Darmowa dostawa od 150,00 zł

Prześcieradło z gumką – wygoda czy utrapienie?

2019-01-30
Prześcieradło z gumką – wygoda czy utrapienie?

Wybór prześcieradła w dużym stopniu wpływa na komfort snu - to równie ważny element jak pościel czy materac. Z kolei od jakości i długości snu zależy nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Przeszkodą może być m.in. za gruba pościel, źle dobrany materac lub prześcieradło. Poniżej wady i zalety prześcieradeł z gumką.Prześcieradło nie jest tylko kawałkiem materiału, który rozkładamy na materacu. Wybór właściwego modelu wpływa na komfort i długość snu – warto zwrócić uwagę na jego grubość, wytrzymałość, miękkość oraz materiał i poziom izolacji cieplnej.

Podczas snu prześcieradło z gumką nie zsuwa się ani nie podwija, a kiedy ścielimy łóżko, nie musimy go poprawiać. Brzmi jak synonim komfortu? Modele wykończone gumką mają wiele zalet i tylko jedną wadę, którą szybko można pokonać. Jak? Wyjaśniamy poniżej.


Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz


Warto dbać o jakość snu i odpoczynku, gdyż warunkuje to nasze samopoczucie w ciągu dnia. Aby jednak zapewnić sobie maksimum komfortu, należy dobrać odpowiedni materac, prześcieradło, pościel, poduszki itd.

Wybór odpowiedniego prześcieradła to nie tylko określenie rozmiaru i materiału, ale też konkretnego modelu – z gumką lub bez niej. Wyjątkowo wygodne i praktyczne jest prześcieradło z gumką, a odpowiednio dopasowane zapobiegnie zsuwaniu się pościeli z łóżka.


Komfort przede wszystkim


Dzięki gumce prześcieradło zawsze jest utrzymywane w prawidłowej pozycji – to ogromna zaleta tego modelu, gdyż wielu użytkowników tradycyjnych prześcieradeł narzeka właśnie na zwijanie się materiału. Dla osób, które nie śpią spokojnie, np. dzieci, będą najlepszym wyborem.

Na początku trzeba też wybrać materiał, z jakiego wyprodukowano prześcieradło. Popularna i łatwo dostępna jest bawełna, a także – nieco droższy – dżersej (jersey), który zapewnia wyższy stopień izolacji termicznej. Często wybierane są też prześcieradła z materiału frotte, które w zimie zapewnią ciepło, stanowiąc dodatkową izolację cieplną.


Jak wybrać rozmiar?


Aby wybrać idealne prześcieradło z gumką, trzeba określić jego rozmiar. To bardzo ważne, gdyż w przypadku tego modelu nie będzie możliwości zawinięcia nadmiaru materiału pod materac. Wtedy guma nie będzie pełniła swojego zadania, a prześcieradło będzie spadało z materaca, co nie wygląda elegancko.

Warto wiedzieć, że prześcieradło z gumką ma zwykle ok. 15-20 cm zakładu, a zatem należy zmierzyć jego grubość przed zakupem i wybrać odpowiedni rozmiar. Jeżeli materac jest grubszy niż zakładka w prześcieradle, lepszym wyborem będzie prześcieradło o rozmiar większe. Na przykład – jeśli materac 160x200 ma 22 cm, powinniśmy kupić prześcieradło w rozmiarze 180x200 cm.

Przede wszystkim prześcieradła z czystej bawełny oraz dżerseju muszą być odpowiednio dobrane pod rozmiar materaca. Jedynie frotte jest materiałem na tyle rozciągliwym - ze względu na domieszkę sztucznego materiału – że nieco mniejsze prześcieradło z powodzeniem uda się rozłożyć na łóżku.


Walory estetyczne


Co ważne, grubość materiału nie wpływa na tendencję do zawijania się prześcieradła albo spadania z materaca. Prześcieradło z gumką idealnie przylega do jego powierzchni, nadając naszej sypialni dodatkowego uroku. Modele te chwalone są z powodu funkcjonalności, ale też z powodu swoich walorów estetycznych.

Jest jednak jedna wada modeli z gumką – trudność w ich składaniu może zniechęcić do zakupu. Wystarczy jednak wiedzieć, jak krok po kroku złożyć je prawidłowo, co wyjaśniamy poniżej.


Jak składać prześcieradło z gumką?


Modele wykończone gumką co prawda nie zsuwają się z łóżka, ale trudno je złożyć. Trzeba wykazać się cierpliwością, gdyż czynność ta wymaga skupienia. Praktyka jednak czyni mistrza i można szybko zyskać tę cenną umiejętność.

Jak to zrobić? Należy złożyć prześcieradło na pół, a następnie w oba sąsiadujące ze sobą rogi tkaniny wsunąć dłonie. Wystarczy złączyć dłonie ze sobą, nałożyć rogi z prawej ręki na lewą i położyć prześcieradło na podłodze lub innej powierzchni. Trzeba chwycić rogi z prawej strony i złożyć prześcieradło w 1/3 szerokości, a rogi z lewej strony nałożyć na prawą, aby powstał prostokąt. Pozostaje złożyć materiał dwa lub trzy razy w kostkę i schować go do szafy.

pixel