Darmowa dostawa od 150,00 zł
2018-10-20

Jak wybrać narzutę na łóżko?

Jak wybrać narzutę na łóżko? Narzuty na łóżko są świetnym rozwiązaniem, aby w prosty i szybki sposób wpłynąć na wystrój całej sypialni. Dzięki temu, że są wykonane z grubych i wysokojakościowych materiałów, mogą również pełnić rolę okrycia w chłodne zimowe noce. Są niekiedy jednak bardzo wymagające pod względem pielęgnacji, dlatego warto wybrać takie, które nie tylko pięknie się prezentują, ale również nie sprawiają problemów.

Zrozumienie etykiet

Narzuty na łóżko często tworzone są z miękkich tkanin, takich jak bawełna, poliester, wełna lub sztuczny jedwab. Mogą również być wytwarzane z dodatkiem tkanin syntetycznych, takich jak poliester lub akryl, dzięki czemu nie powstają na nich zagniecenia. Kluczową informacją, która jest obecna na etykietach narzut na łóżko, jest gramatura. W uproszczeniu można uznać, że określa ona  liczbę nici na cal kwadratowy tkaniny. Dawniej panowało przekonanie, że im więcej splotów, tym produkt jest wyższej jakości, jednak wraz z rozwojem technologii i powstaniem nowoczesnych tkanin, to stwierdzenie nie jest już prawdą.

Merceryzacja i kurczliwość

Inne kluczowe informacje, które można znaleźć na etykietach narzut na łóżko, obejmują merceryzację i stopień kurczliwości materiału. Merceryzacja to proces, który pomaga włóknom bawełnianym zachować swój kształt, a także może dodać blasku i wytrzymałości. Kurczliwość z kolei definiuje to, jak bardzo może zmniejszyć się narzuta, jeśli będzie prana w pralce.

Jak zmierzyć narzutę?

Często kupuje się narzuty w rozmiarach takich, jak materac. Nie jest to do końca poprawne, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę również nakładki oraz grubość kołder i pościeli, aby w pełni zakryć swoje łóżko. Należy więc zmierzyć szerokość i długość łóżka w górnej części materaca, a następnie odległość od krańca do podłogi. Wysokość jest dodawana do długości i szerokości w celu uzyskania dokładnych pomiarów. Określają one, który rozmiar narzuty na łóżko jest najbardziej optymalny. Warto wziąć pod uwagę kurczliwość, ponieważ materiał może się zmniejszyć nawet o 3-4%, co w przypadku dwumetrowej tkaniny jest już znacznie widoczną zmianą.

Z jakiego materiału powinny być wykonane narzuty na łóżko?

Nie ma jednego rodzaju narzut na łóżko, które sprawdziłyby się w każdym domu. Wszystko zależy od potrzeb i zastosowania. Jeśli narzuta ma pełnić także rolę koca, to warto zdecydować się na naturalne tkaniny, takie jak bawełna, gdyż są one przewiewne i miłe w dotyku, jednak mogą one wymagać częstego prasowania. Z kolei narzuty z materiałów syntetycznych świetnie radzą sobie z zabrudzeniami i dłużej wyglądają jak nowe, więc do zastosowania dekoracyjnego są idealne.

Zobacz także:
Jak urządzić sypialnie w stylu skandynawskim?
Jak urządzić przytulną sypialnię?
Jak urządzić pokój gościnny?
Jak udekorować stół wielkanocny?
Jak udekorować stół świąteczny?

pixel