Pranie, składanie i przechowywanie, czyli jak kompleksowo zadbać o pościel?
Jednym z najważniejszych elementów sypialni jest pościel. Poszewki i prześcieradło powinny być zawsze świeże, czyste i wyprasowane, gdyż ma to wpływ zarówno na standard sypialni, jak i komfort naszego snu. Aby zadbać o pościel, trzeba ją odpowiednio prać, pielęgnować i przechowywać. Przygotowaliśmy specjalny poradnik, który pomoże Wam kompleksowo zadbać o sypialniany komplet.
Szukasz pościeli idealnej? Tkaniny pościelowe są różne - aby wybrać optymalną dla siebie, musisz najpierw określić swoje upodobania i potrzeby. Odpowiednio dobrana zapewni komfortowy wypoczynek i będzie pełnić funkcję dekoracyjną, ale też będzie łatwa w praniu i prasowaniu. Podpowiadamy, jak należy dbać o pościel, czyli poszewki na kołdrę i poduszki oraz prześcieradło, aby służyły jak najdłużej. Zadbana pościel zapewni chwile relaksu i najwyższy komfort snu.
Ważny element aranżacyjny sypialni
Sypialnia to miejsce szczególne, w którym odpoczywamy po całym dniu. Jej aranżacja jest kwestią kluczową, abyśmy dobrze się w niej czuli i prawdziwie wypoczywali. Warto pamiętać, że pościel pełni dwie najważniejsze funkcje - praktyczną, gdyż zapewnia ciepło podczas snu, ale też estetyczną, bo jest ważnym elementem dekoracyjnym.
Zasady pielęgnacji pościeli
Właściwa pielęgnacja, pranie i przechowywanie pościeli to podstawa, aby zachować jej wygląd i właściwości jak najdłużej, nawet przez kilka lat. Jej trwałość w dużym stopniu wynika z materiału i jakości wykonania, ale nie tylko. Nawet najlepsza pościel zniszczy się szybciej, jeśli pominiemy odpowiednie zasady jej pielęgnacji i użytkowania.
Poniżej praktyczne porady, jak zadbać o pościel - poszewki na kołdrę i poduszki, a także o prześcieradło. Wbrew pozorom ten ostatni element jest równie ważny, gdyż zapewnia higienę i zabezpiecza materac m.in. przed potem, a także podnosi komfort snu.
Pielęgnacja nowej pościeli
Pierwsze pranie tuż po zakupie. Każdą nową pościel warto przed pierwszym użyciem wyprać, aby przygotować ją do użytkowania. Producenci nie zamieszczają tej informacji na metkach produktów, ale warto o tym pamiętać. Nie ma znaczenia rodzaj materiału, przed pierwszym obleczeniem należy ją raz albo nawet dwukrotnie uprać. Jest to tak istotne, bo proces produkcyjny jest skomplikowany – tkanina jest formowana, wykańczana, suszona, barwiona i przechowywana w postaci beli. Następnie rozpoczyna się przycinanie jej do pożądanych rozmiarów, wykańczanie, zszywanie i pakowanie.
Dlaczego ma to znaczenie? Na każdym etapie produkcji tkanina ma kontakt z maszynami, wybielaczami, barwnikami, ale także pracownikami fabryki odpowiedzialnymi m.in. za kontrolę jakości, transport itd. Pozostaje w kontakcie nie tylko z elementami konstrukcyjnymi maszyn ale także z ludźmi. Z tych też powodów zalecamy każdą nowo zakupioną pościel uprać przed pierwszym użyciem i usunąć z niej resztki z procesu produkcji oraz charakterystyczny zapach, a nadać jej miękkości i podnieść komfort snu.
Moczenie w letniej wodzie. Komplety pościeli są mocno nasycone barwami i bogate w atrakcyjne wzory, dlatego też przed pierwszym praniem warto je wymoczyć, aby kolory nie straciły intensywności i blasku. Najlepiej w zimnej lub letniej wodzie z dodatkiem octu lub przeznaczonych do tego środków chemicznych, które utwardzą barwy. Jeśli pominiemy ten etap, nadmiar koloru może zostać wypłukany podczas prania, a pościel zesztywnieje pod wpływem działania temperatury, czego efektem będą nieestetyczne przebarwienia.
Pranie pościeli a wybór materiału
Bardzo ważną kwestią jest materiał, gdyż każdy wymaga innej pielęgnacji i traktowania. Warto wybierać tkaniny dobrej jakości, które nie ulegną zniszczeniu podczas prania. Niemal każdą pościel należy jednak prać w niskich temperaturach, aby się nie zdeformowała (np. skurczyła) i nie straciła kolorów. Polecamy też przewrócić poszewki na lewą stronę, aby uchronić tkaninę przed uszkodzeniami, a kolory przed utratą ich intensywności.
