Darmowa dostawa od 150,00 zł

Czy obrusy można suszyć w suszarce?

2023-01-19
Czy obrusy można suszyć w suszarce?

Obrusy na stół mogą być bardzo przydatne. Podczas posiłków stanowią świetną izolację od blatu, zapobiegając jego zabrudzeniu się, czy uszkodzeniu mechanicznemu. Nie bez znaczenia są także ich nieprzeciętne walory dekoracyjne. Rozłożony na stole obrus nadaje pomieszczeniu przytulnej, domowej atmosfery. Warto kupić taki stylowy dodatek, trzeba jednak pamiętać o tym, aby sprawdzić, w jaki sposób należy go czyścić, aby nie uszkodzić materiału, z którego został zrobiony. Prawidłowa konserwacja uchroni obrus przed zniszczeniem i sprawi, że pozostanie piękny, pachnący i świeży przez długi czas. Zobacz asortyment dostępny w naszym sklepie, aby wyposażyć się w eleganckie nowoczesne obrusy na stół, które wprowadzą wyjątkowy klimat do Twojej jadalni.

Dlaczego warto kupić nowoczesny obrus na stół?

Nowoczesny obrus na stół może być świetnym dodatkiem do wystroju wnętrza i sprawić, że blat będzie wyglądał elegancko i schludnie podczas posiłków. Takie nakrycia sprawdzają się szczególnie dobrze podczas rodzinnych uroczystości, ponieważ pozwalają na stworzenie wyjątkowej, świątecznej atmosfery. Na przystrojonym pięknie blacie zastawa stołowa prezentuje się znacznie lepiej. Obrusy są także praktyczne, ponieważ chronią mebel przed zabrudzeniem i uszkodzeniami. Powierzchnia tkaniny absorbuje wilgoć i sprawia, że stół pozostaje czysty, niezależnie od tego, co się na nim znajdzie. Warto wyposażyć się w taką dodatkową warstwę izolacyjną, szczególnie jeśli mamy w mieszkaniu bardzo drogi mebel i zależy nam na tym, aby nic go nie uszkodziło.

Nowoczesne obrusy mogą być wykonane z materiałów, takich jak bawełna, poliester lub jedwab. Poszczególne tkaniny różnią się od siebie właściwościami. Postaw na takie rozwiązanie, które będzie odpowiadało Twoim potrzebom. Warto zwrócić szczególną uwagę na wzornictwo obrusu, ponieważ może on również stanowić ciekawy element dekoracyjny w pomieszczeniu. Koniecznie zadbaj o spójność aranżacji wnętrza, aby prezentowało się ono harmonijnie. W pięknie urządzonym pokoju poprawia się samopoczucie. Samo przebywanie w nim jest przyjemne. Salon stanowi ponadto wizytówkę każdego domu. Dobrze, aby był przygotowany na pojawienie się gości.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie obrusu?

Przy zakupie obrusu warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Najważniejszą z nich jest materiał wykonania. Obrusy mogą być uszyte z różnych tkanin, takich jak bawełna, poliester, jedwab lub len. Każda z nich ma wady i zalety. Bawełna to naturalny materiał przyjazny dla skóry, który może jednak mechacić się podczas prania i tracić kolory. Poliester jest trwały i odporny na zagniecenia, ale ma skłonność do elektryzowania się. Ten surowiec nie najlepiej przepuszcza powietrze. Jedwab i len to bardzo eleganckie tekstylia. Są one jednak także bardzo delikatne i wymagają specjalnej pielęgnacji. Tkanina, z której wykonany jest obrus, powinna być wytrzymała, aby sprawnie zabezpieczać stół przed zabrudzeniem i uszkodzeniami.

