Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jak spać w ciąży?

2022-10-05
Jak spać w ciąży?

Sen w ciąży nie należy do najłatwiejszych. Mimo to ważne jest, by przesypiać odpowiednią liczbę godzin. Często zmiany hormonalne powodują, że odpoczynek jest trudny. Dlatego warto szukać pomocy oraz skutecznych sposobów na to, jak najlepiej spać w ciąży. Chodzi bowiem nie tylko o Twoje zdrowie, lecz także bezpieczeństwo rozwijającego się płodu. Podpowiadamy, jaka pozycja do spania w takiej sytuacji jest najbezpieczniejsza. Zapraszamy do lektury.

Sen w ciąży i jego wpływ na rozwój życia dziecka

Sen wpływa na funkcjonowanie każdego człowieka. Wypoczęta mama to także spokojniejsze dziecko. Z pewnością przekonały się o tym kobiety, które szczególnie dbały o prawidłowy sen w ciąży. Musisz wiedzieć, że jest to jedna z ważniejszych kwestii, której nie należy lekceważyć już na początku stanu błogosławionego. Warto zatem przygotować swoją sypialnię i dostosować ją do zmian, które będą zachodziły w Twoim ciele. Zatem, jak spać w ciąży? 2 trymestr jest jeszcze o tyle wygodny, że jako przyszła mama możesz odpoczywać w każdej pozycji. Żadna nie zaszkodzi dziecku. Kolejne etapy rozwoju malucha wymagają już bezpiecznych pozycji. Istotne jest w końcu zdrowie maluszka, który musi być odpowiednio dotleniony. Z tego właśnie względu niektóre ułożenia w stanie błogosławioną są raczej niewskazane.

Pozycja do spania w ciąży

Musisz wiedzieć, że Twoje zapotrzebowanie na sen w pierwszym i trzecim trymestrze na pewno będzie zwiększone. Wskazane są w tym czasie nawet popołudniowe drzemki. O ile same drzemki trwają krótko, o tyle sen w nocy to już kilkugodzinny wypoczynek. Aby był regenerujący, musisz mieć możliwość komfortowego ułożenia. Wygodna pozycja do spania w ciąży to jednak nie lada wyzwanie. Na plecach czy może na brzuchu? Jak będzie bezpiecznie? To zwykle pytania, które zajmują myśli przyszłej mamy. Pamiętaj, że spanie w ciąży, choć jest bardzo ważne, to jednocześnie jest też bardzo trudne. Często kobieta musi zrezygnować z dotychczasowych przyzwyczajeń i szukać nowego, wygodnego ułożenia. Warto w takich sytuacjach posiłkować się różnymi rozwiązaniami.

Na którym boku spać w ciąży?

Wśród wielu specjalistów dominuje przekonanie, że to właśnie spanie na boku jest najlepsze dla kobiet ciężarnych. Zatem na którym boku spać w ciąży? Źródła naukowe podają, że najbezpieczniejsza pozycja do spania dla kobiety to lewy bok. Właśnie takie ułożenie do snu rekomendują ginekolodzy. Nie powoduje ono ucisku na macicę, żyłę główną oraz wątrobę. Dziecko otrzymuje właściwą ilość tlenu, a także składników odżywczych. Taka pozycja jest też szczególnie polecana kobietom, które mają problemy z krążeniem krwi.

Spanie na lewym boku jest także korzystne, szczególnie w już wysokim stadium ciąży, czyli najlepiej w ostatnich miesiącach. Musisz wiedzieć, że kobiety szczególnie doceniają tę pozycję. Do tego ogromną pomocą jest również umieszczenie specjalnej poduszki pomiędzy nogami. Takie ułożenie ciała może pomóc kobietom, które mają problem z obrzękami. Odpoczywanie na boku wspomaga ich pracę, co pozwala unikać opuchlizny.

Pozycja do spania w ciąży, której lepiej unikać

Nie jest łatwo odpowiedzieć, jak spać w ciąży? 3 trymestr to czas szczególnie poważny, który wyklucza już spanie na wznak. W ciąży, w tym okresie może to powodować bóle kręgosłupa. Niektórzy specjaliści wspominają nawet o tym, że może prowadzić do pogorszenia krążenia, a w skrajnych sytuacjach powodować niedotlenienie maluszka. Również spanie na brzuchu w ciąży przy 3 trymestrze nie jest wskazane, a u wielu kobiet, nawet niemożliwe. Dlatego tych pozycji szczególnie należy unikać. Pamiętaj jednak, by w pierwszej kolejności zawsze dopytać swojego lekarza o możliwe pozycje do spania. Niektóre sytuacje sprawiają, że konieczne jest przyjmowanie innej pozycji z uwagi na stan zdrowia.

Jak najlepiej spać w ciąży? Przygotowanie sypialni

Ciąża to szczególny czas, w którym przyszła mama bardziej martwi się o dobro dziecka niż o swoje. Nic w tym dziwnego, że pytanie, jak najlepiej spać w ciąży zajmuje Twoją głową. Musisz wiedzieć, że pierwsze miesiące stanu błogosławionego bywają trudne, jednak odpoczynek nie stanowi aż takiego wyzwania, jak przy późniejszych trymestrach, w których brzuszek jest już duży. Dlatego początkowo spanie na plecach w ciąży jest jeszcze dozwolone. Później musisz stworzyć sobie, jak najbardziej komfortowe warunki do spania, by ułożenie na lewym boku, w pozycji zalecanej, było wygodne. Pomocą będzie dla Ciebie wspomniana poduszka, a także przystosowanie łóżka. Możesz wybrać dla siebie nowe kołdry antyalergiczne oraz poduszki mające wypełnienie antyalergiczne. Zwykle są one certyfikowane oraz uszyte z najlepszych materiałów. Dobrze jest również wybrać wygodny materac, dopasowany do wagi oraz liczby osób, które na nim odpoczywają.

Spanie w ciąży — jak poprawić jego jakość?

Spanie w ciąży, gdy musisz przestawić się na inne ułożenie w łóżku, niż dotychczas, może stać się prawdziwą zmorą. Warto wtedy robić wszystko, by poprawić jakość swojego snu. Oprócz czystej, nowej pościeli oraz poszewek, które będą uszyte z przyjemnych w dotyku materiałów, zadbaj o wywietrzenie sypialni przed snem. Korzystnie wpłynie również wypicie ziółek przed spaniem oraz wzięcie kąpieli. Pamiętaj, że relaks ma ogromne znaczenie, a stres nie sprzyja rozwojowi dziecka. Odpowiednia pościel z pewnością pomoże Ci zająć wygodną pozycję, która przyniesie same dobre sny i spokój.

Wiesz już zatem, jak najlepiej spać w ciąży, a także jak poprawić komfort swojego snu. Pamiętaj, żeby dać sobie czas potrzebny na zaakceptowanie nowej sytuacji. Pierwsze miesiące nie są trudne pod względem zasypiania, dlatego już wtedy zatroszcz się o odpowiednie wyposażenie sypialni. W zaawansowanej ciąży na pewno to docenisz i będziesz spokojniejsza, a przede wszystkim wyspana.

pixel