Darmowa dostawa od 150,00 zł

Szybko schnące ręczniki – jakie materiały wybrać?

2019-01-21
Szybko schnące ręczniki – jakie materiały wybrać?

Wybierając ręczniki, nie warto kierować się głównie ich designem. Najważniejsza jest odpowiednia chłonność oraz wytrzymałość, dlatego wybieraj materiały wysokiej jakości – wtedy zyskasz pewność, że zakupione produkty spełnią Twoje oczekiwania.



Materiał to podstawa


Idealny ręcznik powinien mieć kolor pasujący do wystroju łazienki, ale także odpowiednią chłonność, grubość oraz rodzaj obszycia. Podstawowym kryterium wyboru jest zatem materiał, z którego został wykonany – najlepsze są ręczniki wykonane w stu procentach z bawełny. Przede wszystkim są wyjątkowo przyjemne w dotyku, miękkie i świetnie wchłaniają wodę.

Popularne są też ręczniki z silnej i błyszczącej bawełny egipskiej, która wyróżnia się znacznie dłuższymi włóknami od zwykłej bawełny. Ta wyjątkowa odmiana występuje jedynie w Egipcie, w umiarkowanym klimacie i na żyznych glebach delty Nilu. Sezon trwa tu znacznie dłużej – stąd też jej wysoka jakość. Ręczniki wykonane ze 100% bawełny egipskiej o wysokiej gramaturze są produktem luksusowym.

Jeśli wybierzemy ręcznik z domieszką tkanin syntetycznych, może okazać się, że wodę raczej rozsmarowuje po ciele, zamiast ją chłonąć. To ogromna wada dla użytkowników, dlatego lepiej unikać takich produktów. Wbrew pozorom, im grubszy ręcznik, tym wcale nie mamy pewności, że będzie lepiej chłonąć wodę.


Nie tylko bawełna


Mimo że ręczniki bawełniane są świetnym wyborem, warto zainteresować się także ręcznikami z domieszką włókna bambusowego. Takie produkty szybko stały się modne, są miękkie i przyjemne w dotyku, mają też właściwości bakteriobójcze. Co więcej, są bardzo chłonne i szybko wysychają.

Dobrym pomysłem jest też mikrofibra, która zapewnia dużą odporność i wytrzymałość dzięki zwartej strukturze, mimo że charakteryzuje się trochę słabszą chłonnością. Mimo to esteci zwykle jej to wybaczają, gdyż ręczniki z mikrofibry prezentują się pięknie.


Gramatura też ma znaczenie


Właściwości chłonne oraz grubość ręcznika należy oceniać na podstawie jego gramatury. Szybko schną ręczniki 400 g – są cieńsze od pozostałych, potrzebują tylko kilkunastu minut do całkowitego wyschnięcia. Będą zatem idealne do wycierana rąk oraz jako ręczniki na plażę.

Modele 500 g mają lepszą chłonność, mimo że schną trochę dłużej – sprawdzą się m.in. jako ręczniki kąpielowe. Powyżej 500 g mają zwykle ręczniki hotelowe – grubsze, o dobrej chłonności, przyjemne w dotyku i zajmujące więcej miejsca, dzięki czemu prezentują się wyjątkowo na hotelowej półce.

Nie można określić najlepszej gramatury ręczników, gdyż nie jest to cecha uniwersalna. Wartość ta zależy od konkretnych wymagań, przeznaczenia, sposobu użytkowania produktów, naszych oczekiwań.

Na chłonność mogą też wpłynąć zdobienia. Jeśli będzie ich zbyt wiele, ręcznik może gorzej spełniać swoje podstawowe zadanie. Warto zwrócić uwagę także na strukturę materiału – po niej można łatwiej ocenić właściwości chłonne ręcznika, a także wytrzymałość. Polecamy te modele, których włókna są grubo tkane i charakteryzują się wysoką gęstością.

pixel