Darmowa dostawa od 150,00 zł

Zmiana pościeli na zimę – jak dbać o pościel, jak przechowywać?

2020-09-24
Zmiana pościeli na zimę – jak dbać o pościel, jak przechowywać?

Pościel wymaga nie tylko odpowiedniego dopasowania do łóżka i sypialni, ale także pielęgnacji. Zarówno poszewki, jak i prześcieradło muszą być czyste, świeże i starannie wyprasowane. Jak o nią zadbać i jak ją przechowywać, gdy zmieniamy komplet letni na zimowy?



Przechowywanie pościeli, kołder i poduszek w nieodpowiednich miejscach może obniżyć ich jakość oraz trwałość. Pościel powinna być starannie wykonana z wysokiej jakości materiału i zapewniać komfortowy wypoczynek oraz zdrowy sen. Jest też jednak ważną dekoracją, dlatego należy o nią odpowiednio zadbać – o jej świeżość i wygląd. Podpowiadamy, jak ją przechowywać, jeśli używasz kilku kompletów w zależności od pory roku.

 

Jak przechowywać pościel?

 

Część osób wybiera pościel całoroczną, ale wielu z nas używa co najmniej dwóch kompletów – na lato i wiosnę oraz jesień i zimę. W takim wypadku jedną z nich trzeba gdzieś przechowywać – np. w szafie, komodzie, skrzyni czy w pojemniku pod łóżkiem. Pościel powinna mieć dostęp do powietrza – w szafie warto zaplanować wysuwane kosze. Jeśli chowasz ich kilka, pamiętaj, aby nie były zbyt ściśle ułożone.

Dobrym pomysłem są też worki próżniowe, gdyż tak zapakowana pościel znacznie zmniejszy swoją objętość. Również pościel dla gości należy przechowywać w optymalnych warunkach – najlepiej kupić specjalny pokrowiec, aby ochronić ją przed kurzem.

 

Składanie pościeli

 

Zanim jednak schowasz pościel, trzeba o nią odpowiednio zadbać – wyprać i złożyć. Wyróżniamy kilka sposobów na jej staranne złożenie, które sprawdzą się w przypadku każdego kompletu – pościeli z satyny bawełnianej, bawełny, kory itd. Odpowiednio złożony komplet będzie estetycznie się prezentował, ale też zajmie mniej miejsca w szafie.

Najpopularniejszym sposobem jest składanie pościeli w kostkę. Poszewkę na kołdrę i poduszki należy ułożyć piętrowo, zwracając uwagę, by brzegi były równo złożone. Dla wielu problemem jest składanie prześcieradła z gumką – warto nauczyć się składać je w kostkę. Nie jest to trudne, ale wymaga wprawy – trzeba obrócić prześcieradło na lewą stronę, w dwa krótsze boki prześcieradła włożyć ręce, złączyć rogi, róg u dołu unieść i założyć na lewą rękę, a ostatni dołączyć do reszty. Pozostaje ułożyć je na stole i złożyć w kostkę.

 

Odświeżenie i wietrzenie pościeli

 

Aby pościel była świeża i w dobrym stanie, trzeba zadbać o jej pielęgnację – warto regularnie ją wietrzyć, aby pozbyć się roztoczy i bakterii. Dobrym sposobem jest też jej trzepanie, aby pozbyć się kurzu – to metoda na szybkie odświeżenie pościeli, ale oczywiście podstawą jest jej systematyczne pranie – zwykle w temp. około 40-60 stopni C.

Zobacz także:
Zadbaj o komfort i higienę snu – praktyczne porady
Praktyczny i stylowy koc na zimę
Wybieramy obrus na Święta Bożego Narodzenia
Uniwersalne komplety pościeli na lato i jesień
Urządzamy elegancką sypialnię w stylu glamour – porady

pixel