Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jaka jest najlepsza pozycja do spania dla Twojego kręgosłupa?

2023-01-19
Jaka jest najlepsza pozycja do spania dla Twojego kręgosłupa?

Sen jest kluczowy dla wydajnej regeneracji organizmu. To bardzo ważny aspekt życia, o którego jakość należy bezwzględnie dbać. Jest wiele sposobów na to, aby poprawić jakość nocnego wypoczynku. Możesz zainwestować w odpowiednie łóżko, materac o optymalnej twardości i oddychającą pościel, ale warto także mieć świadomość, w jakiej pozycji należy odpoczywać, aby było to jak najzdrowsze dla kręgosłupa. Śpiąc, spędzamy jedną trzecią życia, więc należy mieć świadomość, jak poszczególne ustawienia wpływają na zdrowie. Warto dbać o to, aby szukać możliwie najbardziej anatomicznej pozycji.

W jakiej pozycji spać?

W tej sprawie warto zaufać własnej intuicji. Najważniejsze jest znalezienie pozycji, w której będziesz czuć się komfortowo. Prawidłowe ułożenie ciała można poznać po tym, że po przebudzeniu jest się wypoczętym. Różnego rodzaju bóle mięśni są sygnałem, że ciało nie znajdowało się nocą w odpowiedniej pozycji. Dobrym pomysłem jest na pewno spanie na wznak, ponieważ kręgosłup znajduje się wtedy w ułożeniu anatomicznym. Bezsprzecznie jednak należy zadbać w tym ułożeniu o odpowiednie podparcie głowy. Pozycja ta może pomóc zapobiec obrzękowi twarzy i leczyć trądzik. Twarz nie dotyka poduszki, więc nie ma kontaktu z działaniem drobnoustrojów. Kiedy człowiek leży na plecach, zmniejsza się ryzyko wystąpienia refluksu żołądkowo-przełykowego i innych problemów z trawieniem, co także przemawia na korzyść tego ustawienia.

Inną opcją jest spanie na boku. Pozycja ta może pomóc w zapobieganiu niedrożności oddechowej i obrzękowi płuc. Jeśli masz trudności z zaśnięciem lub budzisz się w nocy, spróbuj zmienić pozycję na bok. Możesz też użyć poduszki lub kołdry, by utrzymać takie ułożenie i zapobiec przewracaniu się na plecy. Lepiej unikać spania na brzuchu, które w wielu przypadkach może być niekomfortowe, a ponadto prowadzić do bólu karku i ramion. Takie ustawienie może doprowadzić do niedotlenienia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jakie pozycje spania wybierać, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Na którym boku spać?

Spanie na boku jest wygodne i pozwala na to, aby skutecznie wypocząć. Tak naprawdę decyzja o tym, na którym boku się położyć jest całkowicie indywidualna i zależy przede wszystkim od tego, w jakiej pozycji danej osobie jest wygodnie. Na ogół jednak zaleca się, aby spać na lewym boku, ponieważ wystąpienie refluksu żołądkowo-przełykowego jest wtedy znacznie mniej prawdopodobne.

Często również zdarza się tak, że podczas snu zmieniamy pozycję, przekręcając się z jednego boku na drugi. Dzieje się to w dużej mierze nieświadomie i wynika z naturalnej potrzeby. Nie należy blokować takich odruchów — ciało samo wie, co jest dla niego najlepsze. Usystematyzowaną wiedzą należy się jedynie wspomagać. Aby kręgosłup układał się na boku jak najbardziej naturalnie, warto wyposażyć się w specjalną poduszkę, której kształt będzie wspomagał anatomiczne ułożenie głowy. Oczywiście sam sen to nie wszystko, aby kręgosłup był w dobrym stanie, konieczne jest przede wszystkim zadbanie o odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia.

Czym jest pozycja embrionalna do spania?

