Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jak wybrać rozmiar prześcieradła?

2022-04-18
Jak wybrać rozmiar prześcieradła?

Wybór odpowiedniego rozmiaru prześcieradła, na pierwszy rzut oka, wydaje się być łatwą decyzją. Nic bardziej mylnego. A o tym, że wcale nie jest to takie proste, na pewno przekonał się każdy, kto chociaż raz zastanawiał się jak dopasować rozmiar prześcieradła do kanapy. Odpowiedni rozmiar prześcieradła to przecież pierwsza rzecz, która może sprawić, że nasz sen będzie bardziej komfortowy. Dzisiejszy rynek jest wypełniony setkami różnych wariantów prześcieradeł, ale samych odmian rozmiarowych jest niewiele. Dlatego jeżeli chcesz wiedzieć, jaki wybrać rozmiar prześcieradła, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Jak dobrać rozmiar prześcieradła do łóżka?

Pierwszą i najważniejszą zasadą podczas dobierania odpowiedniego rozmiaru prześcieradła jest zdanie sobie sprawy, co tak naprawdę chcemy przykryć. Częstym błędem jest myślenie, że prześcieradło powinno być dokładnie tej samej długości co kołdra. Nie raz to właśnie na podstawie pościeli ludzie dobierają rozmiar prześcieradła. Warto jednak pamiętać, że o ile kołdra ma tylko przykryć łóżko, o tyle prześcieradło musi nie tylko zasłonić powierzchnię do spania, ale także nie powinno się zsuwać.

Dlatego wybierając rozmiar prześcieradła, należy brać pod uwagę powierzchnię łóżka i dodać do tego po kilkadziesiąt centymetrów z każdej strony — to pozwoli na swobodne zahaczenia rogów prześcieradła o łóżko i zapewni komfort jego użytkowania podczas snu. Do wyboru odpowiedniego rozmiaru prześcieradła warto także zmierzyć materac, aby znać jego dokładne wymiary. Dla przypomnienia — szerokość i długość materaca mierzymy tuż przy krawędziach, natomiast bardziej problematyczne będzie zmierzenie wysokości. Aby wyniki były jak najdokładniejsze, należy spróbować, chociaż lekko podnieść go do góry.

Jeżeli będziesz już znał odpowiednią długość materaca, wtedy w prosty sposób określisz najlepszy rozmiar prześcieradła. Istnieje proste wiązanie matematyczne, dzięki któremu można obliczyć najlepszy rozmiar. Wystarczy przyjąć zasadę, że do szerokości materaca dodaje się jego dwukrotną wysokość, a potem wartość zwiększa się jeszcze o dodatkowe 20 cm. Brzmi strasznie i skomplikowanie? Spokojnie, obliczenia wcale nie są takie trudne, jak mogłyby się wydawać.

Jaki rozmiar prześcieradła na łóżko 160 x 200?

Żeby obliczyć, jaki będzie najlepszy rozmiar prześcieradła na łóżko 160 x 200 wystarczy właśnie wdrożyć powyższe działanie. Załóżmy przy tym, że wysokość materaca wynosi 20 cm. Tak więc — musisz pamiętać, że pierwsza liczba określa szerokość, a druga długość materaca. To daje nam równanie, że 160 cm + 2 × 20 cm + 20 cm. Z tego działania otrzymujemy łączny wynik 220 cm. Jest to szerokość naszego prześcieradła. Aby obliczyć jego długość, musimy przeprowadzić identyczne działanie, tylko w miejsce wartości szerokości należy podać jego długość. Będzie to więc 200 cm + 2 × 20 cm + 20 cm = 260 cm. To oznacza, że odpowiedzą na pytanie, jaki rozmiar prześcieradła na łóżko 160x200 będzie najlepszy, jest 220 cm x 260 cm.

Takie samo równanie możesz wykonać, jeżeli chcesz się dowiedzieć jaki rozmiar prześcieradła na łóżko 140x200 wybrać. Wystarczy pod wcześniejsze dane podstawić rozmiar łóżka 140 × 200, aby uzyskać informację o najlepszym prześcieradle dla tego rozmiaru materaca.

