznych pościeli i kołder (jak np.: kołdra 160x200 Antyalergiczna Mery 4 Pory Roku 01).
Jak prać pościel?
Wiesz już, jak często powinno się zmieniać pościel, jednak ważny jest także sam proces jej prania. Piorąc pościel, zwróć uwagę na temperaturę wody. Powinna ona wynosić co najmniej 60 stopni Celsjusza — niższe temperatury nie są w stanie całkowicie poradzić sobie z niebezpiecznymi mikroorganizmami.
Pranie najlepiej wykonywać za pomocą pralki. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to można zrobić to ręcznie. Na przykład możesz użyć gąbki lub szczotki, aby oczyścić kołdrę i poszewki na poduszki z plam i kurzu. W tym celu dobrze wyciśniętą ściereczkę należy zwilżyć w ciepłej wodzie z mydłem i ponownie ją wykręcić, aby nie pozostały na niej żadne krople — w przeciwnym razie dostaną się do oczu podczas wycierania plam z pościeli.
Zmiana pościeli jest ważnym elementem higieny domowej. Tutaj konieczna jest regularność, ponieważ bez względu na to, jak twardo śpisz w nocy, wciąż pozostawiasz na pościeli ślady potu naskórka. Pamiętaj, że pocenie się w nocy może być również powodem spania pod złej jakości kołdrą. Jeżeli to tylko możliwe, staraj się wybierać pościel bawełnianą, lub z innego oddychającego materiału.
Zobacz także:
Idealna pościel młodzieżowa na upały - co wybrać?
Idealna kołdra i pościel – co wybrać na lato?
Historia Pościeli - długa droga do komfortu
Gotowanie z dzieckiem
Elegancki komplet pościeli – TOP 3 modele