Darmowa dostawa od 150,00 zł

Zadbaj o komfort i higienę snu – praktyczne porady

2020-08-03
Zadbaj o komfort i higienę snu – praktyczne porady

Na komfort oraz higienę snu wpływa wiele czynników – między innymi wybór materaca, kołdry i pościeli, temperatura w sypialni, odpowiednie zaciemnienie i wiele innych. Podpowiadamy, jak o to zadbać i zapewnić sobie przyjemny sen i relaks w nocy.Higiena snu

 

Nie zawsze mamy czas na przygotowanie się do snu, nie każdy zdaje sobie sprawę, że jest to ważne. Zwróć uwagę na własną higienę – jak wybór piżamy z naturalnego materiału – ale także na panujące w sypialni warunki. Mają one duże znaczenie – np. zaduch może nie pozwolić nam usnąć. Jak zapewnić sobie odpowiednią regenerację podczas spania, aby dobrze zacząć kolejny dzień?

 

Higiena snu to szereg zasad prawidłowego i zdrowego snu, który zapewni regenerację organizmu. Wysypianie się ma duże znaczenie dla organizmu, gdyż pozwala odpocząć i zapewnia siły na kolejny dzień – wpływa też na naszą efektywność w pracy.

 

Co składa się na prawidłową higienę snu?

 

Poniżej podpowiadamy, jak można zadbać o prawidłową higienę snu – warto zastosować te zasady w swoim życiu.

 

Materac i komplet pościeli. Przede wszystkim należy wybrać wygodne łóżko, odpowiedni materac, kołdrę oraz komplet pościeli. Wszystkie te elementy są kluczowe, a ich dobór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Pościel powinna być wykonana z przyjemnego, naturalnego i przewiewnego materiału – jak np. bawełna lub satyna bawełniana.

 

Porządek w sypialni. Zadbaj także o porządek i czystość – sprzątaj regularnie, a także często zmieniaj pościel, aby zapobiec powstawaniu roztoczy czy nadmiernemu poceniu się podczas snu.

 

Zrelaksuj się. Przed snem warto też zadbać o relaks – na przykład wziąć relaksującą kąpiel, która pomoże zapomnieć o obowiązkach. Każdy może mieć inne wyciszające rytuały – ważne, aby działały.

 

Aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia wpływają korzystnie nie tylko na samopoczucie i sylwetkę, ale także na sen. Warto wybrać się na spacer, pobiegać albo popływać – najlepiej około 17-18, gdyż intensywny wieczorny trening może utrudniać zasypianie.

 

Łóżko – tylko do spania! Nie traktuj łóżka jako domowego biura – nie jedz w nim śniadania ani kolacji, nie oglądaj ulubionego serialu.

 

Wczesna kolacja. Obfity posiłek nie pozwoli zasnąć, gdyż organizm potrzebuje czasu i energii, aby go strawić.

 

Przewietrz sypialnię. Zadbaj też o samo pomieszczenie – warto je przewietrzyć, a także ochronić przed wpadaniem promieni słonecznych, co na pewno zaburzy rytm snu. Odpowiednia temperatura do spania wynosi około 17-22 stopnie.

Zobacz także:
Praktyczny i stylowy koc na zimę
Wybieramy obrus na Święta Bożego Narodzenia
Uniwersalne komplety pościeli na lato i jesień
Urządzamy elegancką sypialnię w stylu glamour – porady
Trendy wnętrzarskie – TOP 4

pixel