Darmowa dostawa od 150,00 zł

Co musisz wiedzieć o puchu i pierzu?

2016-12-01
Co musisz wiedzieć o puchu i pierzu?

1. Co to jest puch?

Puch wygląda jak delikatny płatek śniegu. Ma trójwymiarową strukturę: lekkie i puszyste promyki, które są miękkie jak jedwab i obdarzone delikatnymi rozgałęzieniami z których wyrastają niemal niewidoczne rdzenie. Drobne Promyki przechowują duże ilości powietrza pomiędzy sobą. Jeden puch waży tylko około 0,001 do 0,002 g. Jeden kilogram puchu odpowiada liczbie między pół miliona a milion puchów.

2. Skąd pochodzi puch?

Puch pochodzi z ptactwa wodnego czyli z gęsi i kaczek. Upierzenie indyków i kurcząt nie ma puchu. Puch znajduje się pod upierzeniem i można go najwięcej znaleźć w strefie piersiowej.

3. Różnice między Puchem a piórami

Przede wszystkim, puch i pióra mają różne struktury. Puch jest lżejszy od piór, ponieważ nie posiada ciężkiej i twardej stosiny . Ponadto, w odróżnieniu od płaskich piór ma trójwymiarową strukturę, dzięki czemu osiąga większą objętość a przede wszystkim ma wyższą wartość wypełnienia pod względem izolacji.

4. Dlaczego puch ma tak dobrą zdolność izolacyjną?

Ze względu na trójwymiarową strukturę oraz właściwości puch zawsze odzyskuje swój pierwotny kształt; puch może przechowywać duże ilości powietrza w stosunku do swojej masy. Wysokiej jakości puch składa się z około 2 milionów puszystych promyków które splatają się miedzy sobą, w ten sposób tworzą warstwę izolacyjną, która utrzymuje ciepłotę ciała. Puch jest sprężysty i dlatego może być kompresowany. Jeśli puch jest skompresowany bardzo szybko powraca do swojego pierwotnego kształtu. Puch posiada doskonałe właściwości regulowania ciepła, a równocześnie szybko i sprawnie odprowadza nadmiar wilgoci.

Podstawowym parametrem podawanym przy produktach z wypełnieniem puchowym jest stopień sprężystości puchu podany w jednostkach cuin (Fill Power) np.650 cuin. Liczba ta wyraża ile cali sześciennych wypełnia jedna uncja puchu po wcześniejszym jego skompresowaniu, czyli im wyższa jest wartość cuin tym puch jest bardziej sprężysty a przez to również bardziej ciepły.

5. Jaki rodzaj upierzenia zapewnia nam najwyższą jakość puchu?

Ogólnie rzecz biorąc im większy rozmiar pojedynczego puchu i im większa gęstość jego promyków tym lepszy. O najwyższych właściwościach izolacyjnych pochodzi puch z dużych ptaków dorosłych. Dlatego, duże i dorodne gęsi zwykle dostarczają nam najwyższej jakości puchów. Najwyższa jakość puchu kaczego jest również uzależniona od wielkości kaczek, choć puch gęsi ma nieco inną strukturę widoczną pod mikroskopem . Większy jest puch gęsi i oczywiście lepszy, zapewnia wyższą wartość izolacyjną wypełnienia oraz silniejszą moc rozprężania.

6. Puchoszczelność

Wszystkie wyroby puchowe wymagają stosowania odpowiednich tkanin zabezpieczających przed migracją puchu. Tkanina musi być na tyle gęsta by puch oraz piórka nie miały możliwości przebicia materiału i przedostania się na zewnątrz.

7. Zastosowanie

Aktualnie dzięki innowacyjnym metodom uszlachetniania puchu i pierza, wiodą prym w wykorzystaniu ich w produkcji wyrobów pościelowych na całym świecie, mając przewagę nad wełną i syntetykami. Puchem najczęściej wypełniane są kołdry gdyż ma on lepsze właściwości utrzymania ciepła. Pierze natomiast ma mniejsze parametry grzewcze lecz bardziej nadaje się do wypełniania poduszek. Spowodowane jest to kształtem lekko wygiętym zapewniającym lepsze podparcie dla szyi.

Zobacz także:
Ciepłe i przytulne koce na zimę – praktyczna ozdoba
Aranżacja sypialni krok po kroku – jak dobrać dodatki?
6 wskazówek w jaki sposób dbać o ręczniki kąpielowe
Jaka pościel dla alergików?
Pościel na zimę – jak dbać o pościel?

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
pixel