Darmowa dostawa od 150,00 zł

Gramatura materiału — co oznacza?

2022-12-06
Gramatura materiału — co oznacza?

Na jakość tkanin wpływa szereg zmiennych w tym gramtura materiału. To termin związany z krawiectwem, lecz jeśli zależy Ci na trafnych zakupach tekstyliów, warto wiedzieć, co oznacza i jak wpływa na materiał. Różne rodzaje tkanin mają odmienne przeznaczenie, a zatem i ich gramatura może się różnić. Podpowiadamy, czym jest ten parametr, jak go sprawdzić, a także, na jakim poziomie gwarantuje wysoką jakość tekstyliów! Zachęcamy do lektury.

Co oznacza gramatura tkaniny?

Gramatura tkaniny to nic innego jak waga metra kwadratowego określonego materiału. A zatem im jest mniejsza, tym cieńsze tekstylia. Wpływa na nią gęstość tkania nitek w strukturze oraz ich grubość. Zwykle gramatura materiału podawana jest w g/m2. Co to jednak dla Ciebie oznacza? Jeśli wybierzesz zasłony, które mają wartość 140 g/m2, to okażą się one lżejsze niż zasłony o gramaturze 200 g/m2. Będą one mięsiste i po prostu grubsze. Wartość ta wiele Ci zatem powie podczas zakupów i może pomóc w wyborze odpowiednich tekstyliów do domu. Co ważne, nie musisz specjalnie przeliczać gramatury tkaniny. Zaufany sklep powinien przy każdym produkcie ją podać. Musisz wiedzieć, że parametr ten największy wpływ ma, jeśli samodzielnie szyje się ubrania lub wykonuje nadruki. Na co dzień może jednak przydać Ci się przy wyborze poszewek na lato, jak i zimę, jak i do wyboru lżejszych czy cięższych zasłon.

Gramatura tkaniny — jak sprawdzić?

Mimo że nie musisz samodzielnie sprawdzać, jaka gramatura materiału odnosi się do wybranego produktu, to i tak warto wiedzieć, jak to zrobić. Gdy zechcesz wybrać, np. zasłony do pokoju, możesz spotkać się jedynie z informacją, jaka jest gramatura bawełny na metr kwadratowy. Wtedy dokładne wyliczenie wagi całych zasłon może być dla Ciebie bardzo ważne. W końcu nie każdy karnisz jest w stanie unieść wszelkie materiały. Zatem wystarczy, że podzielisz gramaturę dla metra tkaniny przez powierzchnię danej zasłony. Jeśli wydaje Ci się to zbyt skomplikowane, skorzystaj z kalkulatora online. W internecie znajdziesz wiele narzędzi tego typu.

Jaka gramatura materiału gwarantuje wysoką jakość?

Możesz spotkać się z informacją, że gramatura materiału wpływa na jego jakość. Pamiętaj jednak, że jest to zupełny mit, a wyższa gramatura wcale nie idzie w parze z wyższą jakością. Jeśli chcesz wiedzieć, czy dany produkt ma wysoką jakość, kieruj się przede wszystkim gatunkiem tkaniny, jej splotem, sposobem wykończenia czy barwienia. Różne rodzaje tkaniny mają odmienną gramaturę, lecz parametr ten pomoże Ci wiele powiedzieć o produkcie, który planujesz kupić. Przede wszystkim wysoka wartość g/m2, tym materiał jest odporniejszy na gniecenie. Może być także sztywniejsza. Pomoże Ci to m.in. wybrać idealne komplety pościeli na lato, jak i na zimę.

Trzy kategorie wagi materiału

Gramatura tkaniny odpowiada za wagę materiału, a zatem pozwala wyodrębnić trzy kategorie tekstyliów:

  • tkaniny lekkie, ich gramatura mieści się w przedziale 1 g/m2 - 150 g/m2; zalicza się do tego m.in. len, szyfon, woal, organzę itd.;
  • tkaniny mające średnią gramaturę to 150 g/m2 - 35 g/m2, np. poliester, jersey, popelinę, taftę, satynę itd.;
  • tkaniny o wysokiej gramaturze mają wartość wyższą niż 350 g/m2, są to głównie obiciowe materiały, np. dresówki, jeans itp.