Wybierając obrus, musisz zwrócić uwagę na to, aby miał odpowiednie wymiary. Jeśli kupisz zbyt mały, może źle się prezentować. Zbyt obszerne nakrycie będzie zaś wystawać poza obręb stołu. Zanim kupisz obrus, wymierz dokładnie stół i dopiero potem zdecyduj się konkretny modelu. Weź także koniecznie pod uwagę wzornictwo produktów. Wyposaż się w taki obrus, którego design będzie korespondował z resztą aranżacji wnętrza. Nakrycie może być monochromatyczne, ale także kolorowe. W naszym sklepie znajdziesz produkty ozdobione pięknym ręcznym haftem, które kojarzą się z ciepłem domowego ogniska i pomagają budować wyjątkową atmosferę. Jeśli lubisz styl vintage, na pewno Ci się spodobają. Koniecznie także weź pod uwagę sposób czyszczenia obrusu, aby mieć świadomość, jaki rodzaj pielęgnacji sprawdzi się najlepiej. Dzięki temu nakrycie zachowa trwałość najdłużej. Zobacz, jakie obrusy dostępne są w asortymencie naszego sklepu i wybierz modele, które spodobają Ci się najbardziej. Znajdziesz wśród nich bardzo eleganckie i niedrogie produkty, które doskonale się sprawdzą jako ozdoba mieszkania.

Czy pranie obrusów jest dozwolone?

Bardzo ważna jest prawidłowa konserwacja obrusów. Pozwala ona na zachowanie ich świeżości na dłużej. Większość z dostępnych nakryć można bez problemu prać w pralce. Nie należy tego jednak robić bezrefleksyjnie. Przed pierwszym praniem warto zapoznać się z etykietą, aby sprawdzić, w jakich warunkach powinno przebiegać czyszczenie obrusu. Włączenie pralki na zbyt wysoką temperaturę może doprowadzić do sytuacji, w której tkanina ulegnie przedwczesnemu zniszczeniu. Obrusy z kolorowymi wzorami lub te, które łatwo tracą kolor, należy prać oddzielnie lub wraz z tkaninami farbowanymi na podobne kolory.

Jeśli obrus jest bardzo duży lub ciężki, lepiej go wyprać w pralni chemicznej, ponieważ urządzenia przeznaczone do użytku domowego mogą nie poradzić sobie z takim obciążeniem. Obrusy z grubej tkaniny to jednak niejedyne wymagające specjalnego traktowania produkty. Nakrycia wykonane z niektórych tkanin mają większą skłonność do nieestetycznego mechacenia się podczas prania, więc lepiej robić to ręcznie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku modeli wyposażonych w specjalne wykończenia (np. hafty lub koronki). Po wypraniu obrus należy wyprostować i wywiesić do wyschnięcia, aby uniknąć zagnieceń.

Czy obrusy można suszyć w suszarce?

Większość obrusów można suszyć metodą mechaniczną w suszarce, ale nie jest to bezwzględna reguła. Przed pierwszą taką operacją należy zapoznać się z etykietą i sprawdzić, jakie jest stanowisko producenta w tej sprawie. To właśnie od jego wytycznych zależy prawidłowy sposób postępowania. Raczej nie należy podejmować takich decyzji samodzielnie, żeby nie doprowadzić do zniszczenia się obrusu. Warto sprawdzić, jaka powinna być optymalna temperatura suszenia w suszarce. Są sytuacje, w których lepszym rozwiązaniem jest suszenie obrusu na płasko lub w specjalnych workach. Dzięki temu można uniknąć zagnieceń i uszkodzenia tkaniny. Niektóre materiały łatwo się mechacą, co nie wygląda zbyt dobrze i z czasem prowadzi do powstawania przetarć.

Szczególnie należy uważać w przypadku bardzo delikatnych tkanin lub nakryć, które są wyposażone w specjalne, ozdobne wykończenia (np. hafty lub koronki). Warto je traktować z wyjątkową delikatnością, aby subtelne wzory nie uległy zniszczeniu. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli nakrycie jest kolorowe i może z łatwością wyblaknąć. Takie produkty należy suszyć w relatywnie niskich temperaturach. Obrus najlepiej po prostu wyprostować i wywiesić, dzięki czemu powierzchnia tkaniny pozostaje gładka. Nie trzeba podejmować żadnych dalszych czynności takich jak prasowanie, które także często nie jest wskazane. Warto jednak zadbać o to, aby obrus zachował odpowiednią gładkość. Zyskasz dzięki temu pewność, że nakrycie będzie się świetnie prezentować na stole. Pognieciony obrus nie robi dobrego wrażenia, szczególnie w sytuacji, kiedy w mieszkaniu pojawiają się goście. Przed każdą rodzinną uroczystością należy zadbać o odpowiednie wyprasowanie nakrycia.

pixel