Darmowa dostawa od 150,00 zł

Dlaczego pościel blaknie? Sprawdź jak temu zapobiec

2023-08-30
Dlaczego pościel blaknie? Sprawdź jak temu zapobiec

Dlaczego pościel blaknie?

Niewłaściwa pielęgnacja tkanin to najczęstszy powód utraty pierwotnego koloru i blasku pościeli. Podczas prania w wysokiej temperaturze włókna tkanin rozszerzają się, co prowadzi do łatwiejszego wypłukiwania barwników. Zaleca się pranie kolorowej pościeli w temperaturze nie przekraczającej 40°C, chyba że metka produktu wskazuje inaczej. Również detergenty o wysokiej zawartości chemikaliów mogą być zbyt agresywne dla delikatnych barwników w tkaninach, dlatego warto sięgnąć po łagodne środki piorące, przeznaczone do kolorowych tkanin. Uważajmy jednak, ponieważ nawet łagodny detergent, użyty w zbyt dużej ilości, może spowodować szkody. Jasne i ciemne kolory mogą farbować podczas prania, prowadząc do blaknięcia jednego i przebarwienia drugiego, dlatego segregowanie pod względem koloru to bardzo ważna rzecz.

Nasze mieszkania są często nasłonecznione, co jest doskonałe dla naszego samopoczucia, ale niekoniecznie dla pościeli. Promienie UV, które docierają do naszych sypialni przez okna, mają zdolność do niszczenia barwników w tkaninach i właśnie dlatego pościel, która jest często wystawiana na działanie słońca z czasem blaknie. To samo dotyczy suszenia pościeli na świeżym powietrzu, kiedy słońce świeci zbyt intensywnie.

Ten problem powodować może również tarcie, które powstaje w wyniku bezpośredniego kontaktu naszej skóry, ciała, a nawet włosów z powierzchnią pościeli. Kiedy się poruszamy, ściskamy kołdrę czy poduszkę, włókna tkaniny są poddawane ciągłemu naciskowi i ścieraniu. Regularne tarcie może powodować mikroskopijne uszkodzenia włókien, a w  efekcie, tkanina staje się bardziej porowata, co sprzyja szybszemu wypłukiwaniu barwników podczas prania. Ciągłe tarcie może zmienić strukturę tkaniny, sprawiając, że staje się ona bardziej matowa. Nawet jeśli barwniki pozostaną nienaruszone, pościel może wyglądać na bardziej wyblakłą z powodu tej zmiany.

Kolorowa pościel – co zrobić, by nie straciła swoich barw?

Właściwa temperatura prania

Odpowiednia temperatura prania to podstawa zachowania pięknego wyglądu pościeli. Każdy materiał wymaga innego traktowania, dlatego żeby mieć pewność, że ustawienia Twojej pralki są dobre, sprawdź najpierw zalecenia producenta na metce. Najbezpieczniejsze jest pranie w temperaturze nie przekraczającej 40°C, chociaż pościel bawełniana, ta z kory czy lnu może być prana w temperaturze do 60°C. Wybieraj również detergenty przeznaczone dla kolorów, które chronią barwniki przed wypłukiwaniem. Do prania pościeli bardzo dobrze sprawdzą się płyny do prania oraz kapsułki zamiast tradycyjnego proszku, który użyty w zbyt dużej ilości jest w stanie zniszczyć strukturę włókien, a w kontakcie z wrażliwą skórą może ją podrażnić. Odradzane są także wszelakie wybielacze i odplamiacze, które jako bardzo mocne detergenty zwyczajnie niszczą tkaninę i powodują właśnie blaknięcie kolorowej pościeli.

Wywracanie poszewki na lewą stronę i segregowanie kolorów

Przed włożeniem pościeli do pralki dobrym ruchem będzie wywrócenie jej na lewą stronę oraz zapięcie wszystkich zamków błyskawicznych lub guzików.  Ta  prosta czynność wymagająca jedynie chwili pomaga w utrzymaniu lepszej kondycji pościeli i wydłuża jej żywotność.

