Darmowa dostawa od 150,00 zł

Krochmalenie pościeli — na czym polega i czy warto je stosować?

2022-10-05
Krochmalenie pościeli — na czym polega i czy warto je stosować?

Moda na pewne prace domowe oraz rytuały przemija i na nowo się pojawia. Coś, co dawniej było podstawową czynnością, wykonywaną regularnie, dzisiaj może być już sporadycznym działaniem lub aktywnością realizowaną w sposób automatyczny. Są jednak takie nawyki, które warto odświeżać i na nowo wdrażać do domowych zadań. Jedną z nich jest krochmalenie pościeli. Po co krochmalić pościel i jak to robić? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Jak dawniej prano tkaniny?

Obecnie pranie to tak zwana bułka z masłem. Porównując tę czynność z tym, jak wygląda dzisiaj oraz z tym, jak wyglądała wcześniej, można stwierdzić, że to zdecydowany luksus. Dzisiaj wystarczy jedynie załadować pralkę, uzupełnić proszek oraz płyn, włączyć przycisk i czekać, aż wszystko się wypierze. Dawniej jednak nie było to takie proste, a zapewnienie właściwej czystości materiałom stanowiło spore wyzwanie. Dlatego m.in. pościel się gotowało, a także krochmaliło. Dzięki temu tekstylia stawały się higieniczne. Aktualnie jednak możesz się zastanawiać w ogóle, po co krochmalić pościel oraz co to krochmal. Kwestie te nie są dla wszystkich już, aż tak oczywiste. 

Po co krochmalić pościel?

Krochmalenie to dawny sposób na pielęgnację pościeli, bielizny, firan itp. Zatem po co obecnie, w czasach gdy każdy ma dostęp do pralki, uciekać się do takich zabiegów? Powodów jest wiele. To w końcu stary sposób, który dopiero po latach okazuje się naprawdę doceniany. Krochmal sam w sobie ma właściwości przeciwdziałające gromadzeniu się brudu na powierzchni materiału. Dlatego odpowiedź na to, po co krochmalić pościel obecnie, jest oczywista. Nic nie działa tak dobrze, jak wspomniana substancja. To prawdziwy impregnat, który sprawia, że pranie pozostaje czyste na długo. W przypadku pościeli, z której korzysta się codziennie, ma to ogromne znaczenie. To świetny ratunek dla osób, które zmagają się z alergią i wymagają naprawdę sterylnych warunków podczas spania, by rano nie budzić się zakatarzonymi i spuchniętymi. 

Śnieżnobiała pościel na długo

Celem krochmalenia pościeli jest także zachowanie jej śnieżnobiałego wyglądu na długo. Oprócz tego krochmal przeciwdziała wchłanianiu wilgoci. Sprawia to, że tkanina staje się bardziej higieniczna. Jest też sztywniejsza. To sposób na czystą i estetyczną sypialnię, która pozostaje taka na długo. Pozostaje jednak kwestia, jak krochmalić pościel, by rzeczywiście prezentowała się nieskazitelnie. Przede wszystkim od samego początku warto wybierać komplety pościeliposzewki, które uszyte zostały z najlepszych materiałów, np. bawełny. Pozwoli Ci to zatem kompletnie zadbać o stan tekstyliów, przedłużając ich żywotność w świetnym stanie. Takie artykuły szczególnie korzystnie jest wybierać ze sprawdzonych źródeł. Dostawców, którzy sprzedają produkty certyfikowane, odpowiedniej jakości.

Krochmalenie pościeli a roztocza

Istnieje grupa osób, którym pielęgnowana pościel przy użyciu krochmalu przydaje się najbardziej. Są to oczywiście alergicy. Jeśli jesteś jednym z nich, musisz wiedzieć, że krochmalenie pościeli a roztocza, to zestawienie, które się nie lubi. Krochmal sprawia, że na pościeli nie gromadzi się kurz ani inne bakterie. Zatem taki sposób pielęgnowania pościeli może być stałą czynnością, która przyniesie wiele dobrego i wpłynie korzystnie na jakość snu osoby mającej alergie na roztocza. Dla dzieci oraz osób starszych, którzy mają słaby układ odpornościowy, szczególnie ważne jest regularne krochmalenie pościeli. Po co to robić? Odpowiedź już padła — mniejsze osadzanie się kurzu oraz bakterii, to najlepsza profilaktyka przed infekcją. To także będzie świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie przepadają za częstymi porządkami. 

