Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jak wybrać poduszkę, by spać wygodnie i zdrowo?

2023-07-17
Jak wybrać poduszkę, by spać wygodnie i zdrowo?

Jak poduszka wpływa na nasz sen?

Położenie ciała podczas snu jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość i efektywność odpoczynku. Zła pozycja może prowadzić do licznych dolegliwości, takich jak bezsenność, chrapanie czy częste budzenie się w nocy. Poduszka, a w szczególności jej grubość, ma istotny wpływ na ułożenie ciała podczas snu. Zbyt wysoka może powodować przeciążenie szyi i kręgosłupa, co może prowadzić do bólu i dyskomfortu. Z drugiej strony, zbyt niska poduszka może prowadzić do nienaturalnego ułożenia ciała podczas snu, co również może powodować dolegliwości bólowe i wpływać negatywnie na jakość snu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie poduszki do spania?

Wypełnienie poduszki

Jedną z najlepszych opcji jest wypełnienie naturalne z puchu lub pierza, ponieważ charakteryzuje się miękkością oraz sprężystością, dzięki czemu poduszka łatwo się układa. Puch jest lekki, puszysty, a także dobrze odprowadza wilgoć, co jest bardzo przydatne w przypadku pocenia się. Poduszki puchowe to zatem bardzo dobry i trwały wybór, dostępne są również w wersji mieszanej z pierzem. Świetnie sprawdzają się przy każdej pozycji w jakiej śpimy – na plecach, boku oraz na brzuchu. Ich minusem jest możliwość wystąpienia reakcji alergicznej u osób uczulonych na puch lub pierze.

W takim wypadku warto zdecydować się na poduszki z wsadem syntetycznym, które są bezpieczne dla alergików, a do tego łatwo poddają się konserwacji. Wersje wypełnione włóknem poliestrowym pokrytym silikonem będą trwałe i posłużą przez dłuższy czas niż ich tańsze odpowiedniki. Dobrą opcją będą także poduszki antyalergiczne zawierające w sobie dodatek bambusa. Materiał ten jest doskonałą tarczą na bakterie, zatrzymuje je praktycznie w 100% i nie doprowadza do ich rozwoju. Poduszki hipoalergiczne w wersji bambusowej są niezwykle miękkie i delikatne, co jest zapewnieniem wygody podczas snu. Lateks, w szczególności, posiada cechy antyalergiczne, a także nie absorbuje kurzu i innych zanieczyszczeń. Jego duża elastyczność sprawia, że poduszki lateksowe doskonale dopasowują się do kształtu ciała, stąd stosuje się go zarówno w produktach standardowych, jak i ergonomicznych. Poduszki z wypełnieniem z pianki termoelastycznej wyróżniają się dużą miękkością i sprężystością, i pod wpływem ciepłoty ciała idealnie formują się do kształtu głowy, oferując doskonałe wsparcie dla szyi i kręgosłupa. Wypełnienie piankowe, podobnie jak lateksowe, jest również stosowane w poduszkach ergonomicznych. Zarówno wkłady lateksowe, jak i piankowe, ze względu na ich gęste wypełnienie i solidne wsparcie kręgosłupa, będą dobrym wyborem dla osób, które lubią spać na boku.

Rozmiar poduszki i jej twardość

Wielkość poduszki powinna być dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Zwyczajowe rozmiary to 40x40, 60x70 lub 70x80 cm. Wśród tych opcji optymalnym wyborem będzie taka, która nie obejmuje ramion, ponieważ nadwyręża to kręgosłup, a zatem poduszka średniej wielkości dobrze się tu sprawdzi. Poduszki dla osób śpiących na plecach powinny być średniej wysokości i twardości, co pozwoli uniknąć zbytniego odgięcia głowy do przodu lub do tyłu. Miłośnicy spania na brzuchu powinni postawić na miękką i płaską poduszkę, która zminimalizuje nacisk na szyję, natomiast tym, którym najbardziej odpowiada odpoczynek na boku przyda się wersja wyższa, dzięki której kręgosłup utrzyma się w pozycji prostej. Jeśli lubujemy się w spaniu w różnych pozycjach dobrym wyborem będzie poduszka ergonomiczna odznaczająca się elastycznością i większą twardością.

Jaka poduszka pomoże zmniejszyć bóle w kręgosłupie?

Odpowiedzią na problemy z kręgosłupem, przez które często po wstaniu odczuwamy bóle szyi pleców, są poduszki ortopedyczne, które są odpowiednio wyprofilowane by wspierać narażone na dyskomfort części ciała. W ten sposób kręgosłup utrzymuje swój naturalny kształt, a dzięki elastyczności poduszka bardzo dobrze dopasowuje się do ciała czym pomaga zminimalizować boleści. Odpowiednio dobrana poduszka ortopedyczna może pomóc również w utrzymaniu drożnych dróg oddechowych podczas snu, co może przyczynić się do redukcji chrapania, które spowodowane jest niewłaściwym ułożeniem głowy na poduszce.

Poduszki do zadań specjalnych i co je wyróżnia

Poduszki specjalistyczne są zaprojektowane do zaspokojenia konkretnych potrzeb użytkowników i mogą służyć różnym celom, takim jak poprawa komfortu snu, wsparcie dla konkretnych części ciała, jak szyja czy kręgosłup lub jako pomoc w leczeniu pewnych dolegliwości, takich jak bezsenność, ból kręgosłupa czy chrapanie. Mają różne kształty i wykonane są z różnych materiałów, takich jak lateks, pianka z pamięcią czy żel, które zapewniają różne poziomy wsparcia i komfortu,   a także mają różne kształty. Po poduszki w formie litery „C”, „U” lub „L” bardzo często sięgają kobiety w ciąży. Dopasowane do kształtu ciała zapewniają wsparcie dla brzucha, pleców, bioder oraz nóg. Takie poduszki ciążowe są niezwykle pomocne podczas snu, kiedy wspomagają ułożenie dziecka w brzuchu matki, ale również mogą być wykorzystane do siedzenia czy karmienia po porodzie.

pixel