Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jak dobrać prześcieradło do materaca?

2022-12-04
Jak dobrać prześcieradło do materaca?

Źle dopasowane prześcieradło do materaca zwykle się zsuwa i może powodować frustrację. Śpiąc na takim posłaniu, z pewnością wstaniesz rano niewyspany i zły, co wpłynie na Twoją produktywność. Dlatego wybór tego elementu warto poddać chwili namysłu. Jak dobrać prześcieradło do materaca? Podpowiadamy, jak zdjąć wymiary, a także, na co zwrócić szczególną uwagę! Zachęcamy do lektury.

Jak dobrać prześcieradło do materaca? Pomiary to podstawa

Dopasowanie prześcieradła z gumką do posłania może nastręczać problemów, szczególnie gdy nie wiesz dokładnie, czym się kierować. Inaczej bowiem dobiera się zwykłe prześcieradło, a inaczej takie z gumką. Jedną z najczęstszych metod na dopasowanie tego elementu jest po prostu sugerowanie się rozmiarem samego łóżka lub poszwy. To jednak fatalny pomysł, który na pewno nie przyniesie Ci komfortowego wypoczynku, a wspomnianą złość i frustrację. Zastanawiając się, jak dobrać prześcieradło do materaca, musisz wiedzieć, że cała przestrzeń do spania ma być zakryta, abyś mógł wsunąć tkaninę aż pod gąbkę. Dlatego, by kupić dobry produkt, sprawdź przede wszystkim, jaka jest szerokość, długość oraz wysokość Twojego materaca. Pamiętaj jednak, że szerokość sprawdza się, mierząc od krótszej strony. Z kolei wysokość, która stanowi najważniejszy parametr, zostanie dobrze wyznaczona, jeśli uniesiesz swój materac. Warto zdejmować pomiary zawsze od krawędzi posłania. Pozwoli Ci to uniknąć pomyłki.

Jak mierzyć prześcieradło z gumką?

Gdy znasz już rozmiar swojego materaca, zapytasz, jak mierzyć prześcieradło z gumką? Na rynku znajdziesz oczywiście i modele standardowe, bez gumki, jednak za lepsze do materaca uchodzą raczej modele z gumką. Gdy są dobrze dobrane, dopasowują się do łóżka, nie odstają, nie zawijają i nie zsuwają, co gwarantuje Ci spokojny sen przez całą noc. Z kolei klasyczne wersje mogą niestety w nocy wysuwać się spod gąbki i zawijać, szczególnie gdy śpisz niespokojnie i często zmieniasz ułożenie.

Zatem wymiary prześcieradeł z gumką są naprawdę różne, dlatego wybór odpowiedniego to niełatwe zadanie. Nie występują one bowiem w standardowych rozmiarach tak jak modele bez gumki. Z tego powodu, dopiero gdy wiesz, jak dobrać prześcieradło do materaca i znasz jego wymiary, możesz określić, jakiej wielkości ma być podkład z gumką. By dopasować odpowiednią szerokość tych tekstyliów, musisz dodać do szerokości materaca dwukrotnie jego wysokość oraz 20 cm. Więc przeliczenie jest raczej banalnie proste.

Jakie prześcieradło na materac 160 × 200?

Z pewnością chcesz wiedzieć, jakie prześcieradło na materac 160 × 200 cm będzie odpowiednie? Zgodnie ze wspomnianym wzorem potrzebujesz takiego, które będzie miało 160 cm szerokości + 2 × 20 cm + 20 cm, a więc łącznie 220 cm szerokości + wspomniane 20 cm, które należy doliczyć na zakładkę. W podobny sposób wyliczysz także długość prześcieradła: 200 cm + 2 × 20 cm + 20 cm, a zatem łącznie 260 cm. Okazuje się więc, że na materac 160 x 200 x 20 potrzebujesz prześcieradła 240 × 260 cm. Pamiętaj, że do długości nie dodajesz już dodatkowych 20 cm, lecz tylko przy wyliczeniach szerokości. Jeśli zastanawiasz się, jakie prześcieradło na materac 140 × 200 będzie idealne, a także jaki rozmiar prześcieradła z gumką na materac 180 × 200 będzie odpowiedni, to przeliczenia będą wyglądały tak samo. Podstawą jest tutaj dobre wyznaczenie wysokości Twojego posłania.

