Darmowa dostawa od 150,00 zł

Co zrobić ze starymi prześcieradłami, poszewkami?

2023-01-19
Co zrobić ze starymi prześcieradłami, poszewkami?

Zestawy pościelowe z czasem się zużywają. Kolory poszewek blakną, a na powierzchni tkaniny pojawiają się przetarcia. Zdarza się również, że pościel się po prostu brudzi i traci świeżość, a korzystanie z niej przestaje być przyjemne i komfortowe. W takich sytuacjach warto się zastanowić, w jaki sposób wykorzystać zużyte prześcieradła, poszewki, czy stare poduszki z pierza, aby nie wyrzucać ich od razu do śmieci. Podejście do posiadanych przedmiotów w duchu zero waste jest bardzo ekologiczne i przyjazne środowisku. W dzisiejszych czasach szczególnie należy zwracać uwagę na to, aby postępować w sposób zrównoważony i traktować dobra materialne odpowiedzialnie, dlatego właśnie warto postawić na recycling.

Kiedy wymienić prześcieradła i poszewki?

Zanim podejmiesz decyzję o wymianie prześcieradeł i poszewek dobrze się nad tym zastanów. Nie powinna być ona podyktowana kaprysem, ale wynikać z racjonalnych przesłanek. Aby uniknąć częstego wyrzucania bielizny pościelowej, zawsze warto kupować tylko takie produkty, które wykonano z odpowiednio wysokiej jakości materiałów. Nie inwestuj pieniędzy w zestawy pościelowe wykonane z cienkiej tkaniny, ponieważ mogą się bardzo szybko zużyć i trzeba będzie je wyrzucić. Najdłużej posłużą Ci prześcieradła i poszewki uszyte z dobrej jakości materiałów, szczególnie jeśli będą rzadko używane i konserwowane w odpowiedni sposób. Warto pamiętać, żeby nie jeść i nie pić w łóżku. Dzięki temu można zapobiec powstawaniu plam.

Nie ma jednak wątpliwości, że raz na jakiś czas trzeba wymieniać poszewki i prześcieradła. Nie da się tego uniknąć, jeśli tkanina, z której zostały uszyte, nosi ślady poważnych uszkodzeń. W sytuacjach, kiedy na powierzchni materiały pojawiają się dziurki, rozdarcia lub plamy należy udać się do sklepu. Szybko niszczy się także pościel, która jest używana codziennie, szczególnie jeśli korzystają z niej dzieci, które mają skłonność do robienia wokół siebie bałaganu i rozlewania płynów. Intensywnie eksploatowane produkty należy wymieniać nawet co kilka miesięcy, biorąc pod uwagę oczywiście ich bieżący stan. Do zniszczenia prześcieradeł i poszewek może również doprowadzić pranie ich w wysokich temperaturach i suszenie mechaniczne. Traktowane w ten sposób tekstylia zużywają się znacznie szybciej, a co za tym idzie, wymagają wymiany na nowe modele.

Jak wykorzystać stare poszewki na poduszki i prześcieradła?

Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie starych prześcieradeł i poszewek. Być może któryś z nich wyda Ci się szczególnie dobry. Jeśli rzeczy, których nie chcesz już używać, nie są w bardzo złym stanie, spróbuj je sprzedać, ewentualnie przekazać organizacji charytatywnej lub osobom potrzebującym. W przypadku kiedy prześcieradła i poszewki nie nadają się do dalszego użytkowania, dobrym rozwiązaniem jest wrzucenie ich do specjalnych pojemników na tekstylia. Tkaniny, które do nich trafiają, zostają poddane recyklingowi, masz więc gwarancję, że postępujesz w sposób przyjazny środowisku.

Jeśli dysponujesz odpowiednimi zdolnościami manualnymi, spróbuj przerobić poszewki i prześcieradła na coś innego. Wśród dostępnych opcji są na przykład torby na zakupy, czy woreczki na pranie, ale tak naprawdę wszystko zależy od Twojej kreatywności. Jednym z najciekawszych sposobów na wykorzystanie zużytej bielizny pościelowej jest zrobienie z niej kojców dla ulubionych zwierząt domowych. To świetna opcja dla osób, które posiadają psy lub koty.

Jak zrobić legowisko dla psa?

