Darmowa dostawa od 99,00 zł

Kalkulator snu — jak i ile spać, żeby być wypoczętym?

2022-10-05
Kalkulator snu — jak i ile spać, żeby być wypoczętym?

Często budzisz się niewyspany, mimo że przeznaczasz na sen przykazane 8 godzin? Przed zaśnięciem kręcisz się, jakbyś nie mógł znaleźć sobie miejsca? Niestety słaba jakość snu dotyka wiele osób. Powodów może być naprawdę dużo. Można jednak im zaradzić, wprowadzając kilka zdrowych zasad. Jednym ze złotych rozwiązań, które w ostatnim czasie stało się szczególnie popularne, jest kalkulator snu online.  Wyjaśniamy, czym jest i jak spać, by czuć się wypoczętym. Sprawdź zestawienie naszych wskazówek.










Kalkulator faz snu

Chcę wstać o:

07:00

Zdrowy sen sprawia, że organizm się regeneruje, a ty rano wstajesz pełen energii. Jeśli nie sypiasz za dobrze, to z pewnością słyszałeś o rekomendowanych godzinach snu, które mają Ci zapewnić skuteczny wypoczynek. Musisz jednak wiedzieć, że to nie wszystko. Bardzo ważna jest ponadto wiedza na temat faz snu. Pozwala zaplanować odpowiednią godzinę pójścia spać. Do tego niezbędny jest kalkulator faz snu. Zwykle powodem braku snu jest stres, przepracowanie, a także przebodźcowanie. Z pewnością zadajesz sobie w takich sytuacjach pytanie: zatem jak długo spać? Odpowiedź jednak Cię zaskoczy. Osoby, które budzą się wypoczęte, wstają w fazie snu płytkiego (REM). Z kolei człowiek, który zostaje wyrwany z odpoczynku głębokiego (NREM), zawsze wstaje niewyspany i zmęczony. Wspomniany kalkulator snu przychodzi tu z pomocą. Daje możliwość planowania, ile godzin spać, by przebudzić się w odpowiedniej fazie.

Wstawanie a fazy snu

Zatem wstawanie oraz fazy snu mają ogromne znaczenie w walce o odpowiednią higienę odpoczynku. Kalkulator faz snu to bardzo proste narzędzie. Zwykle działa on po wpisaniu godziny zaśnięcia oraz przewidywanej godziny pobudki. Dzięki temu wygeneruje wyniki sugerujące, ile powinniśmy spać oraz o jakich godzinach należy się obudzić. W ten sposób masz okazję ustawić budzik na proponowany czas i samemu przetestować, czy taka pora pobudki Ci odpowiada. Pamiętaj jednak, że nie musisz sugerować się nie tylko fazą snu, lecz również liczbą cyklów snu. Zwykle nie warto schodzić poniżej 5 cykli. Pomoże Ci to się prawdziwie zregenerować i odpocząć. Regularne korzystanie z kalkulatora snu online na pewno przyniesie Ci wiele korzyści. 

Ile powinien spać człowiek? Czym jest zdrowy sen?

Ile spać, żeby się wyspać? To chyba pytanie, które zadaje sobie każdy, kto ma problemy ze snem. Warto jednak zastanowić się, ile spać, by sen był zdrowy. Musisz wiedzieć, że pod pojęciem zdrowy sen kryje się tak naprawdę odpoczynek, podczas którego przeplatają się naprzemiennie fazy snu. W tym przypadku znaczenie ma jednak wiek. Inaczej schemat snu rysuje się u noworodków, a jeszcze inaczej u osób starszych. Zatem sen ma wiele tajników i jest bardzo złożony. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile powinien spać człowiek. W trakcie odpoczynku mięśnie wiotczeją, a tętno oraz oddech zwalniają. Niektórzy podczas snu lunatykują, inni doświadczają uczucia spadania. Wszystkie takie objawy wynikają z aktywności sennej mózgu, który zawsze pracuje, nawet gdy my pozostajemy nieświadomi.

Jak brak snu wpływa na mózg?