Warto już na etapie szukania kompletu pościeli do sypialni poznać właściwości poszczególnych materiałów, aby dokonać najlepszego wyboru - poniżej przydatne informacje dotyczące najpopularniejszych rodzajów pościeli.
Zalecenia na metce. Należy przestrzegać zaleceń producenta, aby pościel służyła jak najdłużej i zachowała swoje właściwości. Bieliznę pościelową produkuje się najczęściej z bawełny, wełny, kory, dżerseju, jedwabiu, mikrofibry, lnu itd. Podstawowa wiedza ułatwi proces czyszczenia bielizny sypialnianej z danego materiału.
Pranie jedynie mechaniczne. Większość rodzajów pościeli można prać w zwykłej pralce – nie jest to skomplikowane ani nie wymaga zastosowania specjalnego programu. Trzeba tylko pamiętać, aby ustawić optymalną temperaturę - wysoka, ok. 60 stopni Celsjusza, sprawia, że można pozbyć się z pościeli bakterii, roztoczy itd. Wcześniej trzeba też zapoznać się z informacjami na metce, gdyż niektóre rodzaje pościeli można prać tylko chemicznie, czyli nie wolno odświeżać ich w pralce.
Pościele z bawełny. Bawełna dobrze odprowadza wilgoć i umożliwia swobodny przepływ powietrza. Optymalna temperatura prania takiej pościeli to ok. 40-60 stopni, należy też unikać wybielaczy i warto zmniejszyć obroty wirowania lub je wyłączyć, by zadbać o włókna bawełny. Do wyschnięcia warto powiesić ją lekko wilgotną, dzięki czemu będzie też łatwiejsza w prasowaniu.
Pościel z satyny bawełnianej jest wytrzymała i pozwala skórze swobodnie oddychać, ale jest polecana głównie w sezonie wiosenno-letnim - zapewnia ciepło, ale nie nagrzewa się tak bardzo jak tzw. czysta bawełna.
Pościel z mikrofibry. To materiał syntetyczny, ale bardzo praktyczny - zapewnia odpowiednią wentylację, jest miękki i przyjemny w dotyku, ma właściwości antyalergiczne i antybakteryjne, więc docenią ją osoby o skórze wrażliwej na podrażnienia. Nie wymaga prania w wysokich temperaturach i prasowania. Jest bardzo cienka, ale wytrzymała, idealna na sezon wiosenno-letni.
Pościel flanelowa. Pranie pościeli flanelowej jest wyjątkowo proste - wystarczy ustawić tradycyjny program i temperaturę ok. 60 stopni. Warto też dodać niewielką ilość delikatnego płynu zmiękczającego, by tkanina pozostała miękka i przyjemna w dotyku. Można też prać ją mechanicznie. Jest lekka, ciepła i stosunkowo trwała, ale może się skurczyć lub mechacić po częstych praniach. Zapewnia ciepło, dlatego też będzie odpowiednia na jesień oraz zimę.
Pościel z kory. Kilka lat temu kora stała się bardzo popularna, gdyż jest trwała, łatwa w utrzymaniu i wyjątkowo praktyczna – może służyć przez cały rok. Nie prasuje się jej, co czyni ją dobrym wyborem dla osób, które nie poświęcają na obowiązki domowe zbyt wiele czasu. Pościel z kory należy prać w temperaturze około 40-60 stopni, nie powinno się jej jednak poddawać wirowaniu. Nie jest jednak tak miła w dotyku i elegancka jak np. satyna bawełniana i ostatnio nie cieszy się zbyt dużą popularnością.
Pościel z jedwabiu. To delikatny materiał, który wymaga szczególnej ostrożności - przyjmuje się, że temperatura prania nie powinna przekraczać 30 stopni, a stosować można jedynie specjalne środki do prania jedwabiu. Jednak przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń producenta. Chłodny w dotyku materiał sprawi przyjemność w gorące letnie noce.
Pościel antyalergiczna. Do prania białej pościeli antyalergicznej najlepszy jest zwykły proszek do białych tkanin. Można też prać ją mechanicznie - najczęściej zalecana temperatura wynosi 40 stopni Celsjusza, ale wcześniej trzeba zapoznać się z informacjami na metce.
Pościel do skóry wrażliwej i podatnej na alergie i podrażnienia powinna być często prana, aby pozbyć się bakterii i roztoczy. Zwykle pościele antyalergiczne pierze się mechanicznie w temperaturze od 40 do 60 stopni i bez dodawania środków zmiękczających.
