Darmowa dostawa od 150,00 zł

Rozmiar ma znaczenie – jak dobrać poszewki i prześcieradło do pościeli?

2019-02-28
Rozmiar ma znaczenie – jak dobrać poszewki i prześcieradło do pościeli?

Wybór wzoru i koloru pościeli to czysta przyjemność. Sprawa komplikuje się, gdy musimy określić rozmiar poszewki oraz prześcieradła. Niewłaściwie dobrana pościel obniża komfort snu i odpoczynku – zbyt mała nie zakryje naszego ciała w całości, zbyt duża będzie się rolować. Jak dobrać odpowiednią poszewkę i prześcieradło do pościeli?Rozmiar poszewek na kołdrę oraz poduszki, a także wymiary innych elementów zestawu pościeli spędzają sen z powiek wielu z nas. Są to jednak podstawowe dane, jakie trzeba znać, aby uniknąć zwrotów lub wymiany.

Standardowe wymiary to 140x200, 160x200 cm oraz 200x220 cm. Aby jednak wybrać właściwy rozmiar, musimy znać m.in. rodzaj łóżka i rozmiar materaca, a także nasze przyzwyczajenia. Pościel dopasowana do wymiarów kołdry i poduszki to jeden z czynników gwarantujących regenerujący sen.

 

Rozmiar materaca

 

Wielkość kołdry należy dobrać do rodzaju łóżka lub innego mebla służącego do spania – na niewielką rozkładaną sofę nie potrzebujemy aż tak dużego kompletu jak na podwójne łoże. To jednak nie wszystko, co musisz wiedzieć.

Decydując się na zakup pościeli oraz prześcieradła, przede wszystkim musisz znać rozmiar materaca. To najważniejsze kryterium przy wyborze kompletu w określonym rozmiarze. Niektórzy producenci pościeli podają wymiary materaca, na który będzie pasowała ich pościel, ale nie jest to standardowa praktyka.

Pościel powinna w całości zakrywać powierzchnię materaca, może być też nieco dłuższa. Ważna jest jednak także estetyka, dlatego też nie może zwisać aż do ziemi, ale musi pozwolić na wygodne otulenie się kołdrą.

 

Najpopularniejsze wymiary pościeli

 

Pościel w rozmiarze 140x200 będzie pasować na łóżka jednoosobowe, które najczęściej wybierane są do pokoju nastolatków i mieszkań singli. Będzie ona idealna na łóżkach o wymiarach 80x200, 90x200, 100x200, 120x200 oraz 140x200.

Z kolei pościel 160x200 uchodzi za najbardziej standardowy rozmiar pościeli. Komplet 160x200 jest wyjątkowo popularny, gdyż może posłużyć zarówno jako pościel pojedyncza, jak i podwójna. Będzie odpowiedni na większe łóżka jednoosobowe, ale i mniejsze łóżka podwójne, czyli w rozmiarze 140x200. Jeśli szukacie pościeli na rozkładaną podwójną sofę, również potrzebujecie kompletu 160x200.

Pościel 200x220 to najlepszy wybór dla par, które każdej nocy zabierają sobie pościel i się o nią kłócą. Komplet jest szerszy od standardowych, dzięki czemu umożliwi spokojny sen. Podwójne łóżka małżeńskie zwykle mają rozmiar 160x200, 180x200 lub 200x200 i pasuje do nich zwykle pościel w rozmiarze 200x200 lub 220x220. Można jednak zdecydować się także na dwa mniejsze komplety.

 

Nie tylko kołdra

 

Rozmiar pościeli to nie tylko wymiar kołdry – równie ważny jest właściwy dobór poduszek oraz prześcieradła. Poduszki sypialniane należy kupić w rozmiarach 50x60 oraz 70x80, aby zapewnić sobie wysoki komfort. Z kolei najpopularniejsze rozmiary poduszek ozdobnych, które mają urozmaicić aranżację sypialni, to 40x40 oraz 50x50.

 

Rozmiar prześcieradła

 

Wymiary materaca i pościeli mogą być różne, zależnie od producenta. Różnice w długości, szerokości i głębokości zdarzają się często, dlatego warto sprawdzić konkretne wymiary, zanim dokonamy zakupu. Prześcieradło musi być większe od materaca, aby swobodnie go zakrywało. Najlepiej sprzedają się głównie prześcieradła z gumkę dopasowane do wymiarów materaca.

pixel