Darmowa dostawa od 99,00 zł

Obrus czy bieżnik — czym się kierować przy wyborze nakrycia stołu?

2022-12-15
Obrus czy bieżnik — czym się kierować przy wyborze nakrycia stołu?

Obrus czy bieżnik — czym się kierować przy wyborze nakrycia stołu?

Efektownie wyglądający stół podczas wszelkich uroczystości, a także codziennych obiadów cieszy oko i stanowi wizytówkę każdego domu. Na estetykę nakrycia wpływa przede wszystkim odpowiednio dobrany obrus. Jednak w ostatnich latach coraz częściej zastępuje się go bieżnikiem. Bez wątpienia oba tekstylia stanowią świetne dopełnienie wnętrza, jednak które dodatki okażą się lepsze? Podpowiadamy, jak dobrać obrus do stołu oraz jak ułożyć bieżnik, a także co warto wybrać na stół do kuchni. Zapraszamy do lektury!

Jak dobrać obrus do stołu?

Jeśli zależy Ci na efektownym wyglądzie jadalni czy salonu, z pewnością staniesz w końcu przed pytaniem, jak dobrać obrus do stołu. We wspomnianych przestrzeniach to w końcu właśnie ten mebel odgrywa najważniejszą rolę. By odpowiednio dopasować obrus, warto przede wszystkim zastanowić się, jaki efekt chcesz uzyskać. Do wnętrz minimalistycznych zwykle pasują głównie stonowane, proste czy klasyczne dodatki. Nie powinny one zdominować przestrzeni, lecz subtelnie ją dopełniać. Zatem, jak dobrać obrus do stołu? Weź pod uwagę w pierwszej kolejności kolorystykę innych dodatków. Najczęściej stawia się w tym zakresie na spójność.

Przy wyborze obrusu znaczenie ma także to, czy planujesz zakup tekstyliów, mających służyć na co dzień, czy może takich, które będą ozdobą podczas ważnej uroczystości. To kluczowe pytanie, gdy rozważasz jak dobrać obrus do stołu lub jakiekolwiek inne tekstylia, m.in. bieżnik. Pamiętaj zatem, że kolorowe dodatki idealnie sprawdzą się każdego dnia, podczas urodzin dziecka, imienin czy wieczoru gier. Biel natomiast doskonale podkreśla uroczyste wydarzenia. Niezależnie od tego, czy chcesz wybrać bieżnik, czy obrus, warto kierować się tą zasadą.

Gdy chcesz wiedzieć, jak dobrać obrus do stołu, przede wszystkim zwróć uwagę na parametry. Ile powinien zwisać obrus? By wybrać akcesoria, które będą pasować, zmierz blat swojego mebla. Do uzyskanej wartości zwykle dodaje się 20-25 cm, by materiał mógł swobodnie zwisać po bokach, a jednocześnie, by goście czuli się komfortowo. Taki wymiar materiału pozwoli na swobodne wstawanie i siadanie, bez deformowania tekstyliów.

Co na stół zamiast obrusu?

Wiele osób sądzi, że obrus to coraz bardziej przestarzałe rozwiązanie i warto iść za tym, co nowoczesne. Co na stół zamiast obrusu wybrać w takiej sytuacji? Oczywiście do dyspozycji pozostaje bieżnik. O ile każdy raczej wie, czym jest obrus, o tyle bieżnik nie jest znany wszystkim. Zatem to nic innego, jak wąski, mający około 40 cm materiał, który doskonale przyozdabia stół. Jego wybór pozwala na większą dowolność aranżacyjną niż przy obrusie. Niekiedy jednak łączy się oba tekstylia, tworząc zachwycające nakrycia stołów.

Obrus czy bieżnik — co będzie lepsze?

Gdy wiesz już, co na stół zamiast obrusu, pozostaje pytanie, co tak naprawdę jest lepsze. Bieżniki na stół nowoczesny bez wątpienia cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie z uwagi na fakt, że mogą być samodzielną dekoracją, jak i połączoną z obrusem. Jednak wskazanie, które z tych dodatków okażą się lepsze, jest tak naprawdę niemożliwe. Wszystko zależy od Twoich preferencji, mebla, który posiadasz, a także okazji. Odkryty stół na pewno nie będzie dobrze się prezentował, gdy organizujesz uroczyste przyjęcie. Z tego względu bieżnik wówczas lepiej połączyć wraz z obrusem. Sam nie zabezpieczy odpowiednio blatu przed zarysowaniem, co może się skończyć uszkodzeniem.

