Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wietrzenie pościeli — dlaczego jest ważne?

2022-12-01
Wietrzenie pościeli — dlaczego jest ważne?

Pościel bez wątpienia wpływa na jakość oraz komfort wypoczynku. Z tego względu ważna jest tkanina, z jakiej została uszyta, a także jej właściwości oraz odpowiednie pielęgnowanie materiałów. Łóżko bowiem łatwo może stać się siedliskiem bakterii i grzybów. Można jednak temu zapobiec, regularnie piorąc tekstylia, a także je wietrząc. Co daje wietrzenie pościeli i dlaczego jest takie ważne? Wyjaśniamy w poniższym wpisie!

Czy wietrzenie pościeli ma sens?

Niektórzy sądzą, że wystawianie pierzyny na zewnątrz, to wstyd. Dlatego możesz zastanawiać się, czy wietrzenie pościeli ma sens. Jednak pytanie to jest dość oczywiste. Jak najbardziej ma to wiele zalet, a przede wszystkim pozytywnie wpływa na zdrowie oraz higienę snu. Wystarczy, że regularnie będziesz poddawał temu zabiegowi swoją pościel, a pozbędziesz się kurzu i roztoczy oraz bakterii. Z powierzchni materiału usuniesz także wszelkie drobinki brudu. Trudno zatem zaprzeczyć, bowiem zdecydowanie wietrzenie tekstyliów ma sens i powinno być nawykiem, który pozwala zadbać o higieniczne środowisko w łóżku. Sen to w końcu bardzo ważna część życia, o którą warto się troszczyć. Skuteczna regeneracja sprawia, że lepiej myślisz i jesteś bardziej wydajny.

Co daje wietrzenie pościeli?

W praktyce, co daje wietrzenie pościeli? Możesz nie być przekonany do tej metody, dlatego poznaj jej zalety! Wietrzenie pościeli na mrozie bardzo szybko zabija roztocza oraz wszelkie drobnoustroje. Chłodne powietrze dodatkowo sprawia, że tkaniny zaczynają przyjemnie pachnieć, a wszelkie złe zapachy giną. Musisz jednak uważać na to, by wywieszać swoje materiały w odpowiednim miejscu. Zimą balustrady balkonowe zwykle są oblodzone, wówczas lepiej pomyśleć o bezpieczniejszej przestrzeni. Wilgotne środowisko to nic dobrego dla roztoczy, a zrywanie lodu z tkanin na pewno nie należy do najprzyjemniejszych.

Dlaczego wietrzenie pościeli jest ważne?

Wiesz już mniej więcej, dlaczego wietrzenie pościeli jest ważne. Przede wszystkim pozbywasz się złuszczonego naskórka, resztek brudu, roztoczy, grzybów oraz bakterii. Co więcej, Twoja pościel staje się pulchniejsza. W ten sposób zapewniasz sobie higieniczne środowisko w trakcie snu, które pozwala Ci szybko bezpiecznie zasnąć. Ma to szczególne znaczenie dla osób zmagających się z alergią, którym szczególnie doskwiera kurz i brud. Musisz jednak wiedzieć, że nie zawsze wietrzenie pościeli to dobry pomysł. Warto uzależniać to działanie od pogody. Podczas deszczu lepiej zrezygnować z wywieszania materiałów.

Jak widzisz, jest wiele powodów, by wystawiać swoją pościel na zewnątrz, co jednak gdy nie masz balkonu lub tarasu? Istnieje także sposób na wietrzenie pościeli w domu. Wystarczy, że w sypialni rozłożysz całość na łóżku i otworzysz okno na około 1-2 godziny. Podczas tego zabiegu pamiętaj, by od czasu do czasu przerzucić tekstylia na drugą stronę.

Kiedy wietrzenie pościeli to dobry pomysł?

Nie ma złotego terminu, który uznawany jest za doskonały do wietrzenia pościeli. Istotne jest jednak, aby wykonywać je regularnie. Pozwoli Ci to zwiększyć komfort snu. Dzięki temu szybko zaobserwujesz też efekty nowego nawyku. Jeśli planujesz zatem wywieszać swoje pierzyny na zewnątrz, zwróć uwagę na to, by była raczej sucha pogoda. Pod żadnym pozorem nie należy wynosić materiału, gdy na zewnątrz panuje wilgoć. Mogłoby to doprowadzić do zniszczenia Twojej pościeli oraz rozwoju wielu patogenów na powierzchni materiału. Warto również zastanowić się, czy wietrzenie pościeli ma sens, gdy za oknem jest wiatr. To jednak bardzo dobre rozwiązanie. Wiatr wygodni wszelkie zapachy oraz zanieczyszczenia.

Wietrzenie pościeli na mrozie

Bardzo dobrym działaniem jest wietrzenie pościeli na mrozie. Jak długo to robić, by zauważyć efekty? W takim środowisku roztocza giną raz-dwa. Niska temperatura niszczy drobnoustroje oraz odświeża materiał. Wraz z pościelą możesz wystawić także dziecięce zabawki itp. Pamiętaj, by działanie to powtarzać średnio raz w miesiącu, jeśli chcesz zobaczyć efekty. Optymalny czas wietrzenia wynosi około 30 minut, jednak gdy pogoda dopisuje, nawet i 1-2 godziny. Warto kontrolować jednak pogodę i w razie deszczu szybko zdjąć pościel.

Wietrzenie pościeli na słońcu

Wietrzenie pościli na słońcu to dobry pomysł. Musisz jednak robić to rozważnie. Mocne promienie nie są dobre dla tkaniny, która może żółknąć i się przebarwić, szczególnie podczas upalnego lata. Dlatego właśnie, jeśli chcesz wystawić swoje tekstylia na zewnątrz podczas słonecznej pogody, koniecznie ułóż materiał w cieniu, a nie na pełnym słońcu. Roztocza uwielbiają bowiem ciepło!

Wietrzenie pościeli — o czym warto pamiętać?

Wiesz już zatem co daje wietrzenie pościeli i dlaczego jest to tak dobry nawyk. Regularne powtarzanie tego procesu pozwoli Ci utrzymać higienę w łóżku, a także zmniejszy dolegliwości, jeśli zmagasz się z alergią. Co ważne, zapach świeżości szybko pomoże Ci się zrelaksować, dzięki czemu łatwiej pogrążysz się we śnie. Wietrzenie pościeli na mrozie to sposób na uniknięcie częstego prania, które bądź co bądź jednak wpływa na strukturę materiału. Warto jednak pamiętać, że by kompleksowo dbać o higienę snu oraz komfort, warto stawiać jedynie na wysokiej jakości tekstylia o wielu właściwościach. Kwestia materiałów, z których uszyto pościel, jest dość indywidualna, zwracaj jednak uwagę na to, czy wybrane przez Ciebie prześcieradła, jak i komplety pościeli, posiadają certyfikaty. Szczególnie korzystne okazuje się wybieranie tekstyliów zaliczanych do wyrobów medycznych, a także zaopatrywanie się u zaufanych dostawców, którzy sprzedają wysokiej jakości produkty od dobrych producentów.

pixel