Darmowa dostawa od 150,00 zł

Tkaniny dla dzieci – jakie tekstylia są odpowiednie dla wrażliwej skóry dziecka?

2019-09-06
Tkaniny dla dzieci – jakie tekstylia są odpowiednie dla wrażliwej skóry dziecka?

Tkaniny mogą uczulać, dlatego tekstylia warto kompletować niezwykle uważnie. Skóra dziecka jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na podrażnienia, dlatego – mimo pięknych wzorów czy kolorów – nie każdy kocyk, ręcznik itd. będą odpowiednie. Jak się w tym odnaleźć i dokonać właściwych zakupów?Bezpieczne tkaniny dla skóry dziecka – cechy


Odpowiednie tkaniny dla dziecięcej wrażliwej skóry powinny być elastyczne, termoaktywne, miękkie i przyjemne w dotyku, antyalergiczne. Warto starannie czytać skład i zrezygnować z produktów zawierających np. sztuczne barwniki.


Certyfikat OEKO-TEX – cenna podpowiedź


Jeśli jednak nie masz pewności, czy warto kupić konkretny kocyk czy maskotkę, wybierz tkaninę ze specjalnym symbolem. Bezpieczne dla maluchów będą materiały z certyfikatem OEKO-TEX Standard 100. Informacja ta oznacza, że wybrana tkanina jest antyalergiczna, bezpieczna i nie powinna uczulać.


Które tkaniny warto wybrać?


Jako tkaniny dla dzieci sprawdzą się m.in. bawełna, len, Minky, tetra itd. Od lat ogromnym powodzeniem i popularnością cieszą się głównie tkaniny bawełniane, gdyż są one wyjątkowo bezpieczne dla wrażliwej skóry. Reakcje alergiczne wywołane barwnikami alergennymi lub metalami ciężkimi są już tak powszechne, że warto starannie kupować dziecięce ubranka, pościel, kocyki itd. Tkaniny bawełniane będą bezpiecznym wyborem.


Tkaniny na pościel. Warto zdecydować się na komplet pościeli dziecięcej wykonany m.in. z satyny bawełnianej, bawełny egipskiej, kory, flaneli itd. Jako tkaniny pościelowe prym wiedzie bawełna, ale sprawdzi się też miękka, miła w dotyku, przewiewna i zapewniająca odpowiednią chłonność mikrofibra.


Tkaniny na kocyk. Dobrą opcją dla malucha będzie kocyk Minky – puszysty, miękki, przyjemny w dotyku i wytrzymały, a także mający cenne właściwości cieplne. Można też kupić kocyk wykonany z bezpiecznej bawełny lub klasycznego polaru. Stuprocentowa bawełna oznacza długą żywotność i niskie ryzyko wystąpienia alergii.


Tkaniny na ręcznik. W tym przypadku również sprawdzi się m.in. bawełna, ale na uwagę zasługuje także bambus. Jeśli wybierzesz ręcznik w intensywnym kolorze, warto go uprać przed użyciem, aby usunąć w ten sposób nadmiar barwnika i środków zabezpieczających.


Czego warto unikać?


Przede wszystkim warto unikać tkanin zawierających sztuczne barwniki i produktów z włókien sztucznych, gdyż mogą one uczulać i sprzyjają rozwojowi roztoczy. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja wszelkich materiałów – pranie, suszenie, prasowanie itd.

pixel