Darmowa dostawa od 150,00 zł

Kołdra dla alergika – jaką wybrać?

2019-02-15
Kołdra dla alergika – jaką wybrać?

Alergie uprzykrzają nam życie coraz bardziej, a atakujące alergeny wymagają specjalnej profilaktyki. Dokuczliwe jest m.in. uczulenie na roztocza, gdyż wymaga codziennych porządków. Bardzo ważny jest także wybór kołdry, aby nic nie zakłócało nam zdrowego i spokojnego snu, który ma być przede wszystkim odpoczynkiem.Sen musi nam zapewnić regenerację po całym dniu i siłę oraz energię na następny. Warto zadbać o jego jakość, czyli kłaść się o rozsądnej porze, przewietrzyć mieszkanie, a także wybrać odpowiedni materac oraz pościel. Nieco trudniej będzie alergikom, ale poniżej zamieszczamy kilka porad, jak wybrać właściwą kołdrę dla alergika.

Sypialnia to pokój, o który dbamy szczególnie – musi być przytulna i ciepła. Nie tylko nam przypadnie jednak do gustu – roztocza najczęściej wywołujące reakcje alergiczne rozwijają się w niej wyjątkowo szybko, m.in. w materacach i kołdrach. Jaką zatem wybrać, aby zapewnić sobie spokojny sen?


Czym są roztocza?


Roztocza to najczęściej występujący alergen w naszym otoczeniu – groźne są dla nas głównie ich odchody. Tym mikroskopijnym pasożytom sprzyjają ciepłe i wilgotne warunki, dlatego też zwykle występują w kurzu, ale żywią się naszym martwym naskórkiem. Walka z nimi wymaga cierpliwości i samozaparcia, gdyż jest bardzo uciążliwa i irytująca.

Trzeba jednak regularnie z nimi walczyć, czyli dokładnie sprzątać, gdyż dużo kurzu osadza się na dywanie, wykładzinie i meblach. Objawy alergii potrafią zaś bardzo dokuczyć – to mocny kaszel, katar, duszności, atopowe wypryski na skórze, świąd, a także łzawienie.

Poza sprzątaniem ważne jest także wietrzenie mieszkania oraz odpowiednia aranżacja wnętrz. Oznacza to, że podczas urządzania powinno się ustawić jak najmniej tzw. bibelotów jak świeczniki, sztuczne rośliny i inne ozdoby. Także materace, kanapy, poduszki i kołdry to siedliska roztoczy.


Idealna kołdra dla alergika


Niezwykle ważne jest także dobranie odpowiedniej pościeli dla alergika, gdyż wiele osób nie zdaje sobie sprawę, co może się kryć w pościeli. Złym wyborem będzie np. pościel puchowa, gdyż przyciąga ona roztocza.

Oznacza to, że alergicy mogą wybierać kołdry oraz poduszki m.in. z wypełnieniem silikonowym. Ich dodatkową zaletą jest możliwość prania w pralce – aby skutecznie walczyć z alergenami, trzeba prać je często. Warto dodać, że roztocza giną przy temperaturze co najmniej 55˚C.

Dobrym wyborem będą także kołdry z wypełnieniem lateksowym, gdyż nie przyjmują one kurzu. Specjalne pościele antyalergiczne oraz antyroztoczowe również powinny zwrócić naszą uwagę – proces ich produkcji jest inny, gdyż są one klejone.

Kołdra ze sztucznych włókien nie pozwoli ciału tak swobodnie oddychać jak wyprodukowana z materiałów naturalnych. Decydując się na pościel syntetyczną, trzeba też mieć świadomość, że trzeba ją często prać w temperaturze powyżej 60˚C.

Również pościel jedwabna może znaleźć się w sypialni alergika. Jedwab jest wyjątkowo delikatnym włóknem, a ponadto jest hipoalergiczny, czyli nie gromadzi roztoczy i nie wywołuje reakcji uczuleniowych. Taka kołdra pozwala skórze swobodnie oddychać, jest niezwykle przyjemna w dotyku i lekka. Minusem może być jednak stosunkowo wysoka cena oraz konieczność czyszczenia chemicznego.

Pościel dla alergików stała się tak popularna, że można ją kupić w różnych sklepach. Dostępna w sklepach internetowych w niczym nie ustępuje modelom sprzedawanym w specjalistycznych punktach.

pixel