Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jak sobie poradzić ze zsuwającym się prześcieradłem?

2022-12-15
Jak sobie poradzić ze zsuwającym się prześcieradłem?

Jak sobie poradzić ze zsuwającym się prześcieradłem?

Komfortowy sen w znacznym stopniu zależy od wygodnego podłoża, a zatem materaca oraz dobrze dopasowanego prześcieradła. Jeśli kiedykolwiek spałeś na za twardym lub zbyt miękkim łóżku, na pewno wiesz, jakie to uczucie obudzić się rano połamanym i niewyspanym. Podobnie jest przy zsuwającym się prześcieradle. W takim przypadku trudno mówić o regenerującym wypoczynku, a tym bardziej o dobrym funkcjonowaniu w ciągu dnia. Podpowiadamy dzisiaj, jak dobrać prześcieradło do materaca, by dobrze spełniło swoje zadanie, a także na co zwrócić uwagę przy zakupie tych tekstyliów.

Dlaczego prześcieradło z gumką się zsuwa?

Rolujące się materiały mogą doprowadzić do frustracji, a już na pewno do wybudzania się w ciągu nocy. Jeśli szukasz odpowiedzi na to, dlaczego prześcieradło z gumką się zsuwa, to musisz wiedzieć, że jest ona dość prozaiczna. Najczęściej przyczyny należy szukać w rozmiarze. Źle dobrane do wielkości materaca tkaniny nie spełnią swej funkcji. Zwykle problem leży w niedopasowaniu w zakresie wysokości podłoża. Mało kiedy zwraca się na to uwagę, natomiast bez wątpienia jedne materace są wyższe, a drugie niższe. Wybrane prześcieradło bez gumki czy z gumką powinno być dostosowane pod tym względem.

Niekiedy powodem zawijania się tekstyliów, na których śpisz, jest zbyt śliska struktura materiału lub samego materaca. To rzadka sytuacja, lecz się zdarza. Wówczas masz kilka możliwości. Przede wszystkim raczej sprawdzi się prześcieradło bez gumki w większym rozmiarze. Możesz powciskać materiał w boki i przekonać się, czy to pomoże. Jeśli nie, poniżej znajdziesz o wiele więcej propozycji.

Zacznij jednak od tego, jak zakładać prześcieradło z gumką? Takie zadanie nie musi być wcale problematyczne pod warunkiem, że posiadasz tekstylia o odpowiednim rozmiarze, a także dobrze dobierzesz krańce materiału do powierzchni materaca. Najlepiej zatem położyć tkaninę na łóżku i dopiero potem zabrać się za zakładanie gumek na brzegach i rogach. Elastyczny ściągać zamieszczony w prześcieradle na pewno pomoże Ci szybko uporać się z tym zadaniem. Skutecznie utrzyma tekstylia we właściwym miejscu, nawet przez całą noc. Ścielenie łóżka, gdy już dojdziesz do wprawy, zajmie Ci około 5 minut.

Prześcieradło bez gumki — co zrobić, by się nie zsuwało?

Zanim dowiesz się, jak dobrać prześcieradło do materaca, by się nie zsuwało, najpierw powiemy Ci, co możesz zrobić, by to, które już masz, nie rolowało się podczas snu. Oczywiście najlepszą radą jest po prostu dopasowanie podłoża adekwatnie do rozmiaru łóżka, jednak sprawa czasami nie jest aż tak prosta, szczególnie gdy właśnie kupiłeś nowe tekstylia. Niektórzy radzą, by wybierać przede wszystkim prześcieradło z gumką. Gdy więc właśnie wyposażyłeś się w nowe materiały, które jej nie mają, możesz spróbować przerobić tekstylia. Będziesz potrzebować wówczas grubych nici, nożyczek, igły, gumki.

Jak widzisz, jest to raczej proste zadanie, lecz za to dość pracochłonne. Dlatego niekiedy lepiej wybrać nowe tekstylia, niż spędzać wiele godzin nad poprawą tych, które posiadasz. Rozwiązaniem w przypadku ściągającego się prześcieradła bez gumki będzie także wybranie taśm ściągających i przerobienie tekstyliów jedynie na krańcach. Jednak również i to rozwiązanie wymaga Twojej pracy.

Jak kupować prześcieradło z gumką? Na co zwrócić uwagę?

Gdy wiesz już, jak możesz przerobić tekstylia, by przestały się rolować, warto wspomnieć o tym, jak kupować prześcieradło z gumką lub bez. Na co warto zwrócić uwagę w takich sytuacjach? Znaczenie ma kilka kwestii, które decydują o tym, czy Twój zakup będzie udany, czy też nie. Są to m.in. rodzaj materiału, rozmiar, gęstość czy tkanina. Poznaj wskazówki do każdego z nich.

Materiał

To podstawowe kryterium, które należy wziąć pod uwagę, kupując nowe prześcieradło bez gumki lub inne. Na rynku znajdziesz naprawdę wiele propozycji w tym zakresie, dlatego wybór należy odpowiednio przemyśleć. Najczęstsze modele to m.in.:

  • bawełna — jest miękka i niedroga, a także posiada szereg właściwości. Dlatego prześcieradła bawełniane uchodzą za najczęściej wybierane;
  • len — sprawdzi się w ciepłych pomieszczeniach. Jest oddychający i świeży;
  • jedwab — to miękki, wytrzymały i lśniący materiał, który przy odpowiedniej pielęgnacji służy w idealnym stanie i nie wymaga prasowania;
  • syntetyczne włókna — najlepsze dla alergików. Takie tekstylia są trwałe i dostępne w atrakcyjnych cenach.

Tkanina

Odpowiadając na pytanie, jak kupować prześcieradło z gumką, musimy wspomnieć o tkaninie. To ona decyduje o tym, jaki splot włókien zastosowano. Do najpopularniejszych należy perkal. W jego przypadku nitki przeplatane są zarówno we wzdłuż, jak i wszerz. Inaczej natomiast prezentuje się satyna, która ma cztery nitki przeplatane w obu kierunkach.

Rozmiar

Gdy zastanawiasz się, jak dobrać prześcieradło do materaca, musisz wiedzieć, że to rozmiar stanowi najważniejszy parametr. Istnieje jednak pewien wyznacznik. Wystarczy, że będziesz pamiętać, że prześcieradło ma mieć taką samą wielkość jak materac. Wymierz więc dokładnie swoje łóżko, uwzględniając wysokość. To pomoże Ci dokonać trafnego zakupu. Pamiętaj przy tym, że kołdry zwykle dopasowuje się nieco szersze. Zdarza się, że osoby mylą i odwrotnie dokonują zakupu, wówczas prześcieradła są za duże, a kołdry za małe.

pixel