Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Biały szum, czyli recepta na problemy z zasypianiem u niemowląt

2022-10-05
Biały szum, czyli recepta na problemy z zasypianiem u niemowląt

Biały szum to metoda usypiania niemowląt, która pomogła niejednym rodzicom uporać się z problemem braku snu u maluszka. Jest jednak owiana pewną tajemnicą. Trudno dokładnie wyjaśnić, jak działa, jednak jego efekty są pewne i zadowalające. Zatem czy jest biały szum dla dzieci? Jak usypiać niemowlę za jego pomocą? Odpowiadamy w poniższym wpisie! 

Czym jest biały szum dla dzieci?

Zasypianie niemowląt w łóżeczku to marzenie wielu młodych rodziców. Maluchom zwykle najlepiej jest na rękach lub w łóżku wraz z mamą i tatą. Nie wpływa to jednak dobrze na komfort snu całej rodziny, dlatego z pomocą przychodzi biały szum dla niemowląt. Są to jednostajne dźwięki, które przypominają szum suszarki, dźwięki śnieżnej burzy lub odgłos deszczu. Propagatorem tej metody jest dr. Karp, który głosi, że biały szum to podstawa do osiągnięcia spokoju przez każdego maluszka. Biały szum imituje bowiem dźwięki, które maluch słyszał, będąc jeszcze w brzuchu mamy. Są to niskie tony, które dla dziecka generują szum. Niektórzy rodzice w ramach stosowania białego szumu próbują włączać odkurzacz, lecz nie stanowi on dobre źródło dźwięku. Generuje bowiem wysokie częstotliwości. Sam biały szum dla dziecka nie jest czymś hałaśliwym. Mózg przyzwyczaja się do niego i z czasem przestaje go słyszeć. 

Jak zatem biały szum dla dzieci do snu staje się pomocnym narzędziem? Przede wszystkim skutecznie zagłusza dźwięki, które odbierane są jako irytujące. To oczywiście jednak z teorii. Inna natomiast mówi o tym, że biały szum dostarcza bodźce akustyczne, które nie obciążają mózgu. Tak twierdzą osoby, które zarazem zgadzają się z teorią, że mózg człowieka nie jest przyzwyczajony do ciszy. 

Biały szum dla niemowląt — czy rzeczywiście pomaga w zasypianiu?

Problemy z zasypianiem niemowlaka to prawdziwe utrapienie dla rodziców. Nic zatem dziwnego, że próbujesz znaleźć najlepsze rozwiązanie, które pomoże Twojemu maluszkowi, a zarazem Tobie. Wiele osób nie do końca wyraża przekonanie, czy biały szum dla dzieci, to skuteczny sposób na zaśnięcie. Jednak nie musisz nam wierzyć na słowo. Wystarczy, że sam spróbujesz. 

Odkąd na rynku pojawiło się wiele urządzeń AGD, m.in. takich jak suszarka, uzyskanie białego szumu stało się naprawdę proste. Nie ma wątpliwości co do tego, że to rozwiązanie pomaga. Udowadniają to badania, które wykonano już w 1990 roku w Instytucie Położnictwa i Ginekologii przy Queen Charlotte’s Hospital w Londynie. Podzielono wówczas nawrotki na dwie grupy. W tej, w której zasypiano z białym szumem w tle, zasnęło 80% noworodków w ciągu 5 minut. Natomiast w drugiej grupie ciszy zasnęło jedynie 20% maluchów. Jeśli nadal zastanawiasz się, jak usypiać niemowlaka, odpowiedź wydaje się prosta! 

Biały szum dla dzieci do snu — korzyści

W przypadku białego szumu dla dzieci należy mówić przede wszystkim o korzyściach, które przynoszą tego typu metody usypiania niemowląt. Przede wszystkim szum pomaga zrelaksować się maluszkom, a także sprzyja wyciszeniu. Co więcej, rejestruje się u dzieci zwolnione tętno. Ponadto maluch czuje się bezpiecznie. Musisz wiedzieć, że cisza dla niemowlaka jest czymś nienaturalnym, szczególnie dlatego, że w czasie ciąży słyszy ono różne wytłumione dźwięki. 