Wybór bieżnika natomiast może okazać się strzałem w dziesiątkę, gdy masz wytrzymały blat i chcesz go eksponować. To również idealne rozwiązanie na co dzień, jeśli posiłki wspólnie spożywacie jedynie w skromnym gronie. Obrus to w końcu elegancka klasyka, która idealnie podkreśla uroczyste wydarzenia. Bieżnik więc może być alternatywą na co dzień lub dodatkową ozdobą od święta.

Co położyć na stół w kuchni?

No dobrze, zapytasz, ale co położyć na stół w kuchni? Obrus czy bieżnik? Warto zauważyć, że kuchnia jest miejscem, w którym spędza się dużo czasu, przygotowując dania. Jeśli masz w tej przestrzeni stół, na co dzień lepiej położyć bieżnik lub obrus, który nie zwisa po bokach. Warto również większą uwagę skupić na tym, czy wybrane przez Ciebie tekstylia są plamoodporne. W takim miejscach zwykle spożywa się posiłki w samotności i w pośpiechu, przez co nietrudno o zabrudzenia.

Jednak, rozważając, co położyć na stół w kuchni, możesz zwrócić uwagę na designerskie tekstylia, które staną się dekoracją domowego wnętrza.

Jak ułożyć bieżnik na stole?

Wiesz już, co na stół zamiast obrusu, pozostaje pytanie, jak ułożyć bieżnik na stole. Co ważne, w tym zakresie możliwości jest naprawdę wiele. Przede wszystkim tekstylia te stanowią rozwiązanie 2w1. Mogą być bowiem wykorzystywane samodzielnie, a także w połączeniu z innymi bieżnikami czy nawet obrusem. Układa się je zarówno wzdłuż, jak i wszerz. Ta pierwsza metoda jest dużo chętniej wykorzystywana. Musisz wiedzieć, że bieżniki najczęściej łączy się z efektywnymi dekoracjami oraz kwiatami. Materiał ułożony na środku stołu, wraz z wazonem pełnych tulipanów z pewnością odmieni wnętrze. Dodatki te stanowią bowiem miły akcent w przestrzeni.

Na wyjątkowe okazje z kolei, najlepiej połączyć siły i zdecydować się zarówno na obrus, jak i bieżnik. Biała tkanina lekko opadająca po bokach, wraz z estetycznym paskiem dekoracyjnego materiału będzie idealnie podkreślać podniosły charakter każdej uroczystości. Co ważne, warto zwrócić uwagę na to, by dodatki pasowały kolorystycznie do siebie. Przy tak dużym wyborze tych produktów, łatwo bowiem o przesadę.

Na co zwrócić uwagę, wybierając tekstylia na stół?

Jak widzisz, trudno jednoznacznie stwierdzić, które nakrycie na stół będzie lepsze. Są bowiem sytuacje, gdy praktyczniejszy okaże się bieżnik, lecz są i takie, gdy to obrus powinien być główną dekoracją. Nie stoi jednak nic na przeszkodzie, by łączyć te dodatki i tworzyć wyjątkowe nakrycia. Pamiętaj jednak, że żadne tekstylia nie będą efektowne, jeśli zostaną źle dopasowane. Zwróć zatem uwagę, ile powinien zwisać obrus czy jakiej długości ma być bieżnik. Do tego będziesz potrzebować wymiarów blatu. Co ważne, na koniec sugeruj się także rodzajem materiału, z którego uszyto dodatki, a także właściwościami. Tekstylia takie mają być bowiem plamoodporne, łatwe w utrzymaniu w czystości, szybkie do prasowania itp. Biorąc pod uwagę te kwestie, na pewno dopasujesz odpowiednie obrusy nowoczesne oraz bieżniki o świetnych wzorach.

pixel