Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jak czyścić narzuty futrzane?

2022-12-01
Jak czyścić narzuty futrzane?

Narzuty są bardzo popularnym dodatkiem w naszych mieszkaniach. Stanowią doskonały element dekoracyjny zarówno w salonie, jak i sypialni, ponieważ podkreślają charakter pomieszczenia i wprowadzają do niego estetykę. Warto zwrócić uwagę także na praktyczną rolę narzuty. Chroni ona tapicerkę mebli oraz pościel przed osiadaniem kurzu czy innymi zabrudzeniami. Nic więc dziwnego, że chętnie podejmujemy decyzję o zakupie nowej narzuty do swojego domu. Problem może pojawić się, gdy dekoracyjną narzutę trzeba będzie wyprać. Dotyczy to szczególnie tych materiałów, które mogą uszkodzić się w pralce automatycznej. Jak zatem powinno przebiegać czyszczenie narzuty? Czy naprawdę jest się czym martwić? Sprawdź kilka praktycznych wskazówek.

Narzuta jako praktyczny i elegancki dodatek w Twoim domu

O tym, jaki rodzaj narzuty trafi do Twojego domu, decydujesz wyłącznie Ty. Tkanina ma Ci się podobać i pasować do aranżacji całego wnętrza. Możesz postawić na dodatek, który wpasuje się doskonale w kolorystykę panującą w pomieszczeniu lub przeciwnie – kontrastowy, zdecydowany kolor, który będzie przyciągał wzrok. Decydując się na zakup narzuty, pamiętaj, że materiał ma pełnić także rolę ochronną dla mebli. Z tego względu warto wybrać taki model, który nie będzie sprawiał Ci trudności w czasie czyszczenia. Wykonane są z różnych materiałów, np.:

  • welwetu,
  • mikrofibry,
  • poliestru,
  • weluru,
  • flaneli.

Każdy z nich ma inną strukturę i odporność w kontakcie z zabrudzeniami, ale i wymaga indywidualnego podejścia podczas oczyszczania. Szczególną ostrożność należy zachować, kiedy mamy do czynienia z naturalnymi tkaninami, ponieważ każdy ich kontakt z wodą może skończyć się zniszczeniem struktury. Na uwagę zasługują narzuty futrzane – w tej kategorii spotyka się zarówno materiały wykonane z syntetycznego, jak i naturalnego materiału. Co warto wiedzieć na temat dbania o te tkaniny?

Jak czyścić narzuty futrzane?

Choć wydawać by się mogło, że czyszczenie narzuty futrzanej to bardzo skomplikowany proces – to nie do końca jest to prawdą. W przypadku narzuty futrzanej, wykonanej z syntetycznych materiałów, producent często zezwala na pranie produktu w pralce automatycznej. Najłatwiej dbać o narzuty z krótkim włosiem, ponieważ traktuje się je bardzo podobnie do innych rodzajów tkanin. Modele z dłuższym futrem będą wymagać przeczesania szczotką i usunięcia z nich większych zanieczyszczeń. Jednak i w tym przypadku, gdy mówimy o syntetycznym materiale, zazwyczaj nie ma ograniczeń co do prania ich w pralce (choć niektórzy zalecają wyłącznie pranie ręcznie). Warto jednak pamiętać o maksymalnej temperaturze, którą zaleca producent. Pranie narzuty najczęściej odbywa się w 30 stopniach Celsjusza. W zależności od tkaniny niektórzy pozwalają na suszenie w suszarce bębnowej, a inni zdecydowanie to odradzają, w trosce o zachowanie walorów wizualnych materiału. Najczęściej zalecenia mówią o naturalnym suszeniu futrzanej narzuty na świeżym powietrzu, co pozwoli zachować jej miękkość i puszystość na dłuższy czas.

Jak czyścić narzuty futrzane? Najlepiej robić to regularnie, a wszelkie plamy usuwać jak najszybciej. Wtedy unikniemy problemu z trwałymi zabrudzeniami, które sprawią, że produkt nie będzie prezentował się estetycznie. To ważne, ponieważ wielu producentów umieszcza na tkaninach informację, że nie należy czyścić ich chemicznie. Do prania narzuty w domowych warunkach najlepiej wybrać delikatny detergent w formie płynu lub kapsułek, aby nie naruszyć struktury futerka. Ten rodzaj narzuty nie nadaje się także do prasowania, jednak nie stanowi to problemu, ponieważ odpowiednio wyprana i wysuszona narzuta futrzana będzie prezentować się elegancko, bez żadnych zagnieceń.

Naturalna narzuta futrzana – jak usunąć z niej zabrudzenia?

Inne zasady obowiązują podczas prania materiałów naturalnych. Okazuje się, że nie nadają się one do prania! Zatem jak czyścić narzuty futrzane z tkanin pochodzenia naturalnego (np. owcze)? To temat, który regularnie pojawia się wśród nowych użytkowników tego rodzaju okryć. Nie ulega wątpliwości, że prezentują się one pięknie, jednak musisz wiedzieć, że pranie w pralce automatycznej jest niemożliwe. Naturalny materiał może ulec nieodwracalnym odkształceniom. Co więc zrobić? Przecież rolą narzuty jest zbieranie kurzu i zanieczyszczeń! Otóż trzeba regularnie te zabrudzenia usuwać, nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim w celu zachowania własnego bezpieczeństwa. Futrzane narzuty, jeśli nie będą regularnie oczyszczane, mogą stać się siedliskiem roztoczy. Dlatego jedną z możliwości jest oddanie materiału w ręce profesjonalisty, który z zastosowaniem środków dedykowanych do naturalnego materiału, usunie z niego wszelkie zanieczyszczenia. Naturalne futerko można wyczyścić także domowymi sposobami. Najpopularniejsze jest zastosowanie mąki ziemniaczanej! Wystarczy rozsypać ją na całej powierzchni, delikatnie wetrzeć w strukturę materiału, a następnie dokładnie wytrzepać ze wszystkich pozostałości. Później warto rozczesać dokładnie włosie za pomocą szczotki, aby przywrócić mu puszystość i elegancki wygląd. Niektórzy producenci zezwalają na pranie materiałów wełnianych w pralce, jednak koniecznie musi się to odbyć w programie dedykowanym do wełny. Inni zdecydowanie odradzają takiej praktyki, gdyż kontakt wody i detergentu ze skórą może doprowadzić do jej nieodwracalnych uszkodzeń. Suszenie powinno odbywać się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Materiał naturalny musi unikać źródeł ciepła (np. kaloryferów) – nie należy przyspieszać procesu suszenia, aby nie zniszczyć struktury, ani koloru tkaniny.

Wiesz już, jak czyścić narzuty futrzane wykonane z syntetycznej tkaniny, a jak dbać o te z naturalnego materiału. Pamiętaj, że są to ogólne zasady, które mają zastosowanie w zdecydowanej większości przypadki. Jednak większość nie oznacza wszystkich! Niech główną zasadą, jaką zapamiętasz, będzie dokładne zapoznanie się z metką, na której znajdziesz informacje dotyczące dbania o narzutę futrzaną. Upewnij się, że dozwolone jest pranie narzuty, sprawdź, w jaki sposób ją suszyć i czego absolutnie nie wolno robić z materiałem. Dzięki temu piękna narzuta zachowa swoją miękkość, puszystość i będzie cieszyć swoim nienagannym wyglądem każdego dnia.

pixel