Darmowa dostawa od 150,00 zł

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

2023-01-19
Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Kiedy dziecko jest małe, spanie z rodzicami jest naturalne i nikogo nie dziwi. Z czasem jednak maluch rośnie i musi przenieść się do własnego łóżeczka. To naturalna kolej rzeczy i nie należy powstrzymywać tego procesu. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy maluchowi towarzyszy niepokój związany z opuszczeniem posłania rodziców. Warto się wtedy zastanowić, co można zrobić, aby wspomóc swoją latorośl w przejściu przez ten trudny okres. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które stanowią nieocenione wsparcie dla rodziców małych dzieci, którym zależy na ich prawidłowym rozwoju. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania. Zastosuj wymienione metody, aby każdy z domowników spał spokojnym sen każdego dnia.

W jakim wieku dziecko powinno nauczyć się spać samodzielnie?

Tak naprawdę nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Wiek, w którym dziecko nabiera gotowości do samodzielnego spania, może się różnić w zależności jego tempa indywidualnego rozwoju. Zazwyczaj jednak dzieci zaczynają próbować spać same między 2, a 4 rokiem życia. Jeśli więc zastanawiasz się, jak oduczyć 4-letnie dziecko spania z rodzicami, dobrze trafiłeś. Na pewno na początku warto się wyposażyć w odpowiednie łóżeczko i wszystkie inne niezbędne do spania akcesoria. Pościel dla małego dziecka musi być wyjątkowo mięciutka i przyjemna w dotyku. Być może warto je również wyposażyć w odpowiednią przytulankę, aby mogło ją do siebie tulić przed zaśnięciem. Dopiero tak przygotowany czterolatek może spróbować zasnąć bez asysty.

Warto wspomnieć, że niektóre dzieci szybciej nauczą się spać same, podczas gdy inne będą na to potrzebowały więcej czasu, a być może nawet dodatkowej pomocy. Ważne jest to, aby rodzice pamiętali, że proces ten może być długi i powinien przebiegać naturalnie. Przede wszystkim należy zachować cierpliwość i wyrozumiałość wobec zdolności adaptacyjnych malucha. Warto rozumieć, że dziecko może potrzebować trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowego trybu snu, a co więcej na początku prawdopodobnie pojawią się pewne trudności związane z przekonaniem go, że to na pewno dobry pomysł. Jeśli jednak rodzice pozostają cierpliwi i konsekwentni w swoim podejściu, dziecko powinno nauczyć się spać samodzielnie w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? Wprowadź rytuały

Aby pomóc dziecku przestawić się na samodzielne spanie, można spróbować kilku niezawodnych sposobów. Warto zacząć od wprowadzenia przed snem stałych rytuałów. Może to być kąpiel lub mycie zębów, ale także czytanie książek, czy słuchanie ulubionej muzyki. W ten sposób przyzwyczaja się malucha do wykonywania konkretnych czynności przed snem, tworząc bezpieczną atmosferę i przewidywalne warunki zapadania w sen. Te następujące po sobie działania sygnalizują, że nadchodzi czas zasypiania, więc organizm sam się zaczyna do niego przygotowywać. Nawet najbardziej oporny maluch ulega w końcu magii rytualnych czynności i przyzwyczaja się do narzuconego mu rytmu. Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko spać samemu, zdecyduj się na takie rozwiązanie, a na pewno szybko zobaczysz rezultaty.

Rytuał pomaga się dziecku zrelaksować i skutecznie zasnąć bez obecności rodzica. Pamiętaj, że każde maluch jest inny i to, co działa w przypadku jednego, niekoniecznie będzie skuteczne dla pozostałych. Ważne, by być cierpliwym i wytrwałym, a na pewno uda się stopniowo wprowadzać zmiany w przyzwyczajeniach dziecka. Staraj się nie brać go do swojego łóżka, chyba że jest to absolutnie konieczne. Jeśli już to zrobisz, używaj tej samej metody, aby uspokoić dziecko i położyć je z powrotem do własnego łóżka. Nie reaguj na każde budzenie się malucha w nocy. Jeśli zacznie płakać, pozwól, aby to trwało przez kilka minut, zanim do niego pójdziesz. Może to być trudne, ale stanowi dla dziecka czytelny sygnał, że może zasnąć samodzielnie. Dobrym pomysłem może się okazać także nagradzanie malucha za samodzielne spanie, np. poprzez dawanie mu niewielkich upominków czy pochwał. To może mu pomóc zrozumieć, że samodzielne spanie jest ważne i wartościowe.