Pranie pościeli - co jeszcze warto wiedzieć?
Podczas prania pościeli przede wszystkim wskazana jest ostrożność i podstawowa wiedza na temat materiału, z jakiego został wykonany dany komplet. Warto wiedzieć, jakie warunki prania są optymalne dla każdej tkaniny. Pranie pościeli powinno przebiegać szybko i sprawnie, aby była czysta, świeża, dobrze wypłukana, pachnąca i miła w dotyku.
Przygotowanie pościeli do prania
Segregacja. Przed ustawieniem pralki i załadowaniem bębna warto wcześniej przygotować pościel do prania. Pierwszą czynnością jest segregacja, czyli oddzielenie jej od ubrań, ścierek kuchennych, ręczników itd. Dotyczy to również kolorów - podczas prania nie należy łączyć np. beżowej pościeli z ciemnym prześcieradłem lub prać razem dwóch kompletów w odmiennych kolorach, np. jasnej i jaskrawej. Ciemną pościel warto też chronić przed działaniem promieni słonecznych, które zwykle przyczyniają się do blaknięcia intensywnego koloru.
Informacje zawarte na metce. Teraz trzeba dokładnie przeczytać informacje na metce danej pościeli - podana jest na niej zwykle m.in. wysokość temperatury i sposób prania, co pozwoli zachować piękno i właściwości pościeli. Dowiesz się, jakie zalecenia są odpowiednie do Twojego kompletu - innego traktowania wymaga np. bawełna czy materiały syntetyczne.
Odwrócić na lewą stronę. Przed praniem warto też rozłożyć i odwrócić pościel na lewą stronę, aby ochronić kolor. Suwaki lub guziki powinny być zasunięte, aby zapobiec niedokładnemu wypłukaniu pościeli. Teraz można włożyć ją do bębna - nie zalecamy zbyt mocno go obciążać, dzięki czemu pościel wypierze się lepiej i będzie można ją łatwiej wyprasować.
Środki czyszczące do prania pościeli
Wybór odpowiednich środków piorących zapewni pościeli długą żywotność. Nie wszystkie preparaty będą odpowiednie do danej tkaniny. Niewłaściwy środek piorący może nawet zniszczyć materiał.
Warto uważnie wybierać też środki do czyszczenia pościeli - polecamy stosować delikatne detergenty, które nie podrażniają skóry i nie wywołują alergii, gdyż pościel ma bezpośredni kontakt ze skórą człowieka. Białej i jasnej pościeli nie służą preparaty z dodatkiem chloru, gdyż sprawiają, że pościel żółknie. Z kolei komplet kolorowy wymaga ochrony barwników, pościel dla niemowląt łagodnych i antyalergicznych środków.
Odpowiednia pielęgnacja pościeli – następne etapy
Odpowiednia pielęgnacja pościeli nie polega jedynie na jej regularnym praniu. Równie ważne w jej użytkowaniu jest suszenie, składanie, przechowywanie i wietrzenie.
Wietrzenie pościeli. Brak świeżego powietrza sprawia, że bakterie mnożą się szybko, co prowadzi do alergii i chorób. Z tego też powodu bardzo ważne jest wyrobienie sobie nawyku, aby pościel regularnie - np. raz w tygodniu - wietrzyć przez ok. 30 minut. Można nawet codziennie, jeśli jest taka możliwość. Zapobiegnie to nieprzyjemnym zapachom i wilgoci, a także pomoże pozbyć się bakterii, roztoczy i wirusów, resztek jedzenia, włosów itd. Warto też każdego dnia, rano po przebudzeniu, mocno wstrząsnąć poduszkami, zwłaszcza puchowymi, by wkład odzyskał swoją sprężystość.
Gdzie wietrzyć pościel? Wietrzenie jest niezwykle istotne dla zachowania komfortu snu. Pościel można rozłożyć na parapecie, balkonie lub tarasie, ale można też pozostawić ją na łóżku w sypialni i szeroko otworzyć okno, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza do pokoju. To doskonały sposób, by przywrócić świeżość bieliźnie pościelowej.
Kiedy wietrzyć? Czynność tę należy wykonywać przez cały rok, pomijając te dni, kiedy pada deszcz lub śnieg, a powietrze jest wyjątkowo wilgotne. Wietrząc, odświeżamy pościel, ale przy temperaturach poniżej minus 10-15 stopni Celsjusza, dodatkowo skutecznie walczymy z roztoczami, bakteriami i wirusami. Najlepiej wietrzyć zatem zimą, podczas delikatnego mrozu. Latem warto powiesić pościel w ciemnym, chłodnym i przewiewnym miejscu, najlepiej wieczorem - odradzamy zaś w południe, na pełnym słońcu.
