Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jak składać i przechowywać obrusy?

2018-09-13
Jak składać i przechowywać obrusy?

Piękny obrus bardzo łatwo zniszczyć przez nieodpowiednie składanie i przechowywanie. Nie tylko pojawią się na nim nieestetyczne odkształcenia, ale może również ucierpieć na tym faktura materiału lub delikatne zdobienia. Na szczęście opanowanie sztuki prawidłowego dbania o obrusy jest bardzo proste!Jak złożyć obrus jak profesjonalista?


Wyprany i wyprasowany obrus prezentuje się świetnie, jednak nie może przecież cały czas leżeć na stole. Od czego zacząć jego składanie?


Okrągłe obrusy


Są zdecydowanie bardziej wymagające niż swoje kwadratowe odpowiedniki, jednak nadal ich złożenie nie powinno sprawiać najmniejszych trudności, jeśli wiesz, jak się za to zabrać.

1.      Użyj stołu, aby położyć obrus na płasko. Złóż go na pół, aby wyglądał jak półksiężyc.
2.      Przyłóż zaokrągloną stronę do prostej zakładki. Okrągła krawędź powinna być wyrównana ze środkiem prostej krawędzi zagięcia.
3.      Złóż swój obrus na pół wzdłuż.
4.      Okrągłe boki zagnij do wewnątrz, aby uzyskać prostą krawędź na bokach. I gotowe!


Prostokątne obrusy


Są niezwykle wdzięczne przy składaniu. Wystarczy postępować tak, jak w przypadku prześcieradeł lub ręczników.

1.      Złóż obrus na pół wzdłuż, dotykając spodu.
2.      Połącz dolną i górną krawędź – staraj się, by krańce i rogi idealnie do siebie przylegały.
3.      Możesz zaginać obrus wielokrotnie, by uzyskać jego mniejszy rozmiar, jednak pamiętaj o tym, że każde zagięcie będzie trzeba później rozprasować.

Jak przechowywać obrusy?


Obrusy możesz przechowywać w szafie na półkach, złożone w kwadraty i położone na płasko. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak przy niewielkiej liczbie dekoracyjnych materiałów. Jeśli masz ich sporo, które są przystosowane do konkretnych okazji, to warto rozważyć inne opcje.

Jednym z najlepszych sposobów przechowywania obrusów jest stosowanie wieszaków. Rodzaj wieszaka, który wybierzesz, będzie miał duży wpływ na liczbę nieestetycznych zagnieceń, które pojawią się następnym razem, gdy rozłożysz materiał. Wieszaki z drutu i wszelkie inne wykonane ze sztywnego materiału metalowego będą powodować marszczenie. Wieszak z klipsami to o wiele lepsza opcja – nie tylko chwyci rogi, ale także pozwoli w wygodny sposób na przeglądanie obrusów bez obawy o to, że spadną na podłogę.

Innym świetnym sposobem na przechowywanie obrusów i zaoszczędzenie czasu podczas prasowania są… rurki kartonowe! Niezależnie od tego, czy jest to opakowania na prezent, czy specjalne kupiłeś je w sklepie, tekturowe tuby spisują się genialnie. Wystarczy, że owiniesz wokół nich obrus (może być wcześniej złożony jedynie wzdłuż), upewniając się, że tkanina przylega ciasno, aby zapobiec marszczeniu się materiału. Takie rury możesz trzymać w wysokiej szafie, a nawet owinąć papierem, dzięki czemu np. podczas przeprowadzki ich przewożenie będzie znacznie łatwiejsze.

pixel