Poddawanie prania segregacji również jest pomocne, ponieważ zapobiegnie zafarbowaniu tkanin, dlatego najlepiej jest prać ciemne kolory z ciemnymi a jasne z jasnymi.

Obroty pralki powinny być niskie

Ustawienie na wysokie obroty jest zbyt inwazyjne dla pościeli, która w ten sposób niszczy się poprzez osłabienie włókien. Bezpieczne będzie stosowanie 700 obrotów na minutę.

Prawidłowe suszenie

Pościel nie lubi wysokich temperatur, dlatego dobrze jest unikać suszarki bębnowej, chyba że nastawimy ją na odpowiedni program. Nie powinien być to jednak najczęstszy sposób suszenia pościeli. O wiele lepsze jest jej równe rozwieszenie w taki sposób, by mogła swobodnie schnąć. Latem warto zrobić to na świeżym powietrzu, wybierając lekko zacienione miejsce, aby uniknąć bezpośredniej ekspozycji na słońce.

Zabezpieczenie koloru

Blaknięciu kolorów możesz zapobiec już przed pierwszym praniem przygotowując ją na to. Niezawodnym, domowym sposobem już od wielu lat jest dodanie do wody octu. Taka mieszanka sprawi, że pigment na tkaninie utrwali się, a pościel przez długi czas będzie cieszyć oczy pięknym i intensywnym kolorem.

Farbowanie pościeli

Sposobem na przywrócenie intensywności barw może być samodzielne farbowanie pościeli. Jest to jednak ograniczona metoda, która najlepiej zadziała w przypadku jednokolorowych tkanin, zwłaszcza bawełnianych. Wielokolorowe i wzorzyste pościele są problematyczne ze względu na trudność z dobraniem do nich odpowiedniego barwnika, dlatego farbowanie może im po postu zaszkodzić. Jednolite odcienie natomiast łatwo poddają się takiemu zabiegowi. Aby zafarbować pościel wystarczy uprzednio ją namoczyć, by później zanurzyć ją w wybranym barwniku. Bardzo ważne jest, żeby cały czas mieszać pościel z barwnikiem rozprowadzając go równo po całym materiale.

Najtrwalsze materiały na zestawy pościelowe

Dla osób poszukujących kompletu pościeli, który będzie trwały, komfortowy i cenowo adekwatny do swojej jakości, pościel bawełniana będzie idealnym wyborem. Bawełna jest odporna na uszkodzenia, dobrze znosi częste pranie w wysokich temperaturach i staje się miększa po prasowaniu żelazkiem lub parownicą. Śpiąc pod bawełnianą pościelą, ciało mniej się poci w porównaniu z tkaninami syntetycznymi. Jest to także świetny wybór dla alergików, dzięki możliwości prania w wysokich temperaturach. Jej dużą zaletą jest także występowanie w wielu wzorach i kolorach.

Bawełna perkalowa charakteryzuje się dużą gęstością splotu, co przekłada się na jej wytrzymałość i odporność na zużycie. Mimo wielokrotnego prania, pościel z bawełny perkalowej zachowuje swój kształt i nie spiera się, co czyni ją idealnym wyborem dla tych, którzy szukają długotrwałej i jakościowej pościeli.

Len to kolejny bardzo trwały materiał na pościel. Posiada naturalne właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Pościel lniana jest niezwykle wytrzymała, oddychająca i staje się bardziej miękka z każdym praniem. W przeciwieństwie do wielu innych materiałów, len z czasem nabiera głębszego koloru i specyficznego, miękkiego ukojenia. Podobnie jak bawełna perkalowa, len doskonale sprawdza się w roli materiału na trwałą i wysokiej jakości pościel.

Bambus to jeszcze jeden materiał, który zdobywa popularność jako surowiec na pościel. Tkanina bambusowa jest niezwykle miękka, trwała i odporna na spieranie. Ma naturalne właściwości antybakteryjne i hipoalergiczne, co czyni ją idealnym wyborem dla osób z wrażliwą skórą czy alergików. Pościel z bambusa charakteryzuje się także wysoką przewiewnością, co jest szczególnie korzystne w ciepłe dni, pomagając zachować uczucie świeżości.

pixel