Odświeżenie pościeli sodą oczyszczoną. Innym sposobem na odświeżenie pościeli jest posypanie jej sodą oczyszczoną i pozostawienie na kilka godzin. Później trzeba ją dokładnie odkurzyć - zlikwidujesz drobnoustroje i szkodliwe zarazki, a pościel będzie świeżo pachnieć i wyglądać.
Regularna zmiana pościeli. Również regularna zmiana pościeli to konieczność, aby była ona świeża i czysta. W innym wypadku obniżamy komfort snu, ale też możemy negatywnie wpływać na nasze zdrowie, gdyż gromadzi się w niej wiele bakterii, grzybów, pot, sebum oraz martwych komórek. Alergeny mogą prowadzić do astmy, kataru, bólu głowy, infekcji skórnych itd.
Dobrą okazją do zmiany jest nadejście nowej pory roku - wtedy zwykle zmieniamy kołdrę na lżejszą, a przy okazji także poszewki i prześcieradło na świeże. To bardzo ważne, gdyż każdy - nawet wysokiej jakości - komplet jest siedliskiem bakterii, roztoczy kurzu domowego i martwego naskórka. Rozmaite mikroorganizmy wywołują alergie skórne, a także katar i ból głowy.
Polecamy jednak zmianę pościeli raz w tygodniu, a co najmniej raz w miesiącu dla higieny, zdrowia i komfortu snu. W sezonie letnim oraz podczas przeziębienia częściej niż standardowo, gdyż więcej się pocimy, a bakterie szybciej się namnażają. Regularne pranie i zmiana pościeli to podstawowe czynności, ale to nie wszystko - co najmniej raz na pół roku trzeba też wyprać kołdry i poduszki, by pozbyć się bakterii, grzybów i roztoczy.
Suszenie pościeli
Tradycyjnie. Ważne jest także odpowiednie suszenie pościeli. Metoda tradycyjna polega na starannym rozłożeniu pościeli w przewiewnym miejscu, np. na balkonie. Białą pościel można suszyć w pełnym słońcu, ale kolorowej lepiej nie wystawiać wtedy na balkon, aby nie straciła intensywnych barw. Warto też suszyć ją nadrukiem do środka, co będzie dodatkowym zabezpieczeniem.
Suszenie w suszarce bębnowej. Pościel można suszyć także w suszarce tradycyjnej lub bębnowej, co jest coraz popularniejsze. Warto nastawić pralkę na dwukrotne wirowanie, ale najpierw trzeba ustalić, czy dany materiał można poddać wirowaniu, aby nie uszkodzić jego włókien. Komplety bawełniane zwykle można suszyć w suszarce bębnowej, ale w niskiej temperaturze. Polecamy jednak sprawdzić zalecenie producenta zamieszczone na metce każdego kompletu.
Czy pościel wymaga prasowania?
Warto zapamiętać, że nie należy zostawiać pościeli zamkniętej w pralce na kilka godzin. Może to negatywnie wpłynąć na jej jakość, utrudnić prasowania, a także spowodować odbarwienia i nieprzyjemny zapach.
Pościel można prasować w domu żelazkiem z parą, ale kluczowe jest ustawienie temperatury wedle zaleceń na metce. Warto jednak wiedzieć, że komplety np. z satyny bawełnianej, kory czy flaneli tego nie wymagają. Wystarczy pościel po praniu starannie rozwiesić i pozostawić do wyschnięcia.
Na przykład flanela ma wyjątkową, puszystą strukturę - jest tak delikatna, że pod wpływem wysokiej temperatury utraci specyficzny meszek gwarantujący ciepło. Można zatem zrezygnować z tego etapu albo prasować ją w niskiej temperaturze.
Prasowanie pościeli to kwestia indywidualna
Dla tych, którzy jednak nie chcą rezygnować z tego etapu pielęgnacji - bo wyprasowany komplet wygląda świeżo i elegancko, a dodatkowo prasowanie eliminuje roztocza - przygotowaliśmy kilka wskazówek. Przede wszystkim pamiętaj, że każdy materiał wymaga innej temperatury i warunków podczas prasowania, by pościel nie straciła swoich właściwości.
Im delikatniejszy materiał, tym temperatura powinna być niższa - dla dodatkowej ochrony można też prasować go przez bawełnianą ściereczkę. Najpierw sprawdź informacje na metce, gdyż niewłaściwa temperatura może zniszczyć pościel, np. z satyny.
