Darmowa dostawa od 150,00 zł
2018-08-06

Pościel z satyny bawełnianej czy z mikrowłókna?

Obecnie na rynku dostępne są niezliczone rodzaje pościeli. Różnią się one między sobą nie tylko wielkością i wzorami, ale również materiałami, z których zostały wykonane. Do najpopularniejszych z nich należy satyna bawełniana i mikrofibra. Na co warto się zdecydować? Które z tych rozwiązań ma więcej zalet? Co warto kupić, by cieszyć się piękną pościelą przez wiele lat?Satyna bawełniana

 

Satyna bawełniana łączy w sobie użycie spotu satynowego z wykorzystaniem popularnej tkaniny. Bawełna o małej liczbie nitek jest szorstka, a dodatkowe, drobniejsze nici pozwalają uzyskać bardziej miękki materiał. Bawełna wysokiej jakości jest uważana za jeden z najlepszych materiałów na pościel, ponieważ zapewnia komfort, uczucie świeżości dzięki przewiewności, a dodatkowo jest niezwykle wytrzymała.

 

Mikrowłókna

 

Mikrofibra składa się z bardzo drobno tkanych włókien, określonych przez ich grubość. Aby materiał mógł być uznany za mikrowłókno, musi mieć mniej niż 1 denier średnicy. Dla porównania warto zwrócić uwagę na fakt, że liczba ta wynosi 15 w przypadku nylonu. Mikrofibra może być wykonana z pulpy drzewnej lub z polimerów poliestrowych i nylonowych. Materiał z mikrofibry jest bardzo cienki, a jednocześnie mocny, wyjątkowo gładki i przyjemny w dotyku.

 

Pranie i konserwacja

 

Zarówno pościel z mikrofibry, jak i satyny bawełnianej można prać i suszyć bez obaw o ich zniszczenie. Bawełniane prześcieradła będą dłużej schły z powodu ich grubszego materiału i mogą się odrobinę skurczyć przy pierwszym praniu. Pościel z mikrofibry również wykazuje taką właściwość. Materiały z mikrofibry i bawełny satynowej dobrze trzymają barwniki, ale jasne kolory będą blaknąć po wielokrotnym praniu. Oba typy są również podatne na
marszczenie, ale można je prasować.Satyna

Trwałość

 

Kupując pościel z bawełny satynowej zwróć uwagę na liczbę nitek – im jest ich więcej, tym tkanina jest bardziej trwała. Zaletą inwestowania w wysokiej jakości bawełniane prześcieradła jest ich zdolność do zwiększania elastyczności i komfortu w miarę upływu czasu. Warto odnotować też to, że z każdym kolejnym praniem łatwość pielęgnacji w przypadku droższych pościeli z satyny bawełnianej się zwiększa – materiał mniej się gniecie i staje się coraz bardziej przyjemny w dotyku.
Mikrofibra utrzymuje podobny poziom trwałości przez cały okres użytkowania.

 

Komfort

 

Wrażenie jest niezwykle ważne, ponieważ wielu poszukuje jedwabistej gładkości w dotyku, szczególnie podczas zakupu nowej pościeli. W przypadku zarówno satyny bawełnianej, jak i mikrofibry, im większa liczba nitek, tym łatwiej ten efekt osiągnąć.

Pamiętaj też o tym, że zakup pościeli jest inwestycją, a ta odpowiednio dobrana będzie Ci służyć przez wiele lat, dlatego staraj się wybierać materiały o jak najwyższej jakości.

Zobacz także:
Pościel – sprawdzony pomysł na prezent. TOP 3
Pościel na prezent – TOP 7 wzorów
Pościel dziecięca – modne wzory na jesień
Pościel dla dziecka – inspiracje na mikołajki
Pościel Disney – marzenie każdego dziecka

pixel