Jaki rozmiar prześcieradła z gumką?

Powyższe wyliczenia dotyczyły przede wszystkim klasycznych prześcieradeł. W dzisiejszych czasach coraz częściej można spotkać oferty prześcieradeł z gumką, które cechują się wygodą użytkowania. Trzeba pamiętać, że nawet najlepiej dobrane prześcieradło bez gumki może się zsuwać, lub falować podczas niespokojnego snu. Dla osób, które “wiercą się w łóżku”, prześcieradło z gumką będzie więc najlepszym rozwiązaniem.

Sam wybór rozmiaru dla prześcieradła z gumką jest też o wiele prostszy, niż tego bez gumki. Owszem, aby precyzyjnie dobrać jego rozmiar, również należy znać wszystkie trzy wymiary materaca (szerokość, długość, wysokość), ale w tym przypadku nie będą potrzebne żadne wyliczenia. Tutaj zasada jest prosta rozmiar materaca = rozmiar prześcieradła z gumką. Dlatego jeżeli zastanawiasz się na przykład, jaki rozmiar prześcieradła na łóżko 160 x 200 będzie najlepszy, to najprostszą odpowiedzią jest — prześcieradło o wymiarach 160 x 200.

Czy tylko rozmiar prześcieradła jest ważny?

Często podczas zakupów pościeli skupiamy się tylko na tym, jak dobrać rozmiar prześcieradła do łóżka, lub kanapy. To dobrze, ponieważ nawet najpiękniejsze i najprzyjemniejsze prześcieradło, ale źle dopasowane, nie będzie mogło pełnić swojej głównej funkcji — bycia podłożem dla śpiącej osoby. Dlatego bez wątpienia jego rozmiar jest najważniejszym czynnikiem, o którym trzeba pamiętać podczas zakupów. Najważniejszym, ale nie jedynym.

Wybierając odpowiedni prześcieradło, warto także zwrócić uwagę na materiał, z którego jest on wykonany. Na rynku znajdziesz mnóstwo propozycji prześcieradeł wykonanych z różnej jakości tkanin. Dla własnego komfortu podczas snu warto wybierać przede wszystkim produkty z tych naturalnych, oddychających i chłonnych. Będą to więc prześcieradła z bawełny (takie jak np.: Prześcieradło 160 x 200 Jersey z Gumką Gaja 34C), mikrofibry (Prześcieradło Jersey z Gumką Albin 007 200x220), czy makosatyny, która nie tylko jest przyjemna w dotyku, ale przy okazji wygląda bardzo elegancko. Jeżeli chcesz, aby twoja pościel była nie tylko wygodna, ale także piękna, to zapraszamy do sprawdzenia pełnej oferty z kategorii: prześcieradła z makosatyny.

Pamiętaj także, że odpowiednie prześcieradło jest częścią pościeli. Ta z kolei jest niejako elementem dekoracyjnym wnętrza. Warto więc wybierać prześcieradła, które kolorystycznie pasują do stylu pomieszczenia. W naszej ofercie znajdziesz ogrom przeróżnych filtrów, dzięki którym możesz dopasować asortyment pod swoje preferencje. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której nie tylko znajdziesz najlepsze dla siebie prześcieradło w każdym rozmiarze i kolorze, ale także dobierzesz do niego pasującą pościel, poduszki, kołdry, czy narzuty, którymi idealnie podkreślisz wnętrze swojej sypialni.

Zobacz także:
Jak wybrać narzutę na łóżko?
Jak urządzić sypialnie w stylu skandynawskim?
Jak urządzić przytulną sypialnię?
Jak urządzić pokój gościnny?
Jak udekorować stół wielkanocny?

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Prześcieradło 160 x 200 Jersey z Gumką Gaja 34C

Prześcieradło 160 x 200 Jersey z Gumką Gaja 34C

57,79 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 58,95 zł/1szt.Cena regularna 88,46 zł brutto/1szt.
pixel