Na przykład pościel wełnianą należy prasować w temperaturze 120-150ºC, ale przez ściereczkę, bawełnianą w ok. 150-180ºC (poszewki w ciemnych kolorach na lewej stronie, a w jasnych na prawej). Z kolei aksamit najpierw warto lekko zwilżyć, a następnie - mocno naciągnięty - prasować „w powietrzu”. Nie prasuj zaś m.in. pościeli z satyny bawełnianej, kory, flaneli, dżerseju itd.
Przed jej złożeniem i schowaniem lub założeniem na kołdrę i poduszki, warto odczekać, aż odparuje, gdyż zawilgocona będzie miejscem dla rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów i roztoczy.
Prasować czy nie prasować - magiel. Prasowanie pościeli na tradycyjnej desce jest męczące i zajmuje dużo czasu, a efekty są różne. Można wybierać materiały niewymagające prasowania - jak satyna bawełniana, kora, dżersej itd. Innym rozwiązaniem jest też magiel - warto skorzystać i z tej profesjonalnej usługi. Wyprasowana w ten sposób pościel nabierze wyjątkowej świeżości i idealnie usunięte z niej zostaną bakterie i drobnoustroje, np. roztocza, dla których poszewki czy prześcieradła to środowisko naturalne.
Przechowywanie kołder, poduszek i prześcieradeł
Aktualnie używana. Wpływ na trwałość pościeli i jej walory użytkowe ma nie tylko jej prawidłowe użytkowanie, ale też przechowywanie. Codziennie używany komplet można pozostać na łóżku, ale warto go przykryć lekką i stylową narzutą, aby ochronić go przed kurzem. Pościel warto chować na dzień do pojemnika, aby nie osiadały na niej zanieczyszczenia, np. kurz.
Komplety na zmianę. Nieużywane komplety powinno przechowywać się w dużych szafkach, by materiał mógł swobodnie oddychać, dzięki czemu po ich wyjęciu prasowanie nie będzie uciążliwe. Doskonałym rozwiązaniem są też specjalnie pojemniki na pościel, np. wiklinowe lub plastikowe skrzynie. Sprawdzą się, jeśli w łóżku nie ma specjalnego pojemnika czy szuflady na pościel lub masz po prostu znacznie więcej kompletów na zmianę.
Można też schować je do specjalnego pokrowca i przechowywać w szufladzie lub w komorze pod łóżkiem. Dobre są też wysuwane kosze zamontowane w szafie, gdyż zapewniają odpowiednią wentylację. Miejsce, w którym będzie przechowywana pościel musi być suche - wilgoć jest wrogiem dla każdego rodzaju pościeli.
Komplety pościeli warto składać razem - poszwę na kołdrę i poszewki na poduszki oraz prześcieradło najlepiej schować do jednego pokrowca i umieścić np. w koszu w szafie, dzięki czemu łatwo zachowasz porządek.
Jak składać pościel i prześcieradło?
Poszewki na kołdry i poduszki. Można wyróżnić wiele uniwersalnych sposobów na złożenie pościeli sprawnie i szybko. Bardzo praktyczną metodą jest schowanie poszewki na kołdrę i poduszkę oraz prześcieradła wewnątrz drugiej poszewki na poduszkę. Całość zajmie niewiele miejsca, nie będzie się kurzyć i wygląda w szafie estetycznie.
W kostkę. Wygodny, praktyczny i najczęściej stosowany sposób to składanie pościeli w kostkę. Poszewkę na kołdrę i poduszki należy ułożyć piętrowo na sobie, uważając jednak, aby wszystkie brzegi były równo złożone.
„Na prezent”. Popularny jest też sposób „na prezent”. Tak złożona pościel wygląda elegancko i fantazyjne. Poszewkę na kołdrę i poduszkę należy złożyć w niewielkie prostokąty o tej samej wielkości. Drugą poszewkę na poduszkę trzeba złożyć podobnie, ale nakładając ją pod kątem 90 stopni na brzegu już wcześniej przygotowanych poszewek na kołdrę i poduszkę. Teraz poszewką od poduszki należy zwinąć leżące poziomo poszewki i gotowe!
Prześcieradła. Popularne są obecnie prześcieradła z gumką - można je złożyć tak, aby zajmowały mało miejsca w szafie, a przy tym prezentowały się estetycznie. Należy obrócić prześcieradło na lewą stronę, złapać najdalej odsunięte rogi i nałożyć je na siebie, następnie całość wyrównać. Następnie zawinąć brzegi z gumkami do środka, a tak powstały prostokąt delikatnie strzepnąć i złożyć w kostkę jak tradycyjne prześcieradło bez gumki. Przechowywać można je wraz z poszewkami na kołdry i poduszki.