Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak szybko zasnąć?

2022-10-05
Jak szybko zasnąć?

Problem z zasypianiem dotyczy także i Ciebie? Potrafisz godzinami patrzeć w sufit, przewracać się z boku na bok, czekając na upragniony sen? Nie jesteś jedyny, coraz więcej osób boryka się z tym problemem. Niestety odpowiedź na to, jak szybko zasnąć, gdy się nie chce, jest zwykle trudna. Istnieją jednak skuteczne sposoby na zasypianie. Wystarczy stworzyć sobie odpowiednie warunki, a także zadbać o właściwą higienę snu. Podpowiadamy, jak to zrobić! Zapraszamy lektury. 

Problemy z zasypianiem — dlaczego źle sypiasz?

Powodów, które sprawiają, że źle sypiasz, może być naprawdę wiele. Jednym z bardziej prozaicznych jest po prostu nieodpowiednio posłane łóżko, złej jakości pościel, zbyt gruba lub cienka, niedopasowana do pory roku. Jeśli problem z zasypianiem dotyka Cię rzadko, mogą wówczas pomóc Ci zaproponowane przez nas sposoby, lecz gdy stale powraca, lepiej udać się do lekarza. Wówczas konieczne może być postawienie diagnozy. 

Sporadyczne trudności, w których zastanawiasz się, jak szybko zasnąć, mogą mieć swoją przyczynę m.in. w dużym stresie, niepokoju, zbyt ciepłym pomieszczeniu itd. Twoje trudności z zasypianiem mogą także wynikać z tego, że jesteś nocnym markiem, inaczej mówiąc, zmagasz się z zespołem opóźnionej fazy snu. Nie musi to być dla Ciebie problemem, gdy możesz po prostu spać dłużej, jednak gdy regularne wstawanie jest czymś, na czym Ci zależy, lepiej poszukać pomocy. Często powodem takiego stanu jest nieodpowiedni tryb życia. Jak zasypiać, gdy zawsze ponownie budzisz się w środku nocy? Najlepiej zadbać o aktywność fizyczną. 

Problemy z zasypianiem — przyczyny

Stres to jeden z częstszych powodów wywołujących problemy z zasypianiem. Przyczyny to także stany lękowe, nerwica, a nawet depresja. Jak zatem widzisz, zaburzenia snu mogą mieć naprawdę poważne podłoże. Nie zawsze jednak należy zakładać najgorsze, a często zdarza się, że powodem stresu jest zła wiadomość lub trudna sytuacja w pracy czy ważniejsze wystąpienie. W takich chwilach polecana jest medytacja na sen. Jogini opracowali także metodę 4-7-8, która mówi o tym, jak zasnąć szybko. Wystarczy usiąść i wziąć głęboki wdech, trwający 4 sekundy. Następnie należy wstrzymać oddech na 7 sekund i zachować wygodną pozycję. Kolejnym krokiem jest wykonanie głębokiego wdechu, trwającego 8 sekund. Po tym powinieneś poczuć senność. Regularnie stosowana metoda może być naprawdę pomocna w przypadku wzmożonego stresu. Pamiętaj jednak, że doskonale rozładuje go także aktywność fizyczna oraz chwila relaksu. 

Jak szybko zasnąć, gdy się nie chce? Proste sposoby

Sposoby na zasypianie to coś, czego na pewno nie brakuje. Warto zacząć od prostych domowych porad, które mogą okazać się naprawdę bardzo skuteczne. Podstawowym rozwiązaniem jest przede wszystkim odstresowanie się. Świetnym wyjściem jest wzięcie ciepłej, długiej kąpieli. Do wody możesz dodać olejek lawendowy lub inny, który najlepiej Cię relaksuje. Kobiety szczególnie uwielbiają zapalić świeczki. Pozytywny nastrój w łazience sprzyja relaksowi i wpływa na samopoczucie. Na problemy z zasypianiem równie dobrze działają napary, np. melisa czy serdecznik. W tym przypadku zachowaj jednak ostrożność, by nie doprowadzić do pogłębienia się dolegliwości. 

Często niedoceniany sposób na zasypianie to wymiana pościeli, właściwe ścielenie łóżka. Wybór odpowiedniej poszewki na poduszki z delikatnych i miękkich materiałów ukoi Twoje nerwy i sprawi, że szybciej oddasz się w objęcia Morfeusza. Sama pościel ma ogromne znaczenie dla komfortu termicznego. Powinna dobrze odprowadzać pot oraz być naprawdę miła w dotyku, otulająca. Pomaga tworzyć poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu szybciej zapomnisz o stresie i zaśniesz.  

Sposoby na zasypianie w stresujący dzień

Jak szybko zasnąć, gdy się nie chce, to jedno z pytań, które często zadają sobie osoby z tym problemem. Jednak zaraz po nim równie częstym są sposoby na zasypianie w trudny, stresujący dzień. Zdarza się bowiem, że w życiu nie dzieje się tak, jak sobie tego życzysz. Wtedy zaśnięcie może być prawdziwą udręką, a to przecież ono pomaga zapomnieć. W takich chwilach najlepiej zadbać o odpowiednie warunki do snu oraz wprowadzić medytację. Pomóc może również obecność bliskiej osoby, jak i ćwiczenia relaksujące czy spacer!

Co na problemy z zasypianiem? Dbaj o higienę snu

Jeśli często zastanawiasz się, co na problemy z snem, na pewno dużym zaskoczeniem będzie dla Ciebie fakt, że eksperci sądzą, iż do snu nie powinno się zmuszać. Najlepszym rozwiązaniem jest przestrzeganie zasad higieny snu oraz wprowadzenie zmian w stylu życia. Zatem jak zasypiać szybko? Unikaj sztucznego światła, a także zrezygnuj z telefonu na godzinę przed snem. Sztuczne oświetlenie oraz elektronika negatywnie wpływają na rytm dobowy. Pomocą będzie również stworzenie odpowiednich warunków do snu, np. zacienienie okien czy przewietrzenie pokoju. W dłużej perspektywie czasu ważne okaże się wstawanie o tej samej godzinie oraz dopasowanie rytmu snu. Korzystnie jest budzić się w fazie REM, czyli snu płytkiego. 

Jak zasypiać szybko i dbać o odpowiednie warunki zasypiania?

Na koniec przydatne mogą być dla Ciebie ogólne rady dotyczące tego, co na problemy z zasypianiem działa najlepiej. Możesz zatem stworzyć rytuał, który każdego dnia przygotuje Cię do snu. Podstawą będzie wywietrzenie sypialni. Świeże powietrze nie tylko dobrze dotlenia mózg, lecz także wpływa na szybkie zasypianie. Latem najlepiej spać przy otwartym oknie. Istotne jest ponadto, by materace, które masz, były dopasowane do Twojej wagi i wzrostu. Jednocześnie zadbaj o pościel i poszewki, pochodzące od zaufanego sprzedawcy, bawełniane sprawdzą się idealnie. Często problemy z zasypianiem spowodowane są przejedzeniem. Dlatego na noc lepiej się nie najadać, wziąć relaksującą kąpiel i wypić zioła. 

Wiesz już, jakie są powody trudności ze snem, a także jak szybko zasnąć. Pamiętaj, że właściwa higiena snu to nawyk, który na pewno wpłynie korzystnie na komfort Twojego życia. Pomoże Ci w tym dobrze dobrana pościel, a także zdrowy tryb życia, w którym gości aktywność fizyczna.

pixel