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku? Zadbaj o atmosferę w sypialni

Należy również stworzyć odpowiednie warunki do spania. Organizm najlepiej odpoczywa w ciemnych pomieszczeniach, dlatego warto zainwestować w zasłony zaciemniające. W sypialni powinna ponadto panować odpowiednio niska temperatura, dlatego przed snem należy ją koniecznie wywietrzyć. Nie bez znaczenia jest także zakup wygodnego łóżka wyposażonego w dobrze dopasowany materac. Zwróć uwagę zarówno na jego wymiary, jak i twardość. Warto również zadbać o odpowiednią aranżację pokoju dziecka. Wystrój pomieszczenia powinien być przytulny. Aby ułatwić zasypianie sypialnię, warto urządzić w stonowanych, pastelowych kolorach, które wpływają na człowieka kojąco. Można również postawić na zakup specjalnych barwnych poszewek na kołdry, przedstawiających postacie z bajek.

W przypadku, kiedy dziecko mimo sprzyjającego otoczenia, będzie budzić się w nocy, możesz je uspokajać, pamiętając jednak o tym, żeby nie brać go do siebie. Usiądź obok łóżeczka i delikatnie głaszcz malucha po pleckach, możesz go także pocałować. Aby nauczyć dziecko samodzielności warto dać mu również nieco autonomii i pozwolić na samodzielnie zasypianie. Warto pamiętać o tym, że nic nie przychodzi od razu. Nauczenie dziecka spania w łóżeczku może zająć trochę czasu i wymagać cierpliwości. Nie poddawaj się jednak i konsekwentnie stosuj wybrane przez siebie metody, a na pewno w końcu osiągniesz wielki wychowawczy sukces. Pomimo marudzenia, dzieci stosunkowo szybko adaptują się do nowych sytuacji.

Metoda usypiania dziecka 3-5-7

Metoda 3 5 7 to specjalna technika relaksacyjna, która szczególnie dobrze się sprawdza przy usypianiu dzieci. Chodzi w niej o to, aby wprowadzić zwyczaj regularnego oddychania w rytmie 3-5-7 przez kilka minut przed zaśnięciem. To prosta metoda, której można się szybko nauczyć. Pozwala na wyciszenie układu nerwowego przed snem i wejście w stan relaksu. Warto praktykować takie dobre zwyczaje już w młodym wieku, pamiętając jak ważne dla zdrowia człowieka, jest prawidłowe oddychanie. Dziecko uczy się, że można świadomie wpływać na swoje samopoczucie poprzez kontrolę pracy przepony.

Jeśli chcesz spróbować tego rozwiązania, połóż się obok dziecka i zainicjuj wspólne oddychanie przez nos. Najpierw należy przez 3 sekundy brać powolny wdech, a następnie przez kolejne 5 wydychać powietrze. Powtórz wdech i wydech przez kolejne 7 sekund. Utrzymaj tę sekwencję oddechów przez kilka minut, aż dziecko zacznie zasypiać. Ważne, aby trzymać się ustalonej rutyny i nie przerywać jej, nawet jeśli maluch się budzi. Jeśli po kilku minutach nadal nie zasnął, możesz spróbować zastosować tę technikę jeszcze raz. Niewątpliwą zaletą metody 3-5-7 jest to, że można dzięki niej zapoznać się z pierwszymi ćwiczeniami oddechowymi w życiu i nauczyć się wprowadzać organizm w stan wyciszenia. To bardzo przydatna wiedza, która w przyszłości może pomóc w zarządzaniu stresem.

pixel