Biały szum dla dzieci do snu pomaga poprawić koncentrację, a także dobrze wpływa na relacje międzyludzkie oraz społeczne. Uznaje się, że można zaobserwować także lepszą pracę mózgu. 

Jak usypiać niemowlę bezpiecznie za pomocą białego szumu?

Jako rodzic możesz mieć wiele obaw, jak usypiać niemowlę bezpiecznie za pomocą białego szumu. Warto zatem stosować go zgodnie z zaleceniami specjalistów. Musisz wiedzieć, że zgodnie z Amerykańska Akademią Pediatrii wykazała, jak szumienie warto przeprowadzać. Biały szum dla dziecka działa korzystnie, jeśli nie przekracza 50 dB. Koniecznie więc sprawdzaj natężenie dźwięku, które generuje Twój sprzęt. Warto źródło szumu oddalić nieco od dziecka, aby grał on jedynie w tle. Przyjmuje się, że biały szum wydaje odgłosy zbliżone do deszczu lub prysznica. Oprócz tego szum nie może być stosowany przez całą noc. Postaraj się zatem odpowiednio ograniczać jego działanie. Pomoże Ci w tym możliwość ustawienia generatora na określony czas.

Metody usypiania niemowląt. Gdzie szukać białego szumu?

Możesz zastanawiać się, gdzie szukać białego szumu. Jednym z podstawowych urządzeń, które każdy ma w domu, jest wspomniana już suszarka. Jej użycie jednak nie zawsze jest bezpieczne. Dlatego możesz stosować ją tylko wtedy, gdy masz pewność, że sam nie kładziesz się do łóżka. Może się bowiem zdarzyć, że wraz z dzieckiem zaśniesz i Ty. Włączona suszarka może się wówczas przegrzać. Warto zachować ostrożność. Zatem jak usypiać niemowlaka? Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup generatora białego szumu. Pozwoli Ci on planować godziny włączenia oraz wyłączenia urządzenia. Skuteczne może być również włączenie białego szumu z YouTube lub aplikacji na telefonie. 

Biały szum dla dzieci. O co jeszcze warto zadbać?

Biały szum dla niemowląt może być ogromną pomocą. Jednak miej na uwadzę to, by w pierwszej kolejności zapewnić maluchowi, jak najlepsze warunki do spania. Zasypianie niemowląt w łóżeczku, które jest odpowiednio pościelone to podstawa. Świetnie sprawdzi się w takim przypadku pościel bawełniana, która jest miła w dotyku i która będzie szczelnie otulać jego ciało. Kołdra powinna regulować ciepło, a także być dopasowana adekwatnie do pogody. 

Często okazuje się, że właściwe pościelenie łóżeczka i dobranie odpowiedniej pościeli wystarcza, by zażegnać problemy z zasypianiem niemowlaka. Jednocześnie zadbaj o to, by pomieszczenie dziecka było wywietrzone i dobrze zaciemnione oraz by panowała w nim właściwa temperatura. Dobrze jest dobrać również poduszki podłużne, które są najlepsze dla niemowlaka, mają one charakterystyczne zagłębienie w miejscu podparcia główki. Zwróć również uwagę na kołdry i poduszki dziecięce, które powinny być wykonane z certyfikowanych tkanin. 

Zatem biały szum dla dzieci może Ci pomóc, gdy nie wiesz, jak usypiać niemowlę. Pamiętaj jednak, że podstawą jest zawsze odpowiednia higiena snu. To o nią należy zadbać w pierwszym kroku walki z problemem usypiania niemowlaka. Może okazać się bowiem, że kołderka, którą maluszek dostała przed urodzinami, uszyta jest z drażniącego materiału. Wystarczy wówczas zadbać o bawełniane poszewki oraz zaścielić inaczej łóżeczko.

pixel