Darmowa dostawa od 150,00 zł

Najpopularniejsze rozmiary pościeli

2019-08-05
Najpopularniejsze rozmiary pościeli

Wiesz już, jaki materiał będzie dla Ciebie optymalny, a nawet wybrałaś już model? Pozostaje jeszcze określić rozmiar pościeli, co nie jest jednak prostym zadaniem. Warto znać najpopularniejsze wymiary pościeli dla dorosłych i dla dzieci. Poniżej kilka praktycznych wskazówek.Wybór właściwego rozmiaru pościeli wcale nie jest banalnym zadaniem. Dostępne są różne modele, odpowiednie na łóżka jedno-, dwuosobowe, dziecięce itd. Podpowiadamy, jak określić właściwy rozmiar i zapewnić wysoką jakość snu.


Czym się kierować, wybierając pościel dla dzieci?


Wymiary pościeli, szerokość i długość, są podawane w centymetrach. Wybierając rozmiar konkretnego kompletu, należy wybrać taki sam jak kołdry. Warto też dokładnie zmierzyć materac, gdyż długość pościeli powinna być taka sama jak materaca – z kolei szerokość może być identyczna lub nieznacznie większa.


Standardowe, czyli najpopularniejsze wymiary


Pościel jednoosobowa. Standardowy wymiar pościeli w Polsce to 160x200 cm – zwykle dotyczą pościeli jednoosobowej. Świetnie sprawdzą się dla singli, młodzieży lub pary śpiącej na jednym łóżku, ale korzystając z oddzielnych kołder.


Pościel dwuosobowa. Najpopularniejszy wymiar pościeli dwuosobowej to 200x220 cm z poduszką 70x80 cm. Pary chętnie wybierają szeroką pościel, by nie zabierać sobie wzajemnie kołdry. Warto poświęcić chwilę na wybór najlepszego kompletu – pościel powinna zakrywać ciało od dołu i po bokach w całości.


Pościel uniwersalna. Najbardziej uniwersalnym wyborem będzie komplet 160x200 cm. To jeden ze standardowych rozmiarów pościeli i może służyć jako pościel pojedyncza lub podwójna, a także jako pościel dla gości, np. na sofę.

Warto jednak zwrócić uwagę, że popularne stają się też rozmiary sprzedawane w sklepach zagranicznych, np. 140x200 cm, 150x200 cm i 200x200 cm, a poszewki na poduszki 50x60 cm.


Pościel dla dzieci i młodzieży. Najmniejsze poszewki – dla niemowląt – występują w rozmiarach 60x120 cm (60x100 cm), 100x135 (100x140 cm) oraz z poduszką płaską 40x60 cm. Dwu-, trzy- i czterolatki będą wygodnie spać w pościeli o wymiarach 100x135 cm.

Dla dziecka warto wybrać pościel w rozmiarze 140x200 cm lub nawet 160x200 cm. Przede wszystkim jednak weź pod uwagę budowę dziecka i jego wysokość. Młodzież mająca więcej niż 160 cm wzrostu potrzebuje pościeli o długości nawet 200 cm. Warto jednak rozważyć też zakup większego łóżka i kompletu pościeli dla dziecka, gdyż będą przydatne przez kilka lat.

Wybór wzoru i kolorystyki pościeli zależy od indywidualnych preferencji, ale rozmiar kompletu to kwestia praktyczna. Niewłaściwie dobrana pościel obniża komfort snu i wypoczynku – mała nie zakryje ciała w całości, a za duża zwija się i nie pozwala na spokojną regenerację.

pixel