Przed rozpoczęciem pracy warto wyposażyć się w niezbędne akcesoria, które będą przydatne do wykonania kojca, a także uporządkować stanowisko pracy. Potrzebujesz dwóch starych poszewek na poduszki, nożyczek i krawata lub sznurka. Kiedy skompletujesz te niezbędne przedmioty, możesz rozpocząć działanie. Jeśli nurtuje Cię jak zrobić posłanie dla psa przy użyciu tych elementów, czytaj dalej.

Otwórz obie poszewki i połącz je razem, tak aby utworzyły jedną dużą powierzchnię, a następnie przyszyj do siebie ich brzegi. Dzięki temu powstanie jedna duża poszewka. Możesz użyć krawata lub sznurka, aby je razem przepasać. Wypełnij poszewkę płaskimi poduszkami lub starymi ubraniami, tak aby stworzyć miękkie i wygodne miejsce do spania dla psa. Musisz koniecznie sprawdzić, czy rozmiar kojca jest odpowiedni. Psy różnią się od siebie wielkością w zależności od rasy i wieku, więc trzeba zawsze podchodzić do tej sprawy indywidualnie. Posłanie powinno być jednak przede wszystkim przytulne i komfortowe. Pamiętaj o tym, aby mieścić legowisko w miejscu, w którym Twój pies łatwo się do niego dostanie, lecz nie będzie ono przeszkodą w wykonywaniu codziennych czynności przez domowników.

Jak zrobić legowisko dla kota?

Jeśli Twoim ulubionym domowym pupilem jest kot, również dla niego możesz zrobić kojec podobną metodą. Koty są przeważnie mniejsze od psów, wiec zestaw potrzebnych do tego przedmiotów jest trochę inny. Aby zrobić funkcjonalne legowisko, będziesz potrzebować dwóch poszewek, nożyczek, czegoś do wiązania i małej poduszki lub kulki z pianki polietylenowej.

Na początku otwórz poszewki lub prześcieradła i połącz je razem, tak aby tworzyły jedną dużą powierzchnię. Połącz brzegi poszewek lub prześcieradeł w jedną. Całość konstrukcji należy przepasać sznurkiem lub innym służącym do wiązania akcesorium. Aby kojec nabrał odpowiedniej miękkości, wypełnij go małymi poduszkami lub kulkami z pianki polietylenowej. Dzięki temu kot będzie mógł się wygodnie ułożyć na swoim posłaniu. Na końcu koniecznie się upewnij, że zwierzę idealnie się mieści na legowisku. Pamiętaj o tym, że powinno być ono odpowiednio miękkie i wygodne. Umieść kojec w ulubionym miejscu Twojego kota uważając jednak, aby nie przeszkadzał przechodzącym domownikom. Można go postawić w kącie lub pod krzesłem.

Na co zwrócić uwagę kupując nowe poszewki i prześcieradła?

Przy zakupie nowych poszewek i prześcieradeł należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Najważniejszą z nich jest materiał wykonania. Powinien być naturalny, aby nie powodować podrażnień. Warto, aby był również miękki i przyjemny w dotyku. Nie bez znaczenia jest także trwałość tkaniny. Powinna być odpowiednio wytrzymała, aby dobrze pełnić swoją funkcję przez dłuższy czas. Trzeba ponadto wziąć pod uwagę jakość wykonania, aby nie musieć szybko wymieniać bielizny pościelowej na kolejne modele.

Poszewki i prześcieradła nie będą mogły prawidłowo spełniać swojej funkcji, jeśli będą miały nieodpowiedni rozmiar. Zmierz szerokość i długość łóżka oraz posiadanych kołder, aby dobrać odpowiednie produkty. Dla wielu osób także estetyka ma duże znaczenie. W sprzedaży dostępne są zestawy pościelowe o bardzo różnorodnych wzorach i kolorach, można więc dobrać dokładnie takie, jakie będą pasowały do konkretnej aranżacji wnętrza. Postaw na klasyczny monochromatyczny zestaw lub wyposaż się w modele ozdobione wzorami. Przed zakupem sprawdź także, czy wybrane produkty są łatwe w praniu i mogą być suszone w suszarce. Warto oczywiście również zwrócić uwagę na cenę, aby była adekwatna do możliwości budżetu domowego.

pixel