Pozycja embrionalna to pozycja rozwijającego się zarodka lub płodu w macicy matki. Wiele osób podczas snu przybiera instynktownie podobne ustawienie, ponieważ kojarzy im się to podświadomie z poczuciem bezpieczeństwa. Taka pozycja charakteryzuje się ułożeniem na boku. Plecy są zaokrąglone, a głowa kieruje się w stronę klatki piersiowej. Nogi zginają się w kolanach i są podciągnięte do góry. Na pewno zdarzyło Ci się kiedyś spać w ten sposób, to zupełnie naturalna pozycja.

Nie jest to jednak najlepsze ustawienie ciała podczas snu, ponieważ mięśnie brzucha są w niej spięte i nie relaksują się tak skutecznie, jak powinny. Ze względu na kompresję organów znajdujących się w jamie brzusznej, ale także płuc organizm nie jest ponadto w pełni dotleniony. Ułożenie kręgosłupa jest w tej pozycji, jest także dalekie od ideału. Spanie w pozycji embrionalnej wydaje się wygodne, ale nie należy stosować jej zbyt często.

Najlepsze pozycje spania dla par

Jeśli śpisz z drugą połówką, na pewno zastanawiasz się, w jaki sposób należy to robić, aby było najzdrowiej i najbardziej komfortowo. Nie ma się co oszukiwać. Najwygodniejsze jest spanie obok siebie z zachowaniem osobnych przestrzeni. To pozycja, w której każda osoba leży na własnej połowie łóżka z zachowaniem pewnej odległości. Pozwala ona na pełną swobodę ruchu, dzięki czemu każdy układa się na posłaniu w najwygodniejszy dla siebie sposób, zgodnie ze swoimi naturalnymi skłonnościami. Partnerzy pozostają blisko siebie, ale nie dotykają się.

Warto jednak wypróbować także inne pozycje snu. Wśród dostępnych możliwości znajduje się odwrócenie plecami od siebie. To pozycja, w której każda osoba leży na swojej połowie łóżka, z twarzą zwróconą w innym kierunku. Podobnie jak w przypadku poprzedniego ustawienia, również i w tym możliwe jest swobodne poruszanie się. Inną propozycją jest spanie twarzą w twarz. To rozwiązanie idealne dla osób, które lubią być blisko siebie podczas snu. Dla takich osób dobrą opcją jest obejmowanie się. To niezawodne źródło poczucia bezpieczeństwa, trudno jednak wytrwać w takiej pozycji przez całą noc. Oczywiście każda para jest inna i to, jaka pozycja spania będzie dla niej najlepsza, zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i potrzeb. Ważne jest, aby znaleźć pozycję, w której obie osoby będą się wysypiały i czuły komfortowo.

Jakie są skutki spania w niewłaściwej pozycji?

Spanie w nieprawidłowej pozycji może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Wśród nich znajdują się uciążliwe bóle kręgosłupa. Innym problemem, który może się pojawić, są bezdechy senne, szczególnie u osób z ryzykiem tego schorzenia. Spanie w nieodpowiedniej pozycji, na przykład na brzuchu, może się również wiązać z problemami z zapadaniem w sen i licznymi przebudzeniami w nocy. Warto wspomnieć, że aby zapobiegać problemom związanym ze snem, warto nie tylko dbać o odpowiednie ułożenie, ale również zwracać uwagę na inne aspekty. Warto na przykład wieczorem wywietrzyć sypialnię, aby zawsze mieć dostęp do świeżego powietrza.

Jeśli nie masz odpowiedniego podparcia dla ciała, mogą ponadto pojawiać się bóle mięśniowe w różnych częściach ciała. Najczęściej występują one w obrębie karku, ramion i bioder. Spanie w tej samej pozycji przez długi czas prowadzi ponadto do zmniejszenia elastyczności stawów i większego ryzyka urazów. Ważne, aby znaleźć odpowiednie pozycje do spania, które będą wspierały optymalną regenerację organizmu.

pixel