Darmowa dostawa od 150,00 zł

Co oznacza gramatura prześcieradła?

2018-08-28
Co oznacza gramatura prześcieradła?

Co oznacza gramatura prześcieradła? Kupując nowe prześcieradło można natknąć się na wiele dość tajemniczo brzmiących słów, a jednym z nich jest „gramatura”. Choć każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ma ona związek z wagą tkaniny, to jednak w jaki sposób przekłada się na użytkowanie i wytrzymałość materiału? Czy zawsze prześcieradło o wyższej gramaturze będzie lepsze od tego z mniejszą wartością?



Czy istnieje „idealna gramatura”?


Gramatura prześcieradła (wyrażana w g/m²) określa tylko to, jak ciężki jest materiał na jednym metrze kwadratowym tkaniny. Wpływ na to ma nie tylko jakość i grubość użytego włókna, ale również natężenie nici i ciasność splotu. Tak więc im prześcieradło ma większą gramaturę, tym będzie trwalsze, gładsze w dotyku, ale również bardziej podatne na zagniecenia, odkształcenia oraz trudniejsze do przechowywania. Tak więc jaka jest idealna gramatura? Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest proste, ponieważ wszystko będzie zależeć od Twoich potrzeb. Ciężar tkaniny w prawie wszystkich przypadkach jest definicją grubości samego prześcieradła. Jeśli chcesz więc posiadać ciężkie, zimowe prześcieradło lub całą pościel, to możesz zdecydować się nawet na materiały powyżej 250 g/m². Z kolei jeśli szukasz letniego, przewiewnego i łatwego w przechowaniu materiału, to już 125 g/m² będzie dla Ciebie wystarczające.



Czy gramatura prześcieradła ma wpływ na jego wytrzymałość?


Częste pranie i prasowanie może powodować mikrouszkodzenia tkanin, które w konsekwencji skutkują przetarciami lub pęknięciami materiału. Prześcieradła o wyższej gramaturze będą wolniej doznawać uszczerbków, a co za tym idzie – powinny cechować się lepszą wytrzymałością. Nie jest to jednak ścisłą regułą, ponieważ wiele w tej kwestii zależy od jakości wykonania i dokładności podczas procesu produkcji.


Czy wyższa waga materiału wpływa na cenę prześcieradła?


Im większa gramatura prześcieradła, tym więcej surowców jest wykorzystywanych do tkania materiału w stanie gotowym do cięcia i szycia. Oznacza to więc, że proporcjonalnie do gramatury rośnie również cena użytego produktu. Łącząc jednak powyższe fakty, warto zdawać sobie sprawę z tego, że prześcieradło o wyższej gramaturze przetrwa dłużej, dzięki czemu jest opłacalną inwestycją. Gdy będzie odpowiednio prane, prasowane i przechowywane, może w niezmienionym stanie służyć przez wiele lat.


Przegląd najpopularniejszych gramatur


Dla porównania różnych gramatur przygotowaliśmy spis tych najbardziej popularnych:

  • 90 g/m² - to lekka i przezroczysta tkanina idealna do firanek,
  • 130 g/m² - to cienka i lekka tkanina, która może prześwitywać wystawiona pod słońce,
  • 170 g/m² - to tkanina, z której tworzy się lekkie ubrania, obrusy, pościel,
  • 250 g/m² - to gruba tkanina często stosowana w produkcji zimowej odzieży lub luksusowych prześcieradeł,
  • 350 g/m² i więcej - to ciężkie tkaniny używane do wyposażenia i wystroju wnętrz.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
pixel