Duże prześcieradło z gumką to zawsze świetne rozwiązanie do sypialni. Nie musisz składać go w estetyczny sposób, a po rozciągnięciu nie widać żadnych zagnieceń. Oprócz tego takie tekstylia dopasowują się do kształtu materaca. Kłopotliwy może być tylko rozmiar, jednak gdy wiesz już, jak mierzyć prześcieradło z gumką, nie powinieneś mieć dużych problemów z dopasowaniem. W zaufanym sklepie w razie trudności możesz także skorzystać z pomocy obsługi, która podpowie Ci, jaki rozmiar będzie optymalny. Dużym plusem jest natomiast występowanie na rynku wielu różnych rozmiarów prześcieradeł, także i takich nietypowych. Parametry tych produktów zawsze znajdziesz na opakowaniu, a w sklepach online, zwykle przy szczegółowym opisie wyrobu. Pamiętaj jednak, że bez względu na pomoc obsługi, musisz znać szerokość, wysokość oraz długość swojego posłania, by dobrze dobrać produkt.

Jakie prześcieradło na cienki materac? Rodzaj materiału

Wiesz już, jak mierzyć prześcieradło z gumką, jaki jednak rodzaj tekstyliów wybrać? W końcu jakość odgrywa tutaj równie ważną rolę. Produkty tego typu są uszyte z przeróżnych tkanin. Do najpopularniejszych zalicza się prześcieradła bawełniane, które mają szereg cennych właściwości, m.in. dobrą cyrkulację powietrza. Oprócz tego dostępne są niemalże w każdym sklepie w wielu kolorach. To duża zaleta, jeśli zależy Ci na dopasowaniu wyrobu do designu poszewek. Dawniej trudno było znaleźć prześcieradła bawełniane z gumką, dzisiaj jest ich już na pęczki. W sklepach otrzymasz także prześcieradła Jersey, które są dość elastyczne i miłe w dotyku. Duże prześcieradło tego typu dobrze izoluje ciepło, dlatego sprawdzi się szczególnie zimą. Równie często spotkasz się z tekstyliami z tkaniny frotte. Są prawdziwie miękkie i ciepłe, a także przyjemne w dotyku. Jak widzisz, wyboru nie zabraknie, jednak jakie prześcieradło na cienki materac dobrać? Najlepsze będzie takie o wyższej gramaturze. Tego typu produkt jest zwykle grubszy i do cienkiego posłania sprawdzi się idealnie.

Duże prześcieradło — o czym warto pamiętać?

Jak widzisz, wymiary prześcieradeł z gumką są różnorodne, a ich wybór może nie należeć do najłatwiejszych, gdy nie zna się wymiarów swojego posłania. Lepiej zatem na początku zebrać parametry, by później nie żałować swojego zakupu. Pamiętaj, że tekstylia tego typu wymagają regularnego zmieniania i prania. Najlepiej zdejmować je i prać wspólnie z poszewkami. Wysoka higiena pozwoli zachować Ci wyroby w świetnym stanie na bardzo długo. Co ważne, podczas zakupu zwróć uwagę na właściwości materiału wyrobu. Sztuczne tkaniny na pewno nie zapewnią Ci komfortu, dlatego stawiaj jedynie na produkty z bawełny, frotté, jerseyu itp.

Wiesz już, jak dobrać prześcieradło do materaca, a także jakie parametry są istotne dla prawidłowego zebrania wymiarów. Postaw na sprawdzony sklep, a na pewno wybierzesz produkty, które będą wydajne i wytrzymałe!

pixel