Darmowa dostawa od 150,00 zł

Narzuty na łóżko – jak o nie dbać?

2019-08-26
Narzuty na łóżko – jak o nie dbać?

Narzuta na łóżko to ważny element ozdobny w każdej sypialni. Jest praktyczna, ale także niezwykle estetyczna, sprawia, że wnętrze staje się przytulne i ciepłe. Warunkiem jest jednak zachowanie jej w czystości. Warto dobrać ją starannie, a potem dbać o nią regularnie.Narzuty do sypialni – praktyczne i eleganckie

 

Narzuty na łóżko powstały dawno temu, wraz z nadejściem mody na patchworki. Dawniej szyto je ze skrawków przeróżnych materiałów, uzyskując oryginalne i kolorowe kapy. Dzisiaj są produkowane z różnych eleganckich tkanin i pełnią funkcję ważnej ozdoby w sypialni. Narzuty doskonale chronią łóżko oraz pościel przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami, ale same także wymagają starannej i regularnej pielęgnacji. Jak o nie dbać?

 

Pielęgnacja narzuty na łóżko a rodzaj materiału

 

Narzuty muszą być dopasowane do wymiarów materaca i łóżka – powinny zakrywać pościel. Elegancki efekt zapewni model lekko zwisający z mebla. Na przykład narzuta na łóżko 160×200 cm powinna mieć kilka cm więcej z każdej strony.

Przykrycia te mogą być wykonane z różnych materiałów, a wybór tkaniny ma duży wpływ na ich pielęgnację – pranie oraz prasowanie. Wybór modeli jest bardzo szeroki, ale najpopularniejsze są narzuty bawełniane, satynowepikowane i lniane.

 

Pranie narzuty na łóżko

 

Większość narzut można wyprać w pralce, ale nie należy przepełniać bębna. Kluczowe znaczenie ma też wybór trybu – dla wyrobów satynowych i pikowanych optymalny będzie delikatny program z niewielką liczbą obrotów na minutę, w temperaturze około 45 stopni. Z kolei modele bawełniane można prać w wyższej.

Szczegółowe informacje dotyczące pielęgnacji, np. odpowiedniej temperaturze, znajdziesz też na metce narzuty. Od razu po zakończeniu prania narzutę trzeba od razu wyjąć z bębna, wytrzepać i rozwiesić, najlepiej na świeżym powietrzu.

 

Jak wyprasować kapę?

 

Najlepszym rozwiązaniem będzie prasowanie parowe, odpowiednie nawet w przypadku wymagających tkanin. Nowoczesne żelazka wyposażone są w funkcję automatycznego dobrania temperatury prasowania do materiału. Na komfort prasowania wpływa też rozmiar modelu – np. narzuta na łóżko 160x200 cm jest mniej wymagająca niż 220x240 cm – dlatego wymaga wprawy.

Warto też pamiętać, że narzutę bawełnianą należy prasować w temperaturze 150 stopni, a prasowanie lnianej dobrze jest rozpocząć, gdy jest jeszcze wilgotna. Najpraktyczniejsze pod tym względem są satynowe narzuty do sypialni, gdyż prasowanie może w ogóle nie być konieczne – pod warunkiem, że dobrze dobrano program prania. Lepiej jednak mimo wszystko przeprasować każdą z nich, gdyż w ten sposób usuwane są także drobnoustroje.

Zobacz także:
Narzuta na łóżko – TOP 3 modne modele
Narzuta dziecięca i inne dodatki do pokoju malucha
Najpopularniejsze prześcieradła – materiały rodzaje i wymiary
Najmodniejsze kolory w sypialni
Na co zwracać uwagę przy wyborze materaca?

pixel