Krochmal — co to?

Możesz wciąż zastanawiać się, co to krochmal. Jest to płyn na bazie skrobi, zwykle ziemniaczanej. Skrobia to cukier, który występuje w roślinach. Mogłeś widzieć ją jako zawiesinę o białym zabarwieniu. Na jej bazie możliwe jest przygotowanie domowego krochmalu, który skutecznie pomoże Ci zadbać o jakość pościeli. Roztwór ten był dawniej chętnie wykorzystywany przez babcie. Aktualnie jednak chętnie korzystają z krochmalenia pościeli hotele, placówki medyczne czy restauracje. Jednak jeśli zdecydujesz się na taką metodę pielęgnacji tekstyliów, na pewno nie pożałujesz. Musisz wiedzieć, że jak się robi krochmal, można również poddawać obróbce obrusy, serwetki, ubrania oraz firany. 

Krochmal sam w sobie daje wiele dobrego. Oprócz tego, że materiały nie wchłaniają potu oraz brudu, to jeszcze zwiększasz w ten sposób poziom higieny. Mniej potu w tekstyliach to zarazem mniej wirusów oraz bakterii, a zatem zdrowszy sen i wysoki komfort odpoczynku. Krochmalenie pościeli pozwala na rzadsze pranie tekstyliów. Nie musisz zatem używać silnych detergentów, co korzystnie wpływa na skórę. Co więcej, krochmalenie jest w 100% bezpieczne. To świetna metoda konserwowania materiałów, które stają się mniej podatne na gniecenie. 

Jak się robi krochmal?

Gdy już znasz korzyści z krochmalenia pościeli, z pewnością chcesz też wiedzieć, jak się robi krochmal? Nie będzie to dla Ciebie na pewno dużym zaskoczeniem, że tak jak wszystko, możesz dzisiaj kupić go w sklepie z chemią. Dobrym sposobem jest też samodzielne przygotowywanie krochmalu. Zatem by zrobić krochmal, musisz zagotować litr wody, a osobno w szklance przygotować wodę chłodną i rozpuścić w niej 2-3 łyżki mąki ziemniaczanej. Następnie zmieszaj całość, zagotuj i gotowe. Pilnuj jednak, by zagotowanie trwało chwilę. Przegotowanie roztworu sprawia, że traci on swoje właściwości. Wiesz już, jak się robi krochmal, jednak świetnym pomysłem jest też dodanie do niego kilku kropel eterycznych. 

Jak krochmalić pościel?

Ostatnim krokiem jest już tylko wyjaśnienie, jak krochmalić pościel. Musisz wiedzieć, że jest to uniwersalna metoda dbania o tekstylia. A tym sposobem możesz pielęgnować jedynie pościel bawełnianą oraz lnianą. Sam proces krochmalenia możesz przeprowadzić na kilka sposobów. Standardowym rozwiązaniem jest oczywiście ręczne krochmalenie. To szybka i prosta czynność, szczególnie gdy wykorzystasz suche tkaniny. Gotowy krochmal przelej do odpowiedniego naczynia, które pomieści tekstylia poddawane zabiegowi. Pościel lub inne akcesoria należy zostawić pokryte krochmalem na kilka minut. Po tym czeka Cię już tylko prasowanie i suszenie, a dalej możesz cieszyć się świetnie zabezpieczoną pościelą.

Krochmalenie pościeli nie jest już aż tak popularne, jednak warto wracać do tego rytuału. Jeśli zależy Ci, by Twoje tekstylia były wytrzymałe i higieniczne, od początku wybieraj jak najlepiej, stawiaj na materiały, takie jak bawełna oraz pościel od najlepszych dostawców. Dzięki temu będziesz cieszył się idealnym wyposażeniem sypialni na długo.

pixel