Jaka powinna być gramatura materiału na zasłony?

Jak widzisz, przy zakupie tekstyliów przydaje się znajomość w zakresie odpowiedniej gramatury, jej przeliczania, a nawet oznaczenia tkanin. Dość istotną rolę odgrywa znajomość wpływu tego parametry przy wyborze zasłon do mieszkania. Jak wiesz, nie wypływa on na jakość, lecz decyduje o właściwościach użytkowych. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rad, które podpowiedzą, jaka gramatura materiału na zasłony będzie odpowiednia. Oczywiście wszystko zależy od Twoich preferencji, pory roku itd. Jednak pamiętaj m.in. o tym, że:

  • zasłony z materiału o wysokiej gramaturze z pewnością sprawdzą się jako zacieniające. Będą skutecznie blokować pomienie słoneczne, a zatem sprawdzą się m.in. w sypialni;
  • zasłony z materiału o lekkiej gramaturze będą na pewno piękną dekoracją. Ich waga nie obciąży nadmiernie karnisza;
  • zasłony z tkaniny o wyższej gramaturze są bardziej odporne na gniecenie, a zatem nie wymagają prasowania;
  • wysoka gramatura równa się wysoka waga zasłon, dlatego możesz potrzebować solidnego i masywnego karnisza.

Zasłony zacieniające bez problemu mogą zastąpić rolety, dlatego ich wybór warto poddać chwili namysłu. W profesjonalnych sklepach znajdziesz również informacje o tym, czy dane tekstylia są doskonałe do sypialni, a także jaką mają wagę.

Na co wpływa gramatura tkaniny?

Z pewnością może interesować się kwestia, dotycząca tego, na co wpływa gramtura materiału. Wiele ważnych informacji już przytoczyliśmy, lecz istnieją jeszcze inne, o których warto wiedzieć. Zatem parametr ten decyduje o komforcie użytkowania. W przypadku poszewek na pościel zwykle lepiej sprawdzają się materiały o średniej gramaturze, które nie są zbyt grube i zbyt cienkie. Zbyt ciężkie na pewno nie będą wymagały prasowania, lecz ich użytkowanie odbije się na komforcie. Musisz wiedzieć, że materiał o wysokiej gramaturze często nie jest też przyjemny w dotyku, co w przypadku pościeli ma ogromne znaczenie. Między innymi od gramatury bawełny zależy także to, jak dana tkanina się układa. Na pewno będzie to miało znaczenie przy obrusach, które mają ładnie zwisać ze stołu i się nie odkształcać. Co więcej, tekstylia o wyższej gramaturze będą odpowiednie głównie zimą, natomiast o niższej — latem.

Gramatura materiału — co powinieneś wiedzieć?

Wspomnieliśmy już, że gramatura materiału nie wpływa na jakość danych tekstyliów. To oczywiste. Może być jednak dodatkowym wskaźnikiem, który pozwoli Ci dokonywać, jak najlepszych zakupów na co dzień. Należy jednak wziąć pod uwagę szereg innych zmiennych. Jeśli nie szyjesz samodzielnie ubrań, zasłon oraz innych tekstyliów, warto zdać się na opinie klientów oraz certyfikaty jakości. Dobry sklep zwykle posiada także informacje na temat tego, czy dane produkty są odpowiednie na lato, czy może na zimę. Jeśli jednak zależy Ci na dokonywaniu, jak najtrafniejszych zakupów, warto poznać oznaczenia tkanin. Mówią one o materiale produktu.

Wiesz już, co to jest gramatura tkaniny, a także jak ją sprawdzić. Nie decyduje o jakości ubrań, dlatego warto ją rozpatrywać wraz z innymi parametrami. Dzięki temu będziesz dokonywać udanych zakupów. Warto jednak zaopatrywać się jedynie w zaufanych sklepach, które mają u siebie jedynie najlepsze tekstylia. W ten sposób nie będziesz musiał się obawiać, że otrzymasz artykuły uszyte z kiepskich materiałów.

pixel