Darmowa dostawa od 99,00 zł

Jak dbać o poszewki – porady pielęgnacyjne

2020-12-08
Jak dbać o poszewki – porady pielęgnacyjne

Wiesz, że prawie 1/3 życia spędzamy na śnie? Zadbaj, aby spędzić ten czas w komfortowych warunkach. Nie oznacza to jedynie wygodnego łóżka i materaca, ale też świeżą i przytulną pościel. Jak o nią zadbać?

Zmiana pościeli

Pościel powinno się zmieniać co najmniej co około dwa tygodnie, gdyż jest siedliskiem roztoczy. Poza tym pozostaje w niej martwy naskórek oraz pot. Kluczowe jest też odpowiednie zadbanie o komplet pościeli – bawełnianej, z satyny bawełnianej, kory czy innej. Powinna być regularnie prana i prasowana, odświeżana i wietrzona.

Jak odświeżyć poszewki?

Prania wymagają nie tylko kołdry i poduszki, ale też powłoczki zewnętrzne.

Pościel z satyny bawełnianej

Poszewki wykonane z satyny bawełnianej cieszą się ogromną popularnością, gdyż są eleganckie i wyjątkowo miłe w dotyku. Wyróżnia je stylowy połysk i świetna jakość – taka pościel posłuży długo. Jakich zasad użytkowania i pielęgnowania należy przestrzegać? Należy ją przewrócić na lewą stronę i prać w temperaturze około 40-60 stopni. Można użyć różnych detergentów, ale lepiej unikać wybielaczy i suszenia na mocnym słońcu.

Pielęgnacja pościeli z wełny merynosa

Poszewki z wełny merynosa na co dzień trzeba przewietrzyć na świeżym powietrzu, a kilka razy w roku uprać – najpierw namoczyć i wypłukać w letniej wodzie z dodatkiem lanoliny, delikatnie je ugniatać, a później pozwolić im spokojnie wyschnąć. Trzeba też pamiętać, że nie należy wyżymać i wykręcać wełny.

Pościel z mikrofibry

Mikrofibra jest wykonana ze specjalnych mikrowłókien i słynie z ponadprzeciętnej wytrzymałości. Jest polecana na przykład w hotelach, czyli tam, gdzie pościel jest często zmieniana i prana. Optymalne warunki to temperatura około 40-50 stopni, delikatne środki piorące, niestosowanie środków zmiękczających.

Prasowanie pościeli

Pranie pozwala pozbyć się większości roztoczy z pościeli, ale warto ją też wyprasować, aby mieć pewność, że zlikwidowaliśmy wszystkie. Poza tym kołdra i poduszki w wyprasowanych poszewkach wyglądają w sypialni bardzo elegancko. W wypranej, wyprasowanej i świeżej pościeli sen jest znacznie bardziej komfortowy.

Warto spojrzeć na metkę, gdzie są podane informacje na temat danego materiału. Na przykład temperatura optymalna dla bawełny to 150-180 stopni. Nie wszystkie pościele wymagają prasowania – np. komplet z kory lub flaneli. Jeśli nie masz cierpliwości i czasu, możesz zdecydować się na takie poszewki i prześcieradła. Po praniu trzeba je tylko „strzepać” i dobrze rozwiesić do wysuszenia.

Zobacz także:
Jak dbać o pościel z satyny bawełnianej?
Jak często zmieniać pościel?
Idealna pościel młodzieżowa na upały - co wybrać?
Idealna kołdra i pościel – co wybrać na lato?
Historia Pościeli - długa droga do komfortu

pixel