Lekceważenie bezsenności jest bardzo częste u osób młodych. Czy zastanawiałeś się jednak, jak brak snu oddziałuje na Twój mózg? Pojedyncze nieprzespane noce wywołują jedynie bóle głowy, a także spadek koncentracji. Z kolei długotrwały niedobór snu może wywoływać choroby przewlekłe. Co więcej, możesz być narażony na otępienie, a także szybką demencję. Wszystko to sprawia, że poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, ile powinno się spać, staje się jeszcze istotniejsze. 

Jak długo spać, by być wypoczętym?

Twoje zapotrzebowanie na odpoczynek zmienia się wraz z upływem lat. Najwięcej snu potrzebują oczywiście niemowlęta, które przesypiają aż 14-17 godzin w ciągu dnia. Wraz ze starzeniem się czas potrzebny na odpoczynek maleje. Zatem dzieci przedszkolne powinny wypoczywać 10-13 godzin. Z kolei dorosłym wystarczy już 8 godzin snu. Jak sypiać wskaże Ci dokładnie kalkulator faz snu. 

Warto pracować nad nawykami. Aby zwiększyć jakość swojego snu, możesz wypracować sobie godziny, w których zasypiasz i wstajesz. W ten sposób zaprogramujesz swój zegar biologiczny, jak długo spać. Po pewnym czasie Twój organizm przywyknie do takiego tryby, a Ty nie będziesz potrzebować budzika. Przyniesie Ci to zarazem wiele korzyści. Między innymi zauważysz poprawę w zakresie koncentracji oraz wydajności. Co więcej, możesz nastawić swój zegar biologiczny tak, że w tygodniu będziesz budził się i zasypiał o określonych porach, z kolei w weekendy, gdy możesz poleżeć, już o innych. Pomoże Ci w tym kalkulator snu. Pamiętaj jednak, że to jedynie narzędzie, które wskaże Ci najlepsze godziny pójścia spać oraz wstania. Wszystko zależy w konsekwencji od Ciebie. 

Co wpływa na jakość snu?

Jak widzisz, budzenie się w określonych fazach snu wpływa na jego jakość. Znaczenie ma również to, ile powinniśmy spać. To jednak nie wszystko. Na higienę snu wpływa bowiem szereg innych zmiennych. Jedną z nich jest świeże powietrze. Warto dbać o regularną aktywność fizyczną oraz wietrzenie sypialni. Pomoże to Twojemu ciału lepiej wypoczywać. Znaczenie dla komfortu snu ma także łóżko oraz jego sam materac. Zwykle o jakości odpoczynku decyduje także stres, przemęczenie oraz przepracowanie. Nie bez znaczenia pozostaje higiena, czystość prześcieradła, pościeli oraz poduszki. Kalkulator snu to zatem kropla w morzu rzeczy, o które naprawdę musisz zadbać, by poprawić swoje zasypianie. 

Jak poprawić jakość snu?

Czas także na praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak spać, żeby się wyspać. Jeśli wypracowałeś swoje godziny odpoczynku, koniecznie skontroluj swoje łóżko. Powinno być wygodne oraz mieć odpowiednią twardość. Nie bez znaczenia zostaje stwierdzenie, jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Dlatego inwestycja w poszewki oraz prześcieradła z wysokiej jakości materiałów, może być pierwszym krokiem w staraniach o poprawę komfortu snu. Czysta, pachnąca i miękka kołdra oraz poduszka zapewnią Ci szybki relaks i pomogą szybciej spokojnie zasnąć. Dlatego nie warto oszczędzać na pierzynie oraz wszelkim wyposażeniu sypialni. 

Wiesz już zatem, ile powinniśmy spać, a także jak sobie pomóc w przypadku zaburzeń snu. Już podstawowe kroki takie jak nowa pościel dostosowana do pory roku, przyjemne w dotyku prześcieradło oraz dobrze zaplanowana liczba godzin snu pomogą Ci się zrelaksować i oddać w objęcia upragnionego odpoczynku. Przekonaj się sam, jak kalkulator faz snu, może